Il giorno in più

Il giorno in più
978-8804572459
włoski
Sylwia

Sveglia, caffè, tram, ufficio, palestra, pizza-cine-letto. Giornate sempre uguali, scandite da appuntamenti che, alla fine, si assomigliano tutti, persi nel cielo grigio di una metropoli che non sa più sorridere. È la vita di Giacomo, uno che non si è mai fatto troppe domande, che è andato incontro agli avvenimenti rimanendo sempre in superficie. Un giorno, però, Giacomo incontra sul tram una sconosciuta, e se la ritrova davanti il giorno dopo, e quello dopo ancora. Per mesi. E così, quelle tre fermate lungo il tragitto per andare in ufficio diventano un appuntamento importante della giornata. O meglio, diventano "l'appuntamento". Ma la sconosciuta ha un destino che la porterà lontano, in un'altra città. E Giacomo? Lui per la prima volta nella vita decide di non rimanere in superficie, di prendersi anche il rischio di diventare ridicolo, e parte all'inseguimento di un sogno. È l'inizio di un gioco, incredibile e coinvolgente, che improvvisamente sarà interrotto, e che porterà i due fino a un punto di non ritorno, per scoprire se vale la pena, nella vita, di giocare fino in fondo. L'amore, l'amicizia, il viaggio, i dubbi, le scelte, più una dose di gioco e sana incoscienza, una miscela dei tutti i grandi temi e le piccole sfumature care a Volo e ai suoi lettori.

źródło opisu: Mondadori, 2007

źródło okładki: http://www.megustaleer.com/

wiech | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Kolejna męska opowieść o męskich problemach.
Trochę zwariowana. Trochę trywialna.
Lubię błyskotliwe poczucie humoru Fabio Volo.
Właściwe żarty są na właściwym miejscu.
Mam też słabość do jego stylu.
Szkoda, że w tę opowieść wkradł się banał… i nuda.
Książka jest dobrze napisana, to treść pozostawia wiele do życzenia.
Powinnam dać niższą ocenę, ale nie mogę – lubię tego pisarza :)

Haneczka | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Zaskakująco szczera i dziwna (chyba za sprawą przedstawienia męskiego rozumowania i punktu widzenia na wiele spraw), a przedstawione prawdy zdecydowanie inne niż kobiece.
Urzekło mnie w niej niezwykłe i specyficzne poczucie humoru, a dzięki zaskakującemu zakończeniu poczułam... satysfakcję z przeczytania. No i jeszcze motyw przewodni, cudownie "rozmyty" częstymi retrospekcjami (zupełnie jak w życiu, bo przecież nie można tylko myśleć o przeszłości, albo tylko o teraźniejszości).
Od początku zastanawiałam się dokąd zmierza ta historia - i według mnie to jej największa zaleta i piękno.
Zdecydowanie polecam paniom i panom (myślę, że z uśmiechem na ustach się w niej odnajdą) na lekką i przyjemną wakacyjną lekturę na przyzwoitym poziomie.

Ruthless_Woman | 2017-10-24
Na półkach: Ebook, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 października 2017

Nudziła mnie, nie wciągnęła na długie godziny. Czytałam dlatego, że nic innego nie miałam pod ręką.
Nie polecam.

Joanna | 2012-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„ Jeszcze jeden dzień” to powieść o miłości od pierwszego wejrzenia, zauroczeniu spotykaną codziennie w tramwaju dziewczyną. Nie jest to jednak opowieść z pokroju harlequina, bohaterowie nie są z natury nieśmiali jak mogłoby się wydawać, ale obawiają się zawarcia stałego związku. Dokonują retrospekcji swoich nieudanych związków, zranień w uczuciach, rodzinnych doświadczeń z przeszłości , spostrzeżeń małżeństw swoich znajomych i przyjaciół. Mają po 34 lata, ale nie planują swojej przyszłości , cenią poczucie swobody, wolności wyboru i samowystarczalności.
Kiedy w noc po pobiciu Giacomo spędza noc na pogotowiu z przyjaciółką Silvią, postanawia za jej radą wyjechać z Włoch i odnaleźć Michelę w Nowym Jorku. Oboje nie potrafili zapomnieć o sobie nie utrzymując w ogóle kontaktu przez wiele miesięcy. Decydują się na „Grę”- ograniczoną ściśle czasowo , byciu razem wyłącznie przez dziesięć dni jako para. Czy los odmieni ten scenariusz ? Tym bardziej, że Giacomo na wieść o chorobie...

