Wygnanie

Okładka książki Wygnanie Lion Feuchtwanger
Okładka książki Wygnanie
Lion Feuchtwanger Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Poczekalnia (tom 3) literatura piękna
796 str. 13 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Poczekalnia (tom 3)
Tytuł oryginału:
Die Geschwister
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1957-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
796
Czas czytania
13 godz. 16 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jacek Frühling
Tagi:
wygnanie uchodźtwo emigranci imigranci
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
333
142

Na półkach: ,

„Wygnanie” to trzecia część cyklu 'Poczekalnia”. Jest najobszerniejsza z tych trzech książek, ale jak dla mnie jest najciekawszą pozycją z tego cyklu. Przedstawia historię ludzi, którzy przebywają na obczyźnie, ale niestety nie z własnej woli. Akcja rozgrywa się w Paryżu przed wybuchem II Wojny Światowej, a emigranci to Niemcy pochodzenia żydowskiego, chociaż nie tylko, są postacie tzw. „czyste rasowo”, którym ciężko było pogodzić się z polityką narodowych socjalistów, więc wybrali życie w gorszych warunkach w obcym kraju. Przykładem jest jeden z bohaterów książki Sepp Trautwein, muzyk, który wyemigrował z Niemiec, bo uważał, że nie ma muzyki apolitycznej i nie chciał tworzyć „dla nikczemnych uszu”, bo taka muzyka staje się też nikczemna. Chociaż to za mało. Czytając książkę czuje się, że taka postawa nie wystarczy, jest pewien żal do Niemców, nawet tych, którzy nie są hitlerowcami, żal za to, że do tego dopuścili.
Bohaterowie tej książki to przede wszystkim artyści, dziennikarze, którzy marzyli o zdruzgotaniu faszyzmu, bolało ich zwycięstwo brutalnej głupoty nad ludzkim rozsądkiem, które dokonało się w ich ojczyźnie.
„Wygnanie” to obszerna książka, opisująca przeżycia oraz wewnętrzne rozterki swoich bohaterów, lubię takie powieści.

„Wygnanie” to trzecia część cyklu 'Poczekalnia”. Jest najobszerniejsza z tych trzech książek, ale jak dla mnie jest najciekawszą pozycją z tego cyklu. Przedstawia historię ludzi, którzy przebywają na obczyźnie, ale niestety nie z własnej woli. Akcja rozgrywa się w Paryżu przed wybuchem II Wojny Światowej, a emigranci to Niemcy pochodzenia żydowskiego, chociaż nie tylko, są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1861
330

Na półkach: , ,

„Wygnanie” to ostatnia część trzytomowego cyklu „Poczekalnia” autorstwa niemieckiego pisarza Liona Feuchtwangera (1884-1958). W 2016 r. przeczytałam „Rodzeństwo Oppermann”, drugą część cyklu. „Rodzeństwo” zrobiło na mnie ogromne wrażenie, skłoniło do przemyśleń na ważne dla mnie tematy, postawiło wiele pytań, podsunęło kilka odpowiedzi… Zostało ze mną na długo. Z radością więc sięgnęłam, gdy tylko nadarzyła mi się okazja, po „Wygnanie”.

"Wygnanie" nie stanowi przedłużenia "Rodzeństwa". Są tu inni bohaterowie, inne wydarzenia, inne miejsce akcji. Z poprzedniczką łączy je czas akcji przypadający na lata trzydzieste XX wieku.

Tłem rozgrywających się wydarzeń jest Paryż i środowisko niemieckich emigrantów. Trudy emigracji, postawy bohaterów wobec kwitnącego faszyzmu, wybory moralne, kuszące obietnicami lepszego świata idee komunizmu. Duże wrażenie, jak i poprzednio, zrobiło na mnie tło społeczno-polityczne nakreślone przez autora (zwłaszcza w kontekście późniejszych wydarzeń; Feuchtwanger „Wygnanie” pisał w latach 1937-39) oraz portrety psychologiczne bohaterów. Natomiast nie podobał mi się tym razem sposób przedstawiania ich czytelnikowi - często przychodziło mi na myśl słowo: łopatologia. Nie zdołały porwać mnie losy bohaterów: nie zawsze przemawiały do mnie ich cierpienia, dylematy, nie przywiązałam się do żadnej z licznej (i dość różnorodnej) palety postaci. Jedynie końcowe przeżycia Anny sprawiły, że trudniej było mi przerwać czytanie.

Kończąc już: to dobra książka, ale po oczekiwaniach zrodzonych przez „Rodzeństwo”, lektura „Wygnania” sprawiła mi zawód: nie wywołała silnych emocji, nie wrzuciła w wir rozmyślań, pytań i poszukiwania odpowiedzi, nie zawładnęła mną.

„Wygnanie” to ostatnia część trzytomowego cyklu „Poczekalnia” autorstwa niemieckiego pisarza Liona Feuchtwangera (1884-1958). W 2016 r. przeczytałam „Rodzeństwo Oppermann”, drugą część cyklu. „Rodzeństwo” zrobiło na mnie ogromne wrażenie, skłoniło do przemyśleń na ważne dla mnie tematy, postawiło wiele pytań, podsunęło kilka odpowiedzi… Zostało ze mną na długo. Z radością...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Szukam
    1
  • *2019
    1
  • Literatura
    1
  • Biblioteka domowa
    1
  • Literatura niemieckojęzyczna
    1
  • Dawno
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wygnanie


Podobne książki

Przeczytaj także