Zapomniane powstanie. O ludziach, którzy rzucili wyzwanie Napoleonowi

Tłumaczenie: Magdalena Osocha
Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
Andreas Hofer. Il Tirolese che sfidò Napoleone
978-83-7485-142-8
historia
Tomek

Historia zbrojnego, ludowego powstania i człowieka, który ośmielił się przeciwstawić Napoleonowi w imię Wiary i Wolności. Dwieście lat po złożeniu swojej ofiary, Andreas Hofer - bohater walk o wolność Tyrolu i obrońca wiary chrześcijańskiej - pozostaje przykładem jak można i trzeba kochać swoją ziemię oraz swą tożsamość, nie przeciwstawiając jej innym, lecz domagając się prawa do życia zgodnie ze swymi zwyczajami, uczuciami, kulturą, językiem, wiarą.

źródło opisu: Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, 2010

źródło okładki: http://www.bratnizew.pl/thumb.php?file=./okladki/o...»

wiking | 2013-04-27

„Człowiek na swej ziemi jest najbliżej Boga” to motto książki, jest w stanie zrozumieć, każdy kto choć raz stracił swą Ojczyznę – w tym przypadku chodzi o piękny region – Tyrol (aktualnie znany z wspaniałych tras narciarskich).
Historia Europy naznaczona jest ciągłymi wojnami: o granicę, o władzę i przeciwko religii rozpętywane po to aby się obłowić. Tak było również z Tyrolem.
Tyrolski rokosz pod wodzą Hofera, był dziełem chłopów, którzy w tej ideologii dostrzegali potężne zagrożenie dla ich własnego bytu.
Wśród tyrolskich powstańców walczyli także przedstawiciele klasy średniej, do której należał Andreas Hofer, oni to porzuciwszy warsztaty chwycili za broń i poszli walczyć w góry, aby oddano im wolność wyrażania się.

To książka o ludziach, którzy oparli się krwawemu jakobińskiemu terrorowi, to książka o czasach, kiedy Kościół usunięto do sanktuarium, a Boga do nieba, przez co rozprzestrzeniania się rewolucji i przyjścia tyranii nie można było zatrzymać.
Rewolucja francuska,...