MartaKu | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Tajemniczość. Ryzyko. Zabawa w miłość. Rzeczywistość.
Fajne, głębokie przemyślenia, np. o „ojcostwie”.
Książka jest bardzo pozytywna, początek był trochę nudnawy, jednak ogólnie ma optymistyczny rozdźwięk. Czasami bywała przewidywalna, tak jak samo zakończenie, pomimo tego miło było zamknąć książkę z uśmiechem na twarzy.

Kasia | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Niby zwykły romans, a napisany tak nie banalnie, z taką niesamowitą wyobraźnią. Bo trzeba ją mieć, żeby wymyślić tę historię. Książka po przeczytaniu powoduje natłok myśli, które trudno ubrać w słowa. Wiele z wypowiedzianych tam słów jest jakby wprost wyjętych z naszych ust. Zresztą co tu dużo pisać... sami przeczytajcie i sprawdźcie, czy tak właśnie jest...

Katarzyna Busłowska | 2016-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Po kilku pierwszych stronach pomyślałam, że to będzie coś w stylu „Wierności w stereo” i trochę się zniechęciłam. Jednak Giacomo to nie Rob. Rob wkurzał mnie tak bardzo, że po kilkunastu stronach musiałam odkładać książkę, żeby ochłonąć. Giacomo jest w podobnym wieku i jest lekko zagubiony, podobnie jak bohater „Wierności w stereo”, jednak da się lubić. Przynajmniej ja polubiłam go bardzo.

Zastanawiałam się dlaczego tak wielu pisarzy bierze na warsztat związki. Przecież to takie oklepane. Nic w tym nadzwyczajnego. Czy temat nie został już wyczerpany? Otóż nie. Każdy człowiek ma swoją przeszłość, swoje przyzwyczajenia, lęki i traumy. Nie ma dwóch takich samych osób i dlatego nie ma dwóch takich samych miłości. Pragniemy bliskości i jednocześnie się jej boimy. Otworzenie się przed kimś może mieć dwa skutki: albo wszystko się uda i będziemy szczęśliwi, albo nim się spostrzeżemy zostaniemy sami z sercem pokruszonym na kawałki. Czasem lepiej uciec nim zrobi się poważnie.

Historia...

malgo1000 | 2015-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Do przeczytania tej książki zachęciły mnie pozytywne opinie oraz opis z tyłu książki. Myślałam, że będzie to jakaś niebanalna historia. Jednak jestem bardzo rozczarowana. Sztuczne dialogi, jak pomiędzy obcymi ludźmi, bezsensowne opisy (dwie strony o problemach gastrycznych Giacomo!!!) zniechęciły mnie bardzo. Cieszę się, że skończyłam już czytać tę "dziwną" książkę. Myślę jednak, że w tej historii był duży potencjał, który według mnie został zmarnowany. O gustach się jednak nie dyskutuje, może komuś się spodoba.

kasandra_85 | 2012-07-28
Przeczytana: lipiec 2012

Magdalena T | 2013-09-05

Trzeba mieć dobrą wyobraźnię, żeby napisać coś interesującego i zarazem nie banalnego. Coś co zachwyci czytelnika. Albo przynajmniej zainteresuje na tyle, że nie odłoży jej od razu na stertę innych niedokończonych książek. Podoba mi się to jak tworzy postacie, są one elastyczne, skłonne do zmian. Do odkrywanie samych siebie. Tu mamy do czynienia z mężczyzną, który jest interesujący aczkolwiek skomplikowany i nie całkiem dojrzały. Ma swoje wady, problemy i nie łatwe dzieciństwo za sobą. Dlatego Giacomo jest taki autentyczny, namacalny i podobny do nas samych. Też ma swoje obawy i boi się wyjść na głupka. Boi się też zaangażowania. Autor pokazuje w swoich książkach normalne życie, z jego zaletami i wadami. Pokazuje dwie strony medalu, pozwala podjąć decyzje w którą stronę iść. Porusza problemy moralne. Dylematy zwyczajnych ludzi, a tym samym i różne opcje do wyboru. Zawsze można stać biernie i narzekać, albo coś ze sobą i swoim życiem zrobić. Ukryta jest tutaj nadzieja, odwaga i...