Jan Tabortowski "Bruzda" 1906-1954

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Żołnierze Wyklęci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-492-8
jarr74

Biografia jednego z "żołnierzy wyklętych", majora Jana Tabortowskiego "Bruzdy" (1906-1954), zawodowego oficera Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, wybitnego żołnierza Polski Podziemnej, legendarnego organizatora partyzantki antykomunistycznej w Łomżyńskiem, pełniącego m.in. funkcje inspektora Inspektoratu III Łomżyńskiego a następnie IV Suwalskiego Armii Krajowej, odznaczonego Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari. Aresztowany w sierpniu 1945 r. przez NKWD. Po ucieczce odbudował struktury konspiracyjne i rozpoczął działalność zbrojną w ramach utworzonej przez komendanta Okręgu Białostockiego AK płk. Władysława Liniarskiego Armii Krajowej Obywatelskiej. Ujawnił się po ogłoszeniu amnestii w 1947 r. Próba powrotu do normalnego życia skończyła się niepowodzeniem. Zagrożony aresztowaniem, zszedł do podziemia w kwietniu 1950 r.; zginął z bronią w ręku 23 sierpnia 1954 r. w Przytułach.
20 sierpnia 2009 roku major Jan Tabortowski został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=511

jarr74 | 2012-04-12
Przeczytana: kwiecień 2012

„ Żołnierze- Polacy niezależnie kto do jakiej grupy należy, idziemy do tego samego celu, jesteśmy synami jednej matki ojczyzny, mamy jednego wroga i z nim w walce życie oddajemy”.

.Mamy przed sobą świetnie napisaną biografię jednego z ostatnich „żołnierzy wyklętych” polskiego podziemia niepodległościowego, majora Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda”. Postaci zdecydowanie niezwykłej, nietuzinkowej i jak to często bywa w naszej historii niestety tragicznej. Przedwojennego oficera Armii Polskiej, legendarnego okupacyjnego ( i pookupacyjnego) partyzanckiego dowódcę, walczącego zarówno z niemieckim jak i sowieckim okupantem, wybitnego działacza Polskich Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywateli oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Sławomir Poleszak prezentuje nam jego życie i działalność wojskową poczynając od: lat 1927-1939, kampanii wrześniowej, działalności konspiracyjnej w latach 1940-1944, udziału w operacji „Burza”, opozycji antykomunistycznej w ramach rodzących się...

| 2014-01-04
ppawel | 2012-09-26