Prezentowana publikacja przedstawia czytelnikowi historię kraju o którym przeciętny Polak wie bardzo mało albo zgoła nic. Praca Michała Tymowskiego o Mali jest, prawdopodobnie do dnia dzisiejszego, jedyną publikacją prezentującą nam historię tego kraju od zamierzchłej przeszłości do roku 1960 gdy Mali stała się niepodległym państwem.
Praca obejmuje okres od wieku VI po narodzinach Chrystusa do roku uzyskania niepodległości. Brakuje wcześniejszych danych wytłumaczonych jednak zwięźle i wyczerpująco stanem ówczesnym badań na powyższy temat. Pewną wadą pracy jest zbyt mały nacisk położony na historię Mali pod panowaniem Francuskim. Autor niestety ograniczył się do opisu sposobu gospodarowania Francuzów w swojej kolonii pomijając całkowicie politykę wewnętrzną Franci w stosunku do różnych grup tubylców. Tak samo zbyt powierzchownie opisał powstawanie ośrodków dążących do zrzucenia panowania kolonialnego Francji.
Zarazem praca prezentuje nam problemy przed jakimi stają badacze chcący opisać historię dzisiejszych krajów Afryki. Państw które swoje obecne granice zawdzięczają mocarstwom kolonialnym, a które nijak odnoszą się do historycznych struktur które powstawały na ich terytoriach.
Pomimo pewnych wad pracę można polecić każdemu zainteresowanemu historią Afryki.
Zbiór szkiców dotyczących historii średniowiecznej Europy. Zawiera przekrój najważniejszych tematów i wydarzeń XIV i XV stulecia. W zbiorze zawarto szkice dotyczące między innymi przemian w gospodarce europejskiej późnego średniowiecza, zagadnień religijnych (dzieje chrześcijaństwa w Europie, husytyzm),a także omawiające historię polityczną państw europejskich (wojna stuletnia, ekspansja turecka w Europie, dzieje Rusi w dobie dominacji mongolskiej). Każdy szkic posiada bibliografię odsyłającą do literatury przedmiotu. Dobra pozycja popularyzatorska, będąca podstawą do dalszych studiów. Godna polecenia osobom interesującym się tą konkretną epoką, jak i historią w ogóle.