Made in Japan

Wydawnictwo: Helion
literatura faktu
joly_fh

Wydarzenia z 11 marca 2011 roku były ogromnym szokiem dla Japończyków. Tsunami i trzęsienie ziemi dokonały nie tylko spustoszenia dużej części kraju, ale wstrząsnęły również japońską duszą. Od tego czasu nic nie jest już takie samo. Japonia musi na nowo się określić , wyrwać z ekonomicznej stagnacji, otworzyć na cudzoziemców, zacząć serio uczyć się języka angielskiego, no i wreszcie przyłożyć się do pracy! Bo od marca 2011 roku określenie „made in Japan” nie jest już jednoznacznie powodem do dumy.

Naród, który zamiast „kocham” używa słowa „lubię”, a jeśli czegoś nie lubi, oznajmia to, tworząc z naszego punktu widzenia językowe potworki w rodzaju „to nie jest tak, że tego nie lubię, ale…”, tym razem powiedział wprost – wypadek w Fukushimie jest całkowicie made in Japan. Wynikł ze struktury japońskiego społeczeństwa, obnażył jego wady i powinien stać się lekcją na przyszłość. Takich stwierdzeń nikt się nie spodziewał.

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2013

źródło okładki: www.bezdroza.pl

Lyzitea | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Pierwszy raz spotkałam się z tym, aby oprawa graficzna książki tak bardzo dobiegała od treści w niej zawartej.

Pozycja ta oczywiście traktuje o Japonii, jednakże zdjęcia zamieszczone w tej książce pasują do treści jak pięść do nosa. Pragnę nadmienić, że treść jest czysto ekonomiczno-gospodarcza, więc nie rozumiem idei zamieszczania zdjęć nastolatek czy mnicha buddyjskiego w rozdziałach o zupełnie czym innym.. chyba, że weźmiemy pod uwagę pojedyncze zdania. Wtedy miałoby to jakikolwiek sens. Nie byłam również nastawiona na czytanie o Pintereście i licznych statystykach. Książka jest skierowana do zupełnie innej grupy odbiorców, lubujących się w politycznych informacjach. Odniosłam również wrażenie, że autor spokojnie mógłby wyżyć się na jakiejś platformie w internecie i nie wydawać tejże książki.

IrethEylein | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Niektóre rozdziały bardzo krótkie i w większości brakowało ciągłości. Tak jakby był to zbiór tekstów o tematyce Japonii, a nie zwarta książka.

Northman | 2017-11-06
Przeczytana: 01 listopada 2017

Fukushima (i nie tylko) od kuchni.

Czym jest japońska dusza? Na czym mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni zbudowali swoją tożsamość, jakie niesie ona ze sobą problemy i czy wszystko to, co spaja ze sobą Japończyków zdało egzamin w obliczu Fukushimy i jej następstw? Rafał Tomański, wielki znawca Japonii, próbuje odpowiedzieć na te pytania. I - może troszkę - pozwala nam lepiej zrozumieć wszystko to, czego w Japończykach nie rozumiemy...

Tomański wykorzystał trochę temat Fukushimy do tego, by na przykładzie tej wielkiej tragedii zobrazować... chyba najprościej będzie powiedzieć - esencję Japonii. Tak właśnie powstał ten swoisty przewodnik... pełen przykładów, objaśnień, wywodów, prób pokazania dalekiej kultury tak, by - patrząc na nią swoimi oczami - nie tylko czytelnika zaciekawić, ale i nieco zarazić własną pasją. Udało się ;) ...

"Made in Japan" to świetny literacko-przewodnikowy przekrój przez japońskie społeczeństwo i jego mentalność. Może nie jest to pozycja wyczerpująca temat,...

lajcik_bajcik | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Jestem niesamowicie zawiedziona tą książką. Pomijając błędy ortograficzne, interpunkcyjne oraz językowe (które raziły mnie pomimo, że nie jestem polonistką tylko zwykłym przeciętnym czytelnikiem), zawiodła mnie treść, która była niczym groch z kapustą. W ostatnim rozdziale pan Rafał starał się połączyć opisane w poprzednich rozdziałach fakty, co według mnie bardzo marnie mu wyszło. Irytowały mnie ciągłe dygresje i zagłębianie się w nie. Około połowa książki jest na temat ludzi, rzeczy z innych krajów niż tytułowa Japonia - te fakty, według mnie były jak już wcześniej wspomniałam niepotrzebnymi dygresjami, które mnie, osobiście zanudzały.
Trochę przykry jest też fakt, że na placach u jednej ręki znajdziemy dane, które były potwierdzone, a nie statystycznymi przypuszczeniami wybiegającymi w przyszłość (z czego spora ilość się nie sprawdziła). Odniosłam wrażenie, że pan Rafał, napisał tę książkę tak by uniosła się na fali popularności tematu o katastrofie z 2011.
Chyba po raz...

Noriko | 2017-01-12
Przeczytana: luty 2016

Używana głównie do pisania pracy licencjackiej.
Zawiera wiele szczegółowych i ważnych dla mnie informacji.
Nie jest to dzieło artystyczne, żanda piękna i wzruszająca powieść. Raczej zwykły reportaż, który krótko i zwięźle opisuje, to co ma opisywać. Plusik za poprzednią książkę "tatami kontra krzesła" ;)

ArtZ72 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Powiedzmy szczerze: to książka, która zawiera szereg ciekawych informacji, np. o japońskich mass mediach, start-upach, nowatorskich firmach takich jak Gree, Rakuten, Softbank czy Fast Retailing z jego flagową marką Uniqlo. Porusza kwestie bezpieczeństwa budowlanego, wczesnego ostrzegania i zapobiegania skutkom trzęsień ziemi. Poza tym czytamy o japońskiej gospodarce, demografii, o skomplikowanych stosunkach Japonii z sąsiadami, zwłaszcza z Chinami i Korea Południową.
Zdawałoby się, że ten wachlarz ważnych i interesujących tematów to świetny materiał na publicystyczny sukces. Jednak w wypadku "Made in Japan" tak się nie stało. Książka bowiem robi wrażenie pisanej na kolanie. I nie tylko w tym problem.
Mamy początkowe rozdziały traktujące o tsunami i katastrofie atomowej w Fukushimie, po to by w kolejnych rozdziałach gładko zejść na kwestie innowacyjności. Chaotyczny, słaby styl, „skakanie” z tematu na temat, i to nieraz w obrębie jednego rozdziału, błędy, powtarzanie tych samych...

Już po okładce można się zorientować o czym przypuszczalnie jest ten tytuł. Mamy tu coś na kształt wykresu z sejsmografu i ta pozycja będzie głównie i przede wszystkim opowiadała nam o katastrofie z marca 2011roku, kiedy to Japonię nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, po którym nastąpiło równie ogromne tsunami niszczące elektrownię atomową w Fukushimie.

Oprócz powyższych dowiemy się z niej także o ekonomii czy gospodarce Japonii, Facebooku, Internecie itp., ale to wszystko jest przedstawione w nawiązaniu do katastrofy z 2011roku. Znajdziecie tu często więcej informacji nt. innych państw np.: USA, Portugalii, Francji czy Niemiec niż samej Japonii. Kraj Wschodzącego Słońca będzie wtedy na każdym kroku porównywany negatywnie względem innych krajów europejskich i nie tylko.

Na kartach tej pozycji przedstawiona została również niechęć Chin i Korei - jej sąsiadów i przyczyny dla których tak jest.
Dodatkowy plus za fajne zdjęcia, ale trochę ich mało w całej książce.

Co irytowało mnie...

Karis | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

O czym jest ta książka? O Facebooku? Drukarkach 3D? Grach MMO? Żadna z tych rzeczy nie jest made in Japan, ba nawet się ich w Japonii nie używa.

Według autora generalnie w Japonii jest koniec świata, wszystko się wali.. no i ta katastrofa w Fukushimie to wszystko potwierdza.

Publikacja po prostu kiepska, jeżeli myślicie, że będzie to książka o Japonii to się mylicie, Japonia jest gdzieś w tle, generalnie są to jakieś zbiory rozważań autora i w zasadzie można tak pisać o wszystkim - mógłbym rozpisać się przykładowo o populacji wróbli w Polsce, a później okrasić to zdaniem "w Japonii nikt nie interesuje się wróblami, no i ta katastrofa w elektrowni atomowej, starzejące się japońskie społeczeństwo..." - i mamy książę o Japonii :D

Nie powinno po prostu wprowadzać się czytelnika w błąd. To książka o jakichś nowych trendach np. w branży e-commerce czy funkcjonowaniu portali społecznościowych, gdzieś w tle są zdania o Japonii, które niby mają to spajać, ale wychodzi blado. Wielki...

lindros86 | 2016-07-06
Przeczytana: 03 marca 2016

Dla osób poznających dopiero kulturę Japonii książka, w której znajdą wiele ciekawostek na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Niebanalne fotografie oraz fakt, że autor porusza również ciemne strony społeczeństwa japońskiego podnoszą znacząco wartość tej pozycji. Słabą stroną książki jest fakt, iż autor dokonuje ogólnych ocen na podstawie kilku wydarzeń czy zjawisk, bardzo subiektywnie opisanych, dlatego nie można brać wywodów autora do końca na serio. Mimo to jako jedna z pierwszych książek o Japonii dla czytelnika godna polecenia.

elka2012 | 2016-04-17
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Dobra, ze względu na niekonwencjonalne podejście do tematu.Dużo informacji nowych i ciekawych,zwłaszcza o współczesnej mentalności Japończyków, ale warsztat pozostawia wiele do życzenia.Jako uzupełnienie dla tych, którzy wiedza dużo o Japonii i chcą zweryfikować swój pogląd, niekoniecznie pozytywnie.