Mój drugi ożenek

Okładka książki Mój drugi ożenek Józef Morton
Okładka książki Mój drugi ożenek
Józef Morton Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Literatury XXX-lecia literatura piękna
Biblioteka Literatury XXX-lecia
Mój drugi ożenek
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1973-01-01
1962-01-01
wieś okres powojenny mentalność proza proza polska powieść polska powieść

Morton: zapoznany wtedy gdy tworzył, obecne zapomniany, a niesłusznie. Myślę, że ci którzy zachwycają się „Kamieniem na kamieniu” nie zawiodą się na twórczości Józefa Mortona, a „Mój drugi ożenek” wyróżnia się wśród dzieł tego autora. Historia zalotów Marcina do Jadzi Karpównej to tylko pretekst do niezwykle głębokiej powieści społecznej, psychologicznej i obyczajowej, pełna surowego ale też serdecznego spojrzenia na niewielkie środowisko wsi małopolskiej, na ludzi którzy w arcytrudnych czasach, tuż po wyzwoleniu przez bolszewików spod okrutnej okupacji niemieckiej próbują żyć i pracować według dobrze znanych sobie przedwojennych reguł, co nie jest łatwe wobec wyzwań powojennej Polski i wobec znaków zapytania co do przyszłości.

🌾 Schyłek lat 40-stych. Tuż po wojnie Polska przechodzi reformę rolną. Dotyczy ona wywłaszczenia i parcelacji majątków ziemskich o obszarze ponad 50 ha, a na niektórych terenach powyżej 100 ha. Ogółem, w latach 1944–48, na cele reformy rolnej zostaje przejętych 9707 majątków ziemskich (ok.3,5 mln hektarów). Z liczby tej rozparcelowaniu uległo 1,2 mln hektarów pomiędzy 387 000 rodzin chłopskich.

🌾Jednym z nich jest Marcin Szczypuła, 50-letni wdowiec i zamożny gospodarz na włościach. Znany z okolicznych wsi wielbiel kobiecych wdzięków; nieświadomie zostaje przez starego Izydora podstępnie zeswatany z wdową o skalanej reputacji– Jadzią Kłysową. W jego samotne życie wprowadza ona wiele czułości i radości. Od tego momentu bezwzględnie stawia dobro pszyszłej żony ponad dobro własnych dzieci, a swój wybór poddaję nieskończonej analizie i wątpliwościom.

🌾 Autor w ciekawy i naturalny sposób opisuję realizm i mentalniść wieskiego społeczeństwa na tle nieuchronnych przemian kulturowych i religijnych. Oprócz wspomnianej reformy rolnej Morton kreśli obraz walki "leśnych ludzi" z komunistyczną władzą o prawdę w Polskie Rzeczpospolitej Ludowej.

Przerywałam czytanie tej książki i mam wrażenie, że przez to jestem na nią bardziej cięta, ale przejdźmy do rzeczy.

Opowieść o realiach wsi, według których tak naprawdę funkcjonuje społeczność. O tym, że kwestię ponownego małżeństwa rozpatruje się jedynie pod względem ekonomicznym. Tym sposobem główny bohater, wdowiec Marcin, jest niesamowicie egoistyczny i na kobiety patrzy jak na towar w sklepie: ta ma za mało posagu, tamta nie bardzo robotna, a trzecia zupełnie brzydka.
Jest niby przedsiębiorczy i zaradny, bo nie chce zostawić gospodarki byle komu, ale z drugiej strony - na swoje dzieci patrzy surowo i przez pryzmat pociech sąsiadów, które przywiozły pozyskane za granicą dobra - nawet, jeśli nie pozyskały ich w sposób legalny. Myśli, co one mogłyby zrobić dla poprawy ich statusu, a sam robi niewiele poza myśleniem, z którą przyszłą żoną ustawiłby się lepiej.
W pewnym momencie na dodatek pali za sobą wszystkie mosty - jest wdowcem, a więc pierwsza żona zmarła; dzieci wypędza z domu pod wpływem impulsu; z kandydatką na przyszłą żonę kłóci się bez przerwy; z kolegami leje po pysku.

Czyta się z emocjami - nie powiem, że nie. Ale w pewnym momencie fabuła może zirytować.

Bardzo trudno jest zrecenzować Mortona.Czyta się lekko,szybko,z emocjami.Nie da się polubić bohatera,to chłop ,jakże inny od Antka Boryny,egoista bez skrupułów,ale czy na pewno?Dlaczego nie wznawia się książek Mortona?Nie pasują do obowiązującej obecnie poprawności politycznej,podobnie jak Krzysztoń.

Morton to gwiazda literatury przedwojennej i PRL-owskiej, dziś niemal całkowicie zapomniany - nie udało mi się znaleźć informacji o wznowieniach jego książek po 89 roku. Szkoda, bo to naprawdę pisarz wielkiego formatu.

• Chcę przeczytać - B (później)
  • Może kiedyś 🐡
  • Zbiblio
  • Wieś
  • Powieść obyczajowa

Dodaj cytat z książki Mój drugi ożenek