Idiota za granicą

Okładka książki Idiota za granicą Ricky Gervais, Stephen Merchant, Karl Pilkington
Okładka książki Idiota za granicą
978-83-7508-475-7
Dorota Kaczor
Angol Anglik podróże utrapienie frajda

1978

Bardzo lekka książka, do przeczytania w jeden wieczór. Podróż do 7 cudów świata z wyjątkowym przewodnikiem. Takim co lubi narzekać, i ze szczególnym uwielbieniem odwiedza miejscowe toalety....

Siedem cudów świata okiem malkontenta. W 80% zgadzam się z nim.

Siedem cudów świata okiem malkontenta. W 80% zgadzam się z nim.

Początek bardzo, bardzo śmieszny. Potem już mniej takich ciekawych fragmentów było.

Bardzo możliwe, że dowcip tej książki jest bardzo niskich lotów, jednak spełnia tą magiczną funkcję- można się przy tej książce zupełnie wyluzować, wyłączyć, odprężyć. Dawno nie spotkałem się z tak genialną parodią.

2041

"Idiota..." to bardzo trafiony tytuł tej książki. Autor żyje w XXI wieku, ma dostęp do nowoczesnych technologii, a o świecie wie porażająco, zawstydzająco wręcz niewiele. Momentami aż trudno było mi w tę Jego niewiedzę uwierzyć.
Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest momentami naprawdę zabawna, a spojrzenie Autora świeże (jak to u idiotów bywa ;) ).

Nigdy nie czytałam książek podróżniczych, choć zaczynam się do nich przekonywać, ponieważ są świetnym sposobem, żeby dowiedzieć się czegoś o innych kulturach i są też niezłą zachętą do podróży na własną rękę. Gdy zobaczyłam na okładce nazwiska trzech, brytyjskich komików wiedziałam, że będzie to coś innego niż typowa książka podróżnicza, czyli, że muszę ją przeczytać. Jest to jeden, wielki gag, ciekawe i trafne spostrzeżenia dotyczące ludzi na świecie i różnych kultur. Karl, tytułowy idiota, kreuje postać typowego angola, który narzeka na wszystko i najchętniej nie ruszał by się z domu. Między narzekaniem a szykowaniem się do ucieczki przemyca olbrzymią dawkę humoru, rzuca ciętymi komentarzami i nie zważa na słowa. Mówi to co myślą inni, ale nigdy się do tego nie przyznają. On nie ma z tym problemu. Książka opisuje i uzupełnia relacje z wypraw do krajów, w których znajduje się "nowe" siedem cudów świata, pokazane wcześniej w programie telewizyjnym o tym samym tytule. Współtwórcami są Ricky Gervais i Stephen Merchant, przyjaciele i współpracownicy Karla, którzy wymyślają dla niego dziwne, a czasem poniżające zadania. W ten sposób powstała książka,która daje nam obraz tych krajów od trochę innej strony niż zwykle- typowego turysty. I tak wiemy jak wyglądają toalety w tych wszystkich miejscach, że niedaleko piramid jest Pizza hut czy, że skaczące fasolki nie są wizytówką Meksyku. Napisana jest przystępnie, zawiera sporo ciekawostek i przydatnych informacji choć się na tym nie skupia- nie jest przewodnikiem a jedynie zabawną relacją z podróży, jednak można się dowiedzieć rzeczy, które mogą się przydać, a już na pewno fajniej uczyć się na błędach "idioty", niż na swoich ;)

Książka praktycznie odzwierciedla program TV, nie ma w niej prawie nic nowego. Wg mnie napisana tylko na fali popularności programu z nastawieniem na zysk ze sprzedaży. Kto obejrzał odcinki w TV spokojnie może sobie darować tę książkę.

Dosyć długo ją męczyłam. Choć temat fajny, główna postać też bardzo interesująca, nie mogłam się nad nią skupić.
Karl niewątpliwie jest przezabawną postacią. Sztywny, ciągle narzekający Anglik, który musi się zmierzyć na potrzeby programu telewizyjnego, z cudami świata rozrzuconymi na całej kuli ziemskiej.
Idiotą raczej bym go nie nazwała, tytuł to typowy chwyt marketingowy. Trafiony zresztą w samo sedno. Karl to co widzi, opisuje bardzo prostym językiem. Często używa potocznych wyrażeń. Przede wszystkim nie jest to pisarz, tak więc nie można oczekiwać od niego górnolotnych fraz.
Przede wszystkim należy chyba przed przeczytaniem książki poznać Karla poprzez jego programy telewizyjne. Podobno słynie z głupawych min, które potrafią rozbawić do łez.
Jeszcze parę słów o wydaniu książki.
Bardzo dobry papier, fajna okładka i świetne przezabawne zdjęcia. Książka album.

Idiotą raczej bym go nie nazwała, tytuł to typowy chwyt...

Zabawna, chętnie przeczytam kolejną część.

Zabawna, chętnie przeczytam kolejną część.

Łagodniejsza wersja Karla od tego z telewizyjnego "Idioty za Granicą", ale i tak mi się podobało.

• Podróże
  • Podróżnicze
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Idiota za granicą