W poszukiwaniu Niniwy

Okładka książki W poszukiwaniu Niniwy Austen Henry Layard
Okładka książki W poszukiwaniu Niniwy
Austen Henry Layard Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Archeologia sztuka
sztuka
1983-01-01
Wacław B. Mrugalski
archeologia Asyria Babilonia

1970

Trochę się rozczarowałam tą książką. Spodziewałam się jakiejś super ciekawej archeologicznej przygody, w której będę z wypiekami na twarzy czytać o odkrywaniu ruin starożytnej Niniwy. A tu lipa. To znaczy jasne, były odkrycia, było wydobywanie skarbów antycznej architektury i rzeźby (choć równie dobrze można by to określić rabowaniem),było zdumienie, gdy kupa gruzów okazała się skrywać pałac sprzed tysiącleci. Ale wszystko to rozmywało się w chaotycznym opisie ciągłych wojaży Lanyarda, wizytacji u kolejnych szejków itp.

Z jednej strony nadawało to całej opowieści kolorytu, ale z drugiej - rozmywało kwestię odkrycia ruin pałacu Asurbanipala właśnie. Druga sprawa to niechlujne wydanie, w którym o pomstę do nieba wołają błędne podpisy pod grafikami i zupełnie niedogranie zamieszczonych ilustracji do tekstu. No i irytuje fragmentaryczność tego tekstu - jakby czytało się wyrwany z kontekstu środek czyjegoś pamiętnika/ wspomnień. Zabrakło mi opisu tego, co doprowadziło Lanyarda w to, a nie inne miejsce. No i aż się prosi o kontynuację, w której mowa byłaby o odkryciu biblioteki Asurbanipala...

Przez całą lekturę odniosłam wrażenie, że odkrycia, których dokonał autor, były tylko refleksem do opisu jego przygód na Bliskim Wschodzie.

Autor obdarzony fenomenalnym zmysłem obserwacji opisuje zarówno zamierzchły świat antycznych cywilizacji Mezopotamskich jak i XIX wieczne stosunki na Bliskim Wschodzie. Barwne opisy budowli, malowideł, ludzi i przyrody. Książka ta była moim katalizatorem do fascynacji historią i archeologią

Wspaniała książka opisująca w przygody 'archeologa' odkrywającego skarby starożytności oraz ówczesne uwarunkowania kulturowe miejscowej ludności. Czyta się świetnie. Dużym plusem jest znaczna ilość obrazków/ fotografii. Miałam okazję ją czytać w momencie, gdy okolice Mosulu były niszczone przez terrorystów, więc wrażenia odczuwane podczas czytania opisu poszczególnych miejsc i znalezisk potęgowane były przez myśl, że część z nich być może już nie istnieje i nigdy ich nie zobaczę ;(

Książka przygodowa, awanturnicza, z niesamowitym klimatem i romantycznym duchem; a co najważniejsze - to wszystko wydarzyło się naprawdę i jest dokumentalnym zapisem jednej z najbarwniejszej postaci w historii archeologii i asyriologii.

+ jest to ciekawy materiał dla antropologów.

+ jest to ciekawy materiał dla antropologów.

• Starożytność
  • Starożytność