Kim jest Barack Obama?

Okładka książki Kim jest Barack Obama? Longin Pastusiak
Okładka książki Kim jest Barack Obama?
Longin Pastusiak Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "ADAM" biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "ADAM"
2009-12-01
2009-12-01
978-83-7232-898-4
ameryka prezydent obama barack stany zjednoczone wybory nobel

Biografia napisana pod koniec roku 2009. Barack Obama był wtedy prezydentem dopiero od 12 miesięcy. Tym samym całe rozdziały dotyczące polityki wewnętrznej i zewnętrznej opierają się w dużej mierze na założeniach i obietnicach składanych przez prezydenta podczas kampanii wyborczej.
Samych informacji o prezydencie Obamie sprzed prezydentury też nie za wiele, gdyż książka jest raczej skromnych rozmiarów. Niemniej jednak czyta się ją dobrze, a najciekawszy okazuje się ostatni rozdział o Michelle Obamie.

Wielka odpowiedzialność na mnie spoczywa, bo nikt jeszcze nie napisał opinii o tej książce, a i czytelników niewielu. Spróbuje się nie ugiąć pod tym brzemieniem.
"Kim jest Barack Obama ?" została napisana mniej więcej w rok po wyborze tytułowej postaci na prezydenta USA. Minęło więc siedem lat od jej wydania, skończyła się druga kadencja prezydentury Obamy. Sięgnęłam po nią chyba z powodu ostatnich wyborów (wpadła mi w ręce u znajomej).
Autor jest mi znany tylko z programów telewizyjnych, nigdy nie czytałam żadnego tekstu popełnionego przez prof. Longina Pastusiaka.
Teraz już będzie o książce. Generalnie nie podobała mi się. Głównie przez stosunek autora do amerykańskiego prezydenta. Pan Pastusiak w ogóle nie stara się być obiektywny. Obama jego zdaniem, ma wyłącznie same zalety, a jeśli już znajdzie się jakaś wada, to właściwie też jest zaletą. Chciałoby się trochę obiektywizmu, niezależnie od poglądów autora.
Styl również nie jest powalający. Na dokładkę niektóre informacje są powtarzane, co jest zwyczajnie nudne. Korekta też się nie popisała, jest sporo literówek i w ogóle całość niechlujnie wydana.
Oczywiście plusy pewne też są. Dowiedziałam się, co nieco skąd wziął się Barack Obama, bo wcześniej wydawał mi się człowiekiem znikąd. Poznałam intencje komitetu przyznającego Pokojową Nagrodę Nobla - nie tylko Obamie zresztą. Niewątpliwie zaletą publikacji jest dobre udokumentowanie opinii autora poprzez liczne cytaty z wypowiedzi wielu osób i różnych publikacji.
Nie dowiedziałam się jednak kim jest Barack Obama.

• Przeczytane 2020
  • Polityczno-społeczne
  • Pożyczone od krewnych i przyjaciół Królika
  • 2017
  • Biblioteka
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Kim jest Barack Obama?