Modelowanie polityki makroekonomicznej

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
8320810043
biznes, finanse

Książka zawiera wyczerpujące omówienie stosowanych metodi technik badań ilościowych, wspierających formułowanie i analizowaniepolityki makroekonomicznej. Na początku książki Autorzy dokonują krótkiego przeglądu koncepcji wiążących sięz teorią polityki gospodarczej wraz z odniesieniami do konkretnych warunków polskich.Następnie przedstawiają metodologiczne podstawy modelowaniapolityki makroekonomicznej, omawiając funkcje i rolę modelowaniaoraz prezentując konstrukcję różnorodnych modeli teoretycznych, ze wskazaniemna możliwość ich wykorzystania w analizach dotyczących polityki gospodarczej.Dalej Autorzy zaprezentowali kilka zbudowanych przez siebiemodeli perspektywicznej polskiej polityki gospodarczej,umożliwiając Czytelnikowi prześledzenie całego procesu konstrukcji modelu,tj. począwszy od jego ogólnych założeń po sformułowanie algorytmu obliczeniowegooraz prowadzenie za jego pomocą eksperymentów symulacyjnychi interpretowanie ich wyników. Ze względu na interesujący temat książki oraz jasne i logiczne jego ujęciepublikacja ta jest bardzo przydatna dla studentów oraz praktyków gospodarczychzainteresowanych problematyką modelowania gospodarczego.