Warszawskie gry wojenne

WiS
2011-01-01
2011-01-01
978-83-87346-49-2

Książka składa się z dwóch części podzielonych na wspomnienia Edmunda Baranowskiego oraz Juliusza Kuleszy. Wspomnienia dotyczą oczywiście czasu wybuchu wojny, okupacji, Powstania Warszawskiego, okresu po nim do końca wojny, a także pierwszych (chociaż w przypadku drugiego autora jest to dłuższy okres) chwil powojennych. Nie są to jakieś szczegółowe opisy, najszerzej zostało opisane Powstanie Warszawskie i choć nadal są to tylko krótkie wspomnienia to jednak są momenty które naprawdę chwytają i oddają to co się działo i wszelkie trudy tego czasu.

Sposoby spisania minionych wydarzeń przez autorów różnią się od siebie. Gdybym miał to jakoś określić to Edmund Baranowski chyba bardziej skupił się na swoich wydarzeniach, a Juliusz Kulesza wspomina znacznie szerzej, często odchodząc od samego siebie, zamieszcza też kilka refleksji.

Pozycja właściwie dla każdego, dla laików jak i tych którzy już trochę poczytali, tym bardziej, że książka nie jest długa, a czyta się ją naprawdę szybko.

Książka idealna jako pierwsza nt Powstania Warszawskiego. Pierwsza jej część to typowe wspomnienia z Powstania. Druga część już ciekawa również dla tych, którzy przebrnęli przez jakąś ilość publikacji na ten temat. Polecam, bo wciąga!

Tę książkę uważam za wyjątkowo ważną w mojej biblioteczce, m.in. dlatego że otrzymałam ją w prezencie od autora Edmunda Baranowskiego, który zadbał również o właściwą dedykację. Poza tym znakomicie wpisuje się w moje zainteresowanie okupacją i powstaniem warszawskim.
Książka opowiada o trudnych czasach wojny, konspiracji, aresztowaniach, powstaniu w Warszawie, kapitulacji, pobycie w obozach jenieckich.

"Opowiadania, które składają się na tę książkę, napisaliśmy zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników. Mówią one o naszych osobistych przeżyciach w trudnych latach wojny, okupacji niemieckiej i w dniach Powstania Warszawskiego. Celem naszym było, aby książka ta stała się pomostem pomiędzy pokoleniami". (Edmund Baranowski, Juliusz Kulesza)

• Historia.2.4. II WŚ
  • Do szukania
  • II wojna - ruch oporu
  • Konkretnie
  • II wojna - wspomnienia
  • Chcę w prezencie/do zamówienia

Dodaj cytat z książki Warszawskie gry wojenne