Miasta w PRL-u

978-83-62521-24-1
PRL, Polska, miasto
historia
figlarna24

Bary mleczne, saturatory z wodą sodową, a na ulicach duże fiaty, syreny, warszawy czy jelcze były znamiennymi elementami krajobrazu socjalistycznych miast, które w pamięci ich mieszkańców obecne są do dziś. Obrazy rzeczywistości minionej epoki, mimo iż coraz bardziej odległej, darzone są sentymentem i odżywają coraz częściej w rozmowach i wspomnieniach. Książka prezentuje obrazy 20 polskich...

Książka prezentuje obrazy 20 polskich miast epoki PRL-u, które szczególnie wpisały się w socjalistyczną rzeczywistość Polski lat 1952–1989. Opowieść o każdym z miejsc powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń i zilustrowana została fotografiami prezentującymi obiekty lub wydarzenia, nieodłącznie związane i kojarzone z przestrzenią danej miejscowości. Miasta w PRL-u to propozycja, która tęskniącym za smakiem oranżady w proszku, pozwoli przypomnieć sobie czasy zabaw na osiedlowym trzepaku, a młodemu pokoleniu z pewnością przybliży egzotyczną rzeczywistość tamtych lat. Bo mimo że wszystkie sklepy, bez względu na region kraju, świeciły pustkami i po mięso wszędzie trzeba było stać w gigantycznych kolejkach, to każde z miast miało swój niepowtarzalny charakter i na swój sposób formowało rzeczywistość socjalistyczną.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-dragon.pl/product/219

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-dragon.pl/product/219

Sławek_82 | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Zabrakło Legnicy w której był największy garnizon wojsk rosyjskich w Polsce.... troszeczkę zawiedziony :(

figlarna24 | 2012-04-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Coraz częściej wybieramy się w sentymentalne podróże do czasów PRL-u.
Zadziwiające, że pamięć o atmosferze tego okresu -niełatwym przecież tak z politycznego i społecznego punktu widzenia- jest nadal żywa i znajduje pasjonatów, którzy odkurzając i rekostruując osobliwe elementy peerelowskiej codzienności, sprawiają, że ten szary świat nabiera nowych barw.

Pokolenie urodzone podobnie jak ja w latach trwania Stanu Wojennego, jak i ci urodzeni po nim nie pamiętają epoki socjalizmu w Polsce.
Mnie osobiście lata PRL-u są kompletnie obce.Wspomnienia mam mgliste i tylko wybiórcze utkwiły mi w pamięci. Znam go jedynie z opowieści mamy jak musiała stać w kolejkach za śpiochami dla mnie. Jak mame milicja zawiozła na komisariat jak chciała jechać do Oliwy, bo tam można było zdobyć szampon do włosów, a miała tylko przepustkę na poruszanie się w obrębie centrum Gdańska.
Pamiętam, jak tata pracując na Zachodzie przywoził marki niemieckie i się szło do Pewex-u, do kantoru wymienić walutę i...