Ogród niedoskonały. Myśl humanistyczna we Francji

Seria: Pejzaże Kultury
Wydawnictwo: Czytelnik
Le jardin imparfait. La pensée humaniste en France
humanistyka, Francja

"Ogród niedoskonały", będący kontynuacją wcześniejszej pracy Todorova, "Nous et les autres" (1989), to pasjonująca książka poświęcona analizie koncepcji wolności, jaką formułowali wielcy francuscy humaniści – Michel de Montaigne, Jean-Jacques Rousseau, Benjamin Constant. Przyglądając się ich tekstom, Todorov próbuje sam zrozumieć i nam objaśnić, dlaczego wolność jest dla humanistów cechą wyróżniającą nowożytnego człowieka. I jakich używają oni argumentów, by nas przekonać, że ludzie nie muszą za tę wolność płacić – ani osłabieniem więzi rodzinnych i społecznych, ani rezygnacją ze wspólnych wartości czy z autonomii własnego "ja".

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie