Piętnaście lat Warszawy 1800–1815

Okładka książki Piętnaście lat Warszawy 1800–1815
Karolina Beylin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Syrenki historia
261 str. 4 godz. 21 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Syrenki
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
261
Czas czytania
4 godz. 21 min.
Język:
polski
Tagi:
warszawa biblioteka syrenki historia Warszawy Księstwo Warszawskie
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wojna i konspiracja.Wspomnienia dziennikarzy polskich Karolina Beylin, Czesław Brzóska, Wacław Czarnecki, Adrian Czermiński, Kazimierz Dębnicki, Władysław Dunin-Wąsowicz, Maria Gadomska, Tadeusz Garczyński, Bohdan Gębarski, Witold Giełżyński, Tadeusz Kraszewski, Jadwiga Krawczyńska, Mieczysław Krzepkowski, Klemens Alfred Malicki, Stanisław Niemyski, Jerzy Marek Nowakowski, Czesław Nusbaum, Irena Pannenkowa, Jan Piotrowski, Kazimierz Pollack, Zygmunt Rytel, Marek Sadzewicz, Stanisław Maria Saliński, Henryk Śmigielski, Renata Sosnowska, Jerzy Szapiro, Bronisław Troński, Krystyna Wigurska-Kobyłecka, Maria Zawadzka, Andrzej Ziemięcki, Wacław Zuchniewicz
Ocena 6,0
Wojna i konspi... Karolina Beylin, Cz...
Okładka książki Wspomnienia o Stefanie Starzyńskim Karolina Beylin, Maria Błaszczykowa, Zofia Chomętowska, Stanisław Dębowski, Marian Marek Drozdowski, Marian Wacław Drozdowski, Jan Gebethner, Aleksander Ivanka, Wincenty Iwanowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Michał Kaczorowski, Ludwika Kraskowska-Nitschowa, Julian Kulski, Jan Lechoń, Wacław Lenga, Stanisław Lorentz, Czesław Nusbaum, Zygmunt Ogrodzki, Kazimierz Pollack, Marian Porwit, Adam Próchnik, Anna Maria Przybyłowiczowa, Tadeusz Przypkowski, Stefan B. T. Radliński, Janusz Regulski, Stanisław Różański, Barbara Sadzewicz-Malanowicz, Adam Słomczyński, Antoni Słonimski, Jan Starczewski, Zbigniew Świętochowski, Stanisław Szanter, Stanisław Szwalbe, Eugeniusz Szwankowski, Zdzisław Jan Targowski, Wanda Telakowska, Stanisław Tołwiński, Roman Tomczak, Aleksander Władysław Zawadzki, Wiktor Zieleniewski
Ocena 7,0
Wspomnienia o ... Karolina Beylin, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
198
175

Na półkach:

Okazuje się, że jak się dobrze pogrzebie na bibliotecznej półce, to można wypatrzeć coś na co od dawna się polowało. Tak właśnie było z tą książką. Szukałam jej, szukałam, a ona spokojnie obrastała kurzem w zaprzyjaźnionej bibliotece. W końcu jednak trafiła do mych rąk i z zapałem mogłam się rzucić do czytania. Świat wokół niezbyt zachęcający, wiec z ochotą przenoszę się po raz kolejny w dawno minione lata.
Rok 1800, przełom stuleci. Polska pod zaborami, Warszawa od dawna nie jest już stolicą Polski. Pod ciężką ręką pruskiego zaborcy to wesołe i kwitnące miasto zmieniło się diametralnie. Kto żyw i miał możliwości chował się w swych dobrach ziemskich, by uniknąć represji i prześladowań. Życie powoli zamierało, gdy nagle pojawiła się nadzieja. Szaleńczy podbój Europy przez Napoleona to dla Polaków szansa na odrodzenie Polski i odzyskanie własnej tożsamości narodowej. Na mocy traktatu z Tylży częściowo spełniają się marzenia. Powstaje Księstwo Warszawskie, a Warszawa zostaje stolicą tego mini państwa. Znowu mamy króla ( co prawda nadanego przez Francję, ale co tam), rząd i własne prawa. A Warszawa? Jest pełna euforii. Gości Napoleona i jego żołnierzy, ekwipuje ich na dalszą drogę. Rozkwita życie towarzyskie, powstają nowe gazety, w Teatrze Narodowym wysyp premier. Jednak czarne chmury już się zbierają nad Napoleonem, a tym samym nad Księstwem Warszawskim, którego jest protektorem. Tragiczny odwrót żołnierzy francuskich spod Moskwy to koniec marzeń o Wolnej Polsce. Nadchodzą ciężkie dni.
Karolina Beylin w niemal kronikarski sposób odtworzyła piętnaście pierwszych lat XIX wieku w Warszawie. Może trochę za dużo jest w tej książce odniesień do wydarzeń teatralnych, powstawania nowych gazet czy drukarni, a za mało zwykłej, codziennej szarości, którą odtworzyć najtrudniej. Nie jest spektakularna, nie zostawia śladów, przemija i tylko czasami z jakichś wspomnień uda się wyłuskać informację, ile kosztowała kura. Niemniej jest to książka bardzo klimatyczna i pełna ciekawostek historycznych. Polecam.

Okazuje się, że jak się dobrze pogrzebie na bibliotecznej półce, to można wypatrzeć coś na co od dawna się polowało. Tak właśnie było z tą książką. Szukałam jej, szukałam, a ona spokojnie obrastała kurzem w zaprzyjaźnionej bibliotece. W końcu jednak trafiła do mych rąk i z zapałem mogłam się rzucić do czytania. Świat wokół niezbyt zachęcający, wiec z ochotą przenoszę się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    6
  • Warszawa
    3
  • Posiadam
    2
  • Varsaviana
    2
  • Wspomnienia/pamiętniki
    1
  • sztuka i kultura
    1
  • Zabory
    1
  • historia
    1
  • Biografie/Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Piętnaście lat Warszawy 1800–1815


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne