Spójrz wstecz Ajonie!

Okładka książki Spójrz wstecz Ajonie! Barbara Toporska
Okładka książki Spójrz wstecz Ajonie!
Barbara Toporska Wydawnictwo: Kontra literatura piękna
Kontra
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Listy Michał Chmielowiec, Józef Mackiewicz, Barbara Toporska
Listy Michał Chmielowiec,...
Okładka książki Listy Józef Mackiewicz, Barbara Toporska
Listy Józef Mackiewicz, B...
Okładka książki Listy Józef Mackiewicz, Juliusz Sakowski, Barbara Toporska
Listy Józef Mackiewicz, J...

Proza psychologiczna wielkiej próby, znakomite studium "ja" (i to w dwóch odsłonach). Powieść z gatunku tych, które nie są łatwe w lekturze, ale które zostają na długo. A przy tym jest w nich rysunek epoki, która dawno minęła (dwudziestolecie) i refleksja nad tym, czym może być powieść w XX wieku.

Jeśli para Toporska Mackiewicz są rzecz jasna niedoceniani to Toporska jest niedoceniana dwa razy bardziej. Można podejrzewać że na skale talentu w tym małżeństwie nie starczyło pieniędzy w rozwój obojga w pisarstwo. Swoją drogą mogłaby być i może była Barbara Toporska odwzorowaniem Anny Snitkiny żony Fiodora Dostojewskiego (z tą różnicą że Toporska była wybitną pisarką a Snitkina chyba nie) i świetnie wpasowałaby się w wiele akuratnych artykułów jakichś postaw kobiecych w obecnych czasach najczesciej puentowanych jak czarnobiałe kalki z odbiciami złego pijaka i boskiej kobiety która jeszcze płaciła za jego długi (sNITKINA) i utrzymywała ze swojej pensji (Toporska) tego darmozjada bez mała. W tych porównaniach jedyną różnicą jest to że Toporska była fantastyczną pisarką i szkoda że nie pojawiło się więcej jej twórczości. Można wysnuwać, że poświęcała się tak z miłości ale kto by się silił na takie podejrzenia. Kto potrafi przewidzieć jak by się potoczyły losy jej twórczości w innym wypadku tego nie można przypuszczać ale napewno można oszacować jak niedoceniona jest to twórczość choćby z liczby czytających ją użytkowaników tego poratlu w stosunku do tego jak fantastycznie pisała jak wielki miała talent jak umiała przedstawić smaki, okolicznosci i realcje tamtych czasów. A nawet tego jak była wrażliwa i sympatyczna wnioskując tylko z tego co pisała chociaż to może zbyt daleko idące podejrzenia . Pozatym oboje dla mnie są przedstawicielami wiadomo że realizmu ale jakiejś takiej polskiej odmiany realizmu i może czegoś jeszcze innego, może nawet jedynymi ale nie wiem bo tak naprawde się na tym nie znam. Chętnie dowiem się od kogoś kto czyta ten komentarz o podobnie piszących pisarzach z polski.

Autorka była mistrzynią świata w szkicowaniu portretów psychologicznych bohaterów swoich książek. Opowiedziana historia Teresy przypomina mi trochę klimat z Lalki Prusa, plus wtrącenia dotyczace legendy miejskiej świetnie oddają klimat przedwojennej Warszawy. Nic nie dzieje się w pośpiechu, a mimo to lektura bardzo wciągajaca. Szkoda, że po Barbarze Toporskiej zostało tak mało książek.

Trochę nie wiadomo o czym ta książka jest, ale czyta się doskonale. Nie mogłem się oderwać. No dobra niby o tej dziwnej Teresie. Ale temat słabo uzasadnia długość powieści. Paradoks polega na tym właśnie, że wciąga i chce się czytać. W jakiś sposób ta Toporska jest mistrzowska po prostu.

• Klasyka polska

Dodaj cytat z książki Spójrz wstecz Ajonie!