Dom spalony w domu

Wydawnictwo: Poligraf
978-83-62752-87-4
proza polska
Ag2S

Książka Marcina Rucińskiego opowiada o losach rodziny Połubińskich, pokazując różnorakie perturbacje i zakręty losu, z którymi bohaterowie w ciągu swego życia musieli się zmierzyć. W centralnym miejscu powieści zdaje się pozostawać tytułowy dom, będący miejscem narodzin i śmierci, spotkań i wspomnień kilku pokoleń rodziny. To z tej sielskiej perspektywy patrzymy na wydarzenia, którymi żyje również cały kraj, jak II wojna światowa, a później stan wojenny.

Narratorem jest nestor rodu, Leopold, który nie tylko relacjonuje dzieje rodziny, opowiadając z pietyzmem o życiu poszczególnych jej członków, ale też przedstawia nam własne stanowisko wobec uniwersalnych spraw związanych z egzystencją człowieka. Ten świadek XX w. ma swoje indywidualne spostrzeżenia na temat filozofii życia w tych trudnych czasach, która zdaje się czerpać inspirację z owego specyficznego, pozostającego

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl/publikacje2.php?fid=215

Sabina | 2012-10-13
Przeczytana: 05 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając tą książkę miałam wrażenie, jakbym stała obok. Byłam zaskoczona zakończeniem książki i przyznam się szczerze, że inaczej to sobie wyobrażałam. Jednak po przeczytaniu jej stwierdziłam, że było warto. Autor w tej książce uczy czytelnika podchodzić do wielu życiowych spraw w sposób racjonalny, tak jak to należy robić na co dzień. Są chwile smutki, ale też i radości, tak samo jak w naszym życiu. Przyznam się szczerze w dwóch momentach popłynęły mi łezki, ale jednym słowem warta przeczytania jest ta książka.

iwus2 | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014