Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża, Pasażer
83-86735-21-X
poezja
Wkp

"Welwetowe Swetry" to tomik zawierający 63 teksty piosenek Pidżamy Porno i Rąk Do Góry autorstwa Grabaża z lat 83-96, oraz 5 cudzych tekstów, które Grabaż wykorzystał do piosenek swoich zespołów. Do tego większość piosenek okraszona jest chwytami na gitarę, więc można sobie w domu pograć co większe przeboje.

źródło opisu: http://www.pidzamaporno.art.pl/?p=books

źródło okładki: http://www.pidzamaporno.art.pl/?p=books

Wkp | 2012-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Uwielbiam Grabaża za jego teksty i uważam, że jest on jednym z najlepszych współczesnych polskich poetów. Z jego słowami zetknąłem się w czasach gdy chodziłem jeszcze od Gimnazjum słysząc w radiu kilka kawałków "Pidżamy Porno" ("Twoja generacja", "Antifa", czy "Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości") ale pokochałem dopiero za czasów drugiego jego składu "Strachy na lachy".
Co mogę powiedzieć o tym zbiorku 63 tekstów? To, że jest tak samo wspaniały jak pesymistyczny. Może nie jest to jeszcze zbiór tak poetycko interpretacyjnie wymagający jak późniejsze utwory Grabaża (szczególnie te z płyt SNL "Piła Tango)" i "DoDekafonia") ale nie znaczy to, że jest mniej wart. Nie są to tylko psute słowa, te teksty coś znaczą, mówią i to coś ważnego, dlatego warto się w nie wczytać.

Klaudia | 2013-07-09
Przeczytana: 18 grudnia 2010

Mam, choć teraz jest trudno dostępna. Nie żałuję, choć przecież to teksty piosenek, które każdy z nas może spokojnie bez większych problemów znaleźć w internecie. Ale wszyscy wiemy, że to nie to samo. Jestem wierną i największą niekwestionowaną (!) fanką Grabaża i moim obowiązkiem jest mieć ją na półce oraz ją wielbić. Wielbię i mam - nie tylko z obowiązku. Po prostu te teksty są genialne.

Magda | 2016-04-22

Uwielbiam Grabaża i sądzę, że dla wielu także jest człowiekiem-legendą polskiej muzyki i nie tylko. Powiedzieć o tekstach w tym tomiku, że są genialne to jak nic powiedzieć.

"Szczęście polega na tym - całe szczęście -
By z prostych rzeczy nie tworzyć
Intelektualnych labiryntów" SiR

bezimienna | 2016-04-26