Bunt sieci

Wydawnictwo: Polityka
Paweł

Czy w XXI wieku powstało nowe, sieciowe społeczeństwo, buntujące się przeciwko starym niewydolnym strukturom państwa tkwiącego ciągle w XX, a nawet XIX wieku? Książka Edwina Bendyka została zainspirowana protestami przeciwko porozumieniu ACTA, choć pracę nad nią autor rozpoczął już wiele lat temu. Obserwując przemiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie zadawał sobie pytania o to, jak nowe formy uczestnictwa w kulturze, które umożliwia m.in. Internet mogą przełożyć się na nowe formy mobilizacji społecznej i politycznej. Pytanie o możliwość zrywu znalazło szybko odpowiedź. Nikt nie przewidział skali i intensywności manifestacji organizowanych głównie przez ludzi młodych o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie społecznym, mieszkających w miastach dużych i małych. To pierwsza taka mobilizacja w III Rzeczpospolitej. „Czy Polska przetrwa do 2030 roku?” to kluczowe pytanie książki. Oczywiście pytanie to nie jest prognozą, lecz zachętą do refleksji nad światem, w którym najważniejsze role odgrywać będą dzisiejsi protestujący z ulic polskich miast. Co zrobić, by nie zmarnować ich energii i umiejętności?

źródło opisu: skleppolityki.pl

źródło okładki: skleppolityki.pl

Zielony | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

24 stycznia 2012 roku pamiętacie? To właśnie wtedy młodzi ludzie wkurzeni (delikatnie mówiąc) polityką rządu, a raczej próbą przeforsowania pewnej ustawy wyszli na ulicę. Manifestacje jakie wtedy miały miejsce były największe od lat, a "płemieł" Donald (za którym - BARDZO delikatnie mówiąc nie przepadam) nie bardzo wiedział co ma z tą masą zrobić. Kłopot miał tym większy, że manifestacje były bardzo dojrzałe, odbyły się bez większych incydentów, więc na dobrą sprawę nie bardzo mógł jak tych ludzi oczernić.

Edwin Bendyk - publicysta tygodnika "Polityka" postanowił ogarnąć temat na gorąco, więc niedługo potem, kiedy o ACTA było jeszcze głośno pojawiła się jego książka "Bunt Sieci". Z resztą, z tego co pamiętam, można ją było dostać w kioskach.

Wyjściem do przemyśleń autora był bój młodych ludzi o wolny Internet, ale publicysta posuwa się w "Buncie Sieci" o wiele dalej. Na dobrą sprawę po lekturze jestem zawiedziony faktem, że w książce o ACTA i Internecie jest mało.... ACTA i...

Kris | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Nie znalazłem w tej książce "buntu", a o sieci też jest niewiele. Okładka sugeruje, że będzie coś o powstaniu przeciwko ACTA, ale książka też nie jest o tym. Autor przedstawia tylko swój obraz aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Polski. Jeżeli nawet opisana rzeczywistość ma wpływ na występowanie szumów w internecie, to w tej książce nie zostało to pokazane.

Nie zgadzam się z opinią, że Richard Stahlmann jest tylko "zapaleńcem" a nie "poważnym badaczem".

Mariolka | 2016-06-17
Przeczytana: 2012 rok