Warszawskie gry wojenne

Wydawnictwo: WiS
Warszawskie gry wojenne
978-83-87346-49-2
literatura faktu

„Warszawskie gry wojenne. Wspomnienia z lat wojny, okupacji i Powstania Warszawskiego” to wspólne dzieło Edmunda Baranowskiego i Juliusza Kuleszy – uczestników Powstania Warszawskiego. Autorzy piszą we wstępie: „Opowiadania, które składają się na tę książkę, napisaliśmy zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników. Mówią one o naszych osobistych przeżyciach w trudnych latach wojny,...

„Opowiadania, które składają się na tę książkę, napisaliśmy zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników. Mówią one o naszych osobistych przeżyciach w trudnych latach wojny, okupacji niemieckiej i w dniach Powstania Warszawskiego. Celem naszym było, aby książka ta stała się pomostem pomiędzy pokoleniami”.
Książka składa się z dwóch części: „Okruchy wojny” Edmunda Baranowskiego oraz „Fakty i refleksje” Juliusza Kuleszy. Zawarte w niej opowiadania silnie działają na wyobraźnię, ukazując poszczególne etapy wojny, niemieckiej okupacji i Powstania Warszawskiego: życie w ciągłym zagrożeniu ulicznymi łapankami, pierwsze dni Powstania na Woli i na Czerniakowie, walki o redutę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na Starym Mieście.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami nawiązującymi do opisywanych wydarzeń. Uzupełnia ją „Aneks” zawierający noty biograficzne o autorach, indeks nazwisk oraz wykaz skrótów.
Książka ukazała się dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu Partnera Projektu, Banku Zachodniego WBK.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html

Stokrotka | 2015-07-31

Tę książkę uważam za wyjątkowo ważną w mojej biblioteczce, m.in. dlatego że otrzymałam ją w prezencie od autora Edmunda Baranowskiego, który zadbał również o właściwą dedykację. Poza tym znakomicie wpisuje się w moje zainteresowanie okupacją i powstaniem warszawskim.
Książka opowiada o trudnych czasach wojny, konspiracji, aresztowaniach, powstaniu w Warszawie, kapitulacji, pobycie w obozach jenieckich.

"Opowiadania, które składają się na tę książkę, napisaliśmy zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników. Mówią one o naszych osobistych przeżyciach w trudnych latach wojny, okupacji niemieckiej i w dniach Powstania Warszawskiego. Celem naszym było, aby książka ta stała się pomostem pomiędzy pokoleniami". (Edmund Baranowski, Juliusz Kulesza)

Michał | 2016-09-13

Książka idealna jako pierwsza nt Powstania Warszawskiego. Pierwsza jej część to typowe wspomnienia z Powstania. Druga część już ciekawa również dla tych, którzy przebrnęli przez jakąś ilość publikacji na ten temat. Polecam, bo wciąga!

maleństwoo | 2015-08-01
Przeczytana: 2014 rok