Popularne wyszukiwania
Polecamy
Sławomir Poleszak

7
7,2/10
Pisze książki: powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, historia, pozostałe, albumy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
35 przeczytało książki autora
93 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2021
Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956
Sławomir Poleszak, Rafał Wnuk
8,0 z 21 ocen
72 czytelników 5 opinii
2021

2008
„Zaplute karły reakcji...” Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956
Sławomir Poleszak, Rafał Wnuk
8,3 z 4 ocen
27 czytelników 0 opinii
2008

2004
Podziemie antykomunistyczne w Łomżyńskiem i Grajewskiem
Sławomir Poleszak
6,0 z 1 ocen
6 czytelników 1 opinia
2004

2002
Podziemie zbrojne na Lubelszczyźnie wobec dwóch totalitaryzmów 1936-1956
Adam Puławski, Sławomir Poleszak
6,0 z 1 ocen
7 czytelników 0 opinii
2002
Najnowsze opinie o książkach autora
Jan Tabortowski "Bruzda" 1906-1954 Sławomir Poleszak 
7,5

„ Żołnierze- Polacy niezależnie kto do jakiej grupy należy, idziemy do tego samego celu, jesteśmy synami jednej matki ojczyzny, mamy jednego wroga i z nim w walce życie oddajemy”.
.Mamy przed sobą świetnie napisaną biografię jednego z ostatnich „żołnierzy wyklętych” polskiego podziemia niepodległościowego, majora Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda”. Postaci zdecydowanie niezwykłej, nietuzinkowej i jak to często bywa w naszej historii niestety tragicznej. Przedwojennego oficera Armii Polskiej, legendarnego okupacyjnego ( i pookupacyjnego) partyzanckiego dowódcę, walczącego zarówno z niemieckim jak i sowieckim okupantem, wybitnego działacza Polskich Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywateli oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Sławomir Poleszak prezentuje nam jego życie i działalność wojskową poczynając od: lat 1927-1939, kampanii wrześniowej, działalności konspiracyjnej w latach 1940-1944, udziału w operacji „Burza”, opozycji antykomunistycznej w ramach rodzących się struktur AKO w okresie od lutego do września 1945, walkę pod szyldem Zrzeszenia WiN w latach 1945- 1947, amnestię i próbę przystosowania się do normalnego cywilnego życia, po kolejne zajście do podziemia, zakończone tragiczną śmiercią podczas ataku na posterunek MO 23 sierpnia 1954 roku w Przytułach.
Autor doskonale charakteryzuje powojenne realia naszego kraju, całość niezwykle skomplikowanej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, moralnej i światopoglądowej. Również tego jak przekładało się to na działalność organizacji które nadal tkwiły w konspiracji. Piętnuje obłudę i zakłamanie nowych komunistycznych władz, zupełnie zależnych militarnie i decyzyjnie od ZSRR i nigdy nie mających zamiaru podejmować dialogu z swoimi politycznymi oponentami.
Niezwykle ciekawy i pouczający jest dla czytelnika obraz ówczesnego podziemia niepodległościowego, rozdrobnionego, podzielonego ideowo, (nierzadko zwalczającego się wzajemnie),mimo podejmowanych prób nie potrafiącego stworzyć jednolitego frontu, czy choćby ogólnej koncepcji walki ze wspólnym wrogiem, Dotyczy to zwłaszcza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Poznajemy dokładnie motywy którymi kierował się Jan Tabortowski „ Bruzda” wybierając dalszą walkę zbrojną i pozostanie w lesie, uczestniczymy w akcjach bojowych przeciw UB, KBW, MO, działaczom PPR, ochronie ludności cywilnej i zwykłym codziennym żołnierskim życiu. Obserwujemy osobisty dramat człowieka, jego bliskich, podwładnych oraz ich rodzin, dla których władze nie miały zrozumienia ani litości, oraz czarną propagandową legendę przez dziesięciolecia głoszoną przez historyków i publicystów doby PRL-u, czyniącą z tej postaci: kolaboranta, zdrajcę, bandytę, krwawego herszta i imperialistycznego szpiega.
Jego tragedia jest tu odbiciem losu niemal całego pokolenia polskich patriotów ponoszących straszliwą cenę za przynależność do wszelkich antykomunistycznych organizacji: mordowanych w ubeckich katowniach, leśnych ostępach, więzionych, torturowanych, zastraszanych, okradanych w majestacie prawa, zaginionych bez wieści, skazywanych na śmierć i wieloletnie uwięzienie w spreparowanych procesach sadowych.
Książka odznacza się prostym zrozumiałym dla wszystkich językiem, jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, wzbogacona dodatkowo unikalnymi zdjęciami, kopiami dokumentów, rozkazów i relacjami świadków i uczestników wydarzeń tamtego okresu. Z całą pewnością stać się powinna obowiązkowa lekturą dla wszystkich, niezależnie od wieku i politycznych sympatii
To lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim.
20 sierpnia 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie majora Jana Tabortowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Podziemie antykomunistyczne w Łomżyńskiem i Grajewskiem Sławomir Poleszak 
6,0

Wojna wyzwala w ludziach potężne emocje. Nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jedni stają się bohaterami - trudy wojny tworzą z nich wzory odwagi, honoru, patriotyzmu, niestety w innych wojna wyzwala najgorsze cechy.
Pamiętajmy jednych i drugich. Ku pamięci i przestrodze.
Książka obszerna. Szczegółowa. Skupiona na faktach. Mimo to z szeregów liczb, miejsc, dat przedziera tragizm tamtych dni, złamane losy żołnierzy podziemia, a także ludności cywilnej, która cierpiała niestety nie tylko z rąk komunistów.
Najbardziej zaskakujące dla mnie była skala rywalizacji, a nawet bratobójczych walk pomiędzy różnymi polskimi grupami zbrojnymi, działającymi w podziemiu. Temat niezbyt znany, dla mnie zupełnie nowy.
Książka ,,na czasie". Polecam osobom zainteresowanym tematem.