rozwiń zwiń

Gloria Victis

Okładka książki Gloria Victis
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
83-07-01283-X
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
5
5

Na półkach:

Ciężko ocenić ogólnie cały cykl. Część opowiadań utrzymana jest w podobnej stylistyce i tworzy pewien ciąg (może niekoniecznie przyczynowo-skutkowy, lecz jednak ciąg). Niewątpliwym sukcesem jest wielość punktów widzenia - w każdym z opowiadań pojawia się inny narrator, który opowiada często o tych samych osobach, co narratorzy poprzedni. Minusem jest pewna przewidywalność zakończeń, jednak zapewne w XIX wieku percepcja wśród czytelników była nieco inna. Poza tym nie chodzi Orzeszkowej o utrzymanie "dreszczyku emocji", to nie jest bowiem kryminał. Na uwagę zasługują według mnie szczególnie dwa opowiadania: "Oficer", w którym - poza warstwą fabularną poruszającą ważną tematykę powstańczą - na pierwszy plan wysuwa się chyba aspekt psychologiczny. Głównym bohaterem nie jest młody żołnierz uwięziony przez Rosjan, lecz tytułowy oficer, który zmaga się z własną egzystencją, który nie zna uczuć patriotycznych, ma zaburzoną świadomość swojej osobowości. Z pochodzenia Polak, oddany w dzieciństwie do służby carskiej. Orzeszkowa w ciekawy sposób ukazała wewnętrzną przemianę i walkę o swoje ja. Drugim ważnym opowiadaniem jest "Śmierć domu" - historia niemal pozbawiona historii, okrojona z warstwy fabularnej. To po prostu (i aż) refleksja nad przemijaniem.

Ciężko jest oceniać książki (czy dzieła z jakiejkolwiek dziedziny sztuki) poruszający temat wojny czy powstań. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia w którąś ze skrajności - zbytniej mitologizacji lub zbędnej deheroizacji.

Ciężko ocenić ogólnie cały cykl. Część opowiadań utrzymana jest w podobnej stylistyce i tworzy pewien ciąg (może niekoniecznie przyczynowo-skutkowy, lecz jednak ciąg). Niewątpliwym sukcesem jest wielość punktów widzenia - w każdym z opowiadań pojawia się inny narrator, który opowiada często o tych samych osobach, co narratorzy poprzedni. Minusem jest pewna przewidywalność...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 421
  • Lektury
    657
  • Posiadam
    579
  • Chcę przeczytać
    416
  • Lektury szkolne
    161
  • Literatura polska
    89
  • Klasyka
    76
  • 2013
    64
  • 2012
    55
  • Ulubione
    53

Cytaty

Więcej
Eliza Orzeszkowa Gloria victis Zobacz więcej
Eliza Orzeszkowa Gloria victis Zobacz więcej
Eliza Orzeszkowa Gloria victis Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także