Moje nawrócenie

Tłumaczenie: Marek Bratuń
Wydawnictwo: Europa
6 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ma conversion ou le libertin de qualité
klasyka
Amused

"Moje nawrócenie czyli Wyznania libertyna" - jedna z najbardziej skandalizujących francuskich powieści erotycznych pióra hrabiego Mirabeau.

Dociekliwy_Kotek | 2019-05-19
Przeczytana: kwiecień 2019

Ta książka jest mistrzostwem. O ile oczywiście, drogi czytelniku, nie szukasz niezdrowych podniet i nie oczekujesz, że literatura rozbudzi wyobraźnię, ale oczekujesz kpiny z konwencji i ironicznej samoświadomości na poziomie niemal postmodernistycznym.

Autor-narrator obiecuje nam bowiem opisy pikantnych przygód i owszem, te są, ale w jakiej postaci...! Oto młody, jurny i bardzo wytrzymały elegancki człowiek o pewnych ambicjach osiąga swoją pozycję w świecie przez łóżko. Czy, gwoli ścisłości, łóżka. Łóżka zblazowanych arystokratek, cynicznych dwórek, obłudnych pobożniś, niewinnych i do cna niemoralnych wieśniaczek, znudzonych przedstawicielek wiejskiej szlachty, nienasyconych przekupek obcego pochodzenia... kogo tu nie ma, przedstawionego w krzywym zwierciadle groteski, wyolbrzymienia i przejaskrawienia! Są rozpustni spowiednicy i wyposzczone mniszki, bardzo praktyczni urzędnicy średniego stopnia i ich "koleżanki" na dworze królewskim, są niemal wszystkie stany każdej kondycji i...