bitwy, Czeczenia
historia
Getos

11 grudnia uderzyły w Czeczenię 3 zgrupowania uderzeniowe: północne – z Mozdoku, zachodnie – z Inguszetii i południowo–wschodnie – z Dagestanu. Atak był wykonany wyjątkowo nieudolnie. Kolumny rosyjskie, w składzie nie mniejszym niż 5 tys. żołnierzy i ponad 100 pojazdów opancerzonych każda, maszerowały wyciągnięte wzdłuż głównych dróg, niemal bez ubezpieczeń marszowych. Nic więc dziwnego, że tylko kolumna północna maszerująca z Mozdoku osiągnęła rejon Czeczenii bez przeszkód, gdyż pokonywała obszar kontrolowany przez opozycję Umara Awturchanowa i Rusłana Chasbułatowa. Ich oddziały zbrojne osłoniły Rosjan przed atakami wojsk Dżochara Dudajewa. Pozostałe dwie kolumny były blokowane najpierw przez miejscową ludność Inguszetii i Dagestanu, a później samej Czeczenii oraz atakowane przez oddziały zbrojne Dżochara Dudajewa. Opóźniło to znacznie podejście wojsk do stolicy – Groznego. 11 grudnia o godz. 14:30 nastąpiło pierwsze poważniejsze starcie interwentów z obrońcami miejscowości Dolinskij (około 25 km od Groznego). Następnego dnia miał miejsce pierwszy ostrzał artyleryjski stolicy.

źródło opisu: Altair, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Joker | 2019-09-24

Jestem zaskoczony, gdyż nie miałem świadomości o dużej skali rozejmów, czy też prób zaprzestania walk w Czeczenii. Wnioski odnośnie rosyjskiego wojska są również trafne, np. 18-20 latkowie z poboru kiepsko radzili sobie w miastach, czy też nie wyciągnięto wniosków z Afganistanu (wykorzystanie małych grup bojowych wspartych kilkoma pojazdami). Jest też Turcja, która śmiało sobie poczynała przeciw Rosji.

January | 2013-03-21

Książka ogólnie dość dobra, ale mam zastrzeżenie do dość pobieżnego i stosunkowo mało obiektywnie wyjaśnionych motywów rosyjskiej interwencji (pół strony). Jest napisane, że Rosjanie mieli "obsesje" na temat czeczeńskiej zorganizowanej przestępczości. Jak wiemy czeczeńska mafia należy obecnie do jednej z największych rosyjskich mafii - także Rosjanie w tym przypadku żadnej fobii nie mieli. Kilka słów na temat ropy naftowej czy sytuacji w sztabie generalnym to zdecydowanie za mało według mnie. Rys historyczny jest rozwinięty, ale polityczny został potraktowany po macoszemu.