Stwory Śródziemia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Śródziemie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mag
Creatures of Middle-Earth
83-86572-60-4
Śródziemie, RPG, Tolkien, MERP, bestiariusz
hobby
Andman

"Wówczas Bard podniósł łuk do strzału. Smok zataczał niski krąg i powracał niskim lotem, a w tej samej chwili księżyc wzeszedł nad wschodnim brzegiem jeziora i osrebrzył wielkie skrzydła Smauga [...] Smok zatoczył w powietrzu krąg niżej jeszcze niż przedtem, a gdy skręcał i zniżał lot, brzuch jego w księżycowej poświacie błysnął białymi ogniami brylantów. Ale jedno miejsce nie lśniło...

Smok zatoczył w powietrzu krąg niżej jeszcze niż przedtem, a gdy skręcał i zniżał lot, brzuch jego w księżycowej poświacie błysnął białymi ogniami brylantów. Ale jedno miejsce nie lśniło klejnotami. Jęknął olbrzymi luk. Czarna strzała poszybowała prosto w zagłębienie pod lewą piersią Smauga, między rozstawione szeroko przednie łapy. Utkwiła w ciele potwora, a taki miała rozpęd, że schowała się w nim cała, z grotem, z drzewcem i piórkiem.
Z wrzaskiem, który ogłuszał łudzi, walił drzewa i kruszył kamienie, Smaug poderwał się, przewrócił brzuchem do góry i runął z wysokości w dół."
- "Hobbit", przekład: Maria Skibniewska

Jak spisalibyście się w walce ze Smaugiem Złotym? Czy bystre oko pozwoliłoby wam wypatrzeć słaby punkt w jego pancerzu? A czy starczyłoby wam odwagi, by wytrzymać jego ognisty oddech?

Spróbujcie swych sił, stając naprzeciw spadkobierców Morgotha: czatownika z wody, czyhającego u Wrót Durina, huornów z lasu Fangorn, wargów z Hollin czy Balroga z Morii. Wszystkie te istoty (jak również wiele innych) czekają na was na stronach 'Stworów Śródziemia".
Podręcznik ze szczegółami opisuje ważniejsze stworzenia zamieszkujące świat Tolkiena — kelvary, czyli istoty żywe, które się poruszają, Kelvary narodziły się z Wielkiej Pieśni, a zaliczamy do nich takie stwory, jak kruki, ulmodile (delfiny), mearasy (potomkowie wierzchowca Oromego), olifanty, wielkie orły, krebainy, kirinkiry z Numenoru i czarne łabędzie, ale i wypaczone potwory 'z rogu i kości', które 'barwią świat cały krwi szkarłatem' na rozkaz Morgotha.

W "Stworach Śródziemia" znajdziecie:
- ZWIERZĘTA — Wszelkie możliwe gatunki, od wielkich orłów z Gór Mglistych poczynając, przez kruki z Ereboru po hałaśliwe skręcikarki, które takim były utrapieniem dla Froda, Sama, Meery'ego i Pippina, kiedy dotarli do Komarowych Bagnisk. Przy każdym zwierzęciu zamieszczono jego krótki opis, poprzedzony informacjami dotyczącymi rozmiarów, ulubionego klimatu i środowiska.
- POTWORY - Od potężnych, obdarzonych mocą zmieniania kształtu wampirów Morgotha, w rodzaju Thuringwethil, przez upiory strzegące Kurhanów, kończąc na przebiegłych krebainach, szpiegach Saurona.
- MAPY - 21 czarno-białych map, na których można sprawdzić, gdzie zamieszkuje każda z opisywanych istot.

Polska edycja oparta jest na najnowszej wersji podręcznika, zawierającej dodatkowe informacje o smokach w Śródziemiu i wzbogaconej o nowe ilustracje i współczynniki do Śródziemia, systemu Rolemaster oraz gry Władca Pierścieni.

Pawev | 2017-09-18
Przeczytana: 2001 rok