Archeologia na wyrywki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
978-83-7648-085-5
historia
kamk

Pisana w latach 1953–1956 „Archeologia na wyrywki”, należąca do cyklu reportaży archeologicznych Jasienicy, stanowi w pewnym sensie kontynuację „Świtu słowiańskiego jutra” (1952, 1954), wydanego w latach późniejszych jako „Słowiański rodowód”. Autor wraca w znane już sobie miejsca, gdzie wciąż trwają prace wykopaliskowe. Ponownie zjawia się więc w Biskupinie, a także w Gdańsku i Opolu. Ogląda...

Autor wraca w znane już sobie miejsca, gdzie wciąż trwają prace wykopaliskowe. Ponownie zjawia się więc w Biskupinie, a także w Gdańsku i Opolu. Ogląda też pozostałości pogańskiego kręgu kultowego na Górze Sępiej (dawnej Raduni), opisuje magiczne zwyczaje Ślązaków przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach. Wraz z uczestnikami ekspedycji poszukuje śladów historycznych Grodów Czerwieńskich – w Gródku Nadbużnym (dawny gród Wołyń), Czermnie (Czerwień) i Sąsiadce (Sutiejsk); przypomina pionierskie prace Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, który przed ponad stuleciem badał grodziska w widłach Huczwy i Bugu. Relacjonuje dzieje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, najstarszego i największego ongiś regionu górniczo-hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza także wsie kurpiowskie, kreśląc zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pięćdziesiątych.

Wykopaliska archeologiczne, pisze Jasienica, „odsłaniają dowody, że dzieje Polski są dłuższe i bogatsze, że sama Polska bardziej dostojna i wspaniała, niż