Okładka książki Chodzi o Boga. Ks. prof. Jerzy Szymik w rozmowie z Dominiką Szczawińską-Ziembą o teologii Benedykta XVI Jerzy Szymik
Jerzy Szymik Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka religia
religia
Księgarnia św. Jacka
2012-01-01
2012-01-01
Teologia Benedykt XVI

Spojrzenie na postać Benedykta XVI nabrało szczególnego znaczenia po ogłoszeniu przez niego decyzji o abdykacji, wydarzenia bezprecedensowego w najnowszej historii Kościoła.Nie miałem wątpliwości, że Joseph Ratzinger, to człowiek niepospolity i wielkiego formatu. Ktoś, kto w naturalny sposób został wybrany do realizacji zapoczątkowanego przez św. Piotra dzieła prowadzenia ziemskiego Kościoła Jezusa Chrystusa. Dany nam na ten czas i dany nam dla umocnienia naszej wiary, ze wszystkimi ludzkimi ograniczeniami i skazami, bo takimi byli pierwsi robotnicy w winnicy Pana, niedoskonali, słabi i grzeszni, ale budujący Święty Kościół. Po Janie Pawle II kontynuatorem misji Chrystusa zostaje wybrany jego najbliższy współpracownik, pancerny kardynał, rottweiler wiary, jak często był określany przez media, prefekt najważniejszej watykańskiej kongregacji nauki wiary, dawnego Świętego Officjum, stojącej na straży prawowierności nauk głoszonych w Kościele. Kim tak naprawdę i jaki jest Ratzinger, jako człowiek i jako kardynał a potem papież. Odpowiedzi na te pytania udziela nam niniejsza lektura, bardzo osobisty wywiad będący zapisem radiowych rozmów z niezwykłym księdzem, wybitnym profesorem, interpretatorem i dokonującym w Polsce recepcji myśli i dzieła Ratzingera/Benedykta XVI, Jerzym Szymikiem, który z wielką wnikliwością i głębią odsłania najważniejsze treści płynące z nauczania papieża, pokazując bardzo dokładnie drogę, którą przebył papież od momentu kiedy zaczynał swoją naukową drogę na różnych uniwersytetach w Niemczech, poprzez szefowanie watykańskiej dykasterii a skończywszy na przyjęciu odpowiedzialności za cały Kosciół w jego nauczycielskiej posłudze. Rozmowy skupiają się w sposób szczególny na pokazaniu i bliższym zaprezentowaniu myśli teologicznej papieża, na przybliżeniu jego koncepcji teologicznych, a tak naprawdę na ukazaniu wiary człowieka, który czuje na sobie ogrom wyzwania, jakim jest głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie współczesnemu zlaicyzowanemu światu. Często spotyka go to, o czym mówił Jezus swoim uczniom, że dla Jego imienia cierpieć będą prześladowania.I te są udziałem papieża, który zmagając się z nienawiścią świata konsekwetnie idzie pod prąd, odważnie i bezkompromisowo głosząc Ewangelię. Rozmowy powstały na długo przed decyzją papieża o odejściu, ale ich wydźwięk już wtedy wskazywał, że to ogromne poczucie odpowiedzialności, które jest częścią składową człowieka-papieża, w momencie gdy uzna że nie będzie w stanie sprawować powierzonej mu misji, to nie jako ktoś, kto się uchyla czy ucieka przed wypełnieniem Bożej woli, ale właśnie jako ktoś, kto z pokorą ją odczytuje znajdzie takie rozwiązanie, które najlepiej będzie służyło dobru Kościoła. I tak się stało. To pokazuje wielkość człowieka i potwierdza, że ludzki wymiar Kościoła jest tylko przejawem wymiaru boskiego, prawdziwego działania Ducha Świętego. Bardzo wiele interesujących i ciekawych analiz pozwalających prześledzić z uwagą całą głębie przemyśleń przekazanych w barwny i klarowny sposób, a co najważniejsze, czuć w tej refleksji ogromny szacunek jednego teologa do drugiego, ucznia do mistrza, któremu się ufa i którego przewodnictwo się przyjmuje, to ideał klasycznego dojrzałego spojrzenia na wzajemne relacje duchowe. Wspaniałe świadectwo wiary.

• Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
  • Christianitas
  • Biografie, wspomnienia