Tajemnice III Rzeszy. Hitlerjugend na Śląsku

7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7674-110-9
historyczna
Isadora

Nowa książka Szymona Wrzesińskiego to pierwsze tak solidne opracowanie działalności Hirlerjugend na Śląsku. Przez wiele lat na ten temat wypowiadano się niechętnie, a i dziś tematyka budzi kontrowersje. Autor przeciera szlaki z godnym uznania zaangażowaniem.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.empik.com

Isadora | 2012-02-23
Na półkach: Popularnonaukowe
Przeczytana: 23 lutego 2012

"Zacznę od młodych" - obiecywał Adolf Hitler w jednym ze swoich publicznych wystąpień. I słowa dotrzymał. Jego wizja stworzenia nowego świata przy pomocy niemieckiej młodzieży stała się jednym z priorytetów Trzeciej Rzeszy. Wychowanie młodego człowieka w duchu narodowego socjalizmu miało zostać oparte na wzorcach wytyczonych przez "Mein Kampf". Ideologia nazistowska stała się jedynym modelem edukacji niemieckiej młodzieży, zaś by w możliwie największym stopniu kontrolować system nauczania, wprowadzono obowiązek przynależności młodzieży do organizacji podporządkowanej NSDAP. Indoktrynację przesyconą rasizmem i militaryzmem rozpoczynano już w szkołach powszechnych i kontynuowano na zajęciach pozalekcyjnych organizowanych przez Hitlerjugend ("młodzież Hitlera"). Duży nacisk kładziono głównie na ćwiczenia fizyczne oraz wojskowe połączone z surową dyscypliną i kultem wodza.
W czasie II wojny światowej brygady Hitlerjugend stanowiły wojskowe siły pomocnicze, następnie wojskową rezerwę....

leonloew | 2016-08-15
Halbeerd | 2015-07-07