Wyzwanie czytelnicze LC
978-83-7492-127-5
Agnieszka Troć

Książeczka „Odważny Hipcio” to czwarta publikacja z serii „Budowanie charakterów”. Jest przeznaczona dla rodziców, dziadków lub wychowawców do wspólnego czytania z dziećmi. Celem serii jest udostępnienie opiekunom dobrego narzędzia, którym mogliby się posługiwać w procesie kształtowania silnych i zdrowych charakterów swoich dzieci. Któż z nas bowiem nie chciałby, aby jego małe obecnie pociechy były za dwadzieścia lat mądrymi, odpowiedzialnymi i dojrzałymi ludźmi, zdolnymi do budowania trwałych przyjaźni? A to nie dzieje się przypadkiem. By tak się stało, już dziś trzeba odpowiednio przygotować grunt i starannie pielęgnować wzrost, formując osobowość dziecka.

Książeczka, obok pouczającej historii z życia afrykańskich zwierząt, zawiera przewodnik dla rodziców i wychowawców, w którym znajdą Państwo pytania nawiązujące do tekstu. Pozwolą one dziecku zrozumieć, że odwaga nie jest równoznaczna z siłą, a odważne zachowanie wcale nie oznacza dokonywania rzeczy niezwykłych. Być odważnym to postępować właściwie i sprawiedliwie, to wybierać takie zachowanie, które jest dobre, a którego często nikt inny nie zechce podjąć w jakimś trudnym momencie. Zachęcamy rodziców do rozpoczęcia lektury od tych wskazówek.

źródło opisu: http://www.vocatio.com.pl/

źródło okładki: http://www.vocatio.com.pl/

BiG_m | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Oczekiwałam czegoś lepszego. Myślałam, że bajki tej autorki są oparte na przypowieściach, tymczasem nie. Uczy natomiast, że nie liczy się wygląd, ale dobre serce i odwaga. Moim zdaniem ważniejsze byłoby nauczyć dziecko wybaczenia w kontekście tej bajki, a nie odwagi, bo to jakoś się kupy nie trzyma, doradzać dziecku, które zostało zranione, odrzucone przez rówieśników, być odważnym - musimy tę postawę omówić z dzieckiem sami. Generalnie morał książeczki jest taki, że nawet jeśli jesteś inny, ale dobry i odważny, i w jakiejś okoliczności tym, co Cię prześladowali, zaimponujesz, to przestaną Ci dokuczać, ale zaczną Cię podziwiać.. Także lipa, bo jeśli nie będziesz miał takiej okazji, nadal będą Cię prześladować.
Swoją drogą, dzieci nie uczą się ze słów, ale z postaw rodziców, więc chyba lepiej, abyśmy my sami byli nosicielami tego, co chcemy nauczyć swoje dziecko; potrzebują bardziej wsparcia, zamiast pouczeń, szczególnie wówczas, gdy targają nimi silne emocje.
Niemniej jednak...

Agnieszka Troć | 2012-02-10

Historia dzieje się w dżungli a jej główny bohater, Hipcio, właśnie poszedł do szkoły.
Z opowieści tej dzieci mogą nauczyć się, czym jest prawdziwa odwaga oraz tego, że każdy choć jest inny powinien być dumny z tego kim jest.Oprócz pięknej i mądrej historii , znajdziecie w książce poradnik dla rodziców a także serię pytań wspaniałych do rozmowy nie tylko o książce ale również o życiu. Wszystko podparte cytatami z Pisma Świętego by już od najmłodszych lat przybliżać jego treść i wartości naszym dzieciom.
Serdecznie polecam

J_85 | 2016-03-14