7 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A pattern language. Towns - Buildings - Construction
978-83-60083-70-3
popularnonaukowa
zhenzhu

„Czym jest język projektowania? Jak każdy język, tak i ten jest skomplikowaną strukturą o charakterze sieciowym, mającą liczne wielokierunkowe zależności i powiązania. (…) Przedstawiony w tej pracy język ma charakter otwarty, ponieważ jego elementy gramatyczne (wzorce) mogą być dowolnie wybierane lub uzupełniane. Każdy wzorzec opisuje powtarzający się problem naszego otoczenia oraz zasadę rozwiązania tego problemu, na tyle ogólną, że można ją stosować wiele razy i nigdy nie otrzymywać tych samych rozwiązań. Książka została napisana z myślą o zainicjowaniu społecznego procesu, dzięki któremu ludzie będą stopniowo stawali się świadomi własnych języków modelowych i pracowali nad ich udoskonaleniem. (…) Jest to na pewno lektura uniwersalna. Powinna stanowić jeden z podręczników projektowania dla pierwszego roku studiów architektonicznych, a architekci również mogą wiele z niej skorzystać”.
Z recenzji prof. Krzysztofa Lenartowicza

źródło opisu: http://www.gwp.pl/5588,jezyk-wzorcow-miasta-budynki-konstrukcja.html

źródło okładki: http://www.gwp.pl/5588,jezyk-wzorcow-miasta-budynki-konstrukcja.html

Anunu | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2016, Geografia
Przeczytana: 23 listopada 2016

Nie dość, że utopia, to jeszcze wprawiająca w przygnębienie.
Te wszystkie pomysły są bardzo piękne i ładnie brzmi to wszystko, a najgorsze, że jest przedstawione tak, jakby to było łatwo zrobić. A ja wiem, że chociaż wierzę w te idee, w to światło z dwóch stron w każdym pokoju, w miękknie podłogi, w podcienia, w alkowy i w ogrody na dachu, to nawet w małej, prywatnej skali to jest nie do zrobienia, bo mieszkam w prefabrykowanym bloku i na prefabrykowanym osiedlu i nic nie zapowiada, żeby to się miało w najbliższym czasie zmienić.
Z kolei te większoskalowe pomysły zawarte w pierwszej części książki wymagałyby przekształcenia myślenia każdej osoby i całego społeczeństwa razem. Dlatego trochę smutek i trochę męczące to się zaczynało robić po 400 stronach szalejącego optymizmu.

Eliza | 2017-11-13
Przeczytana: marzec 2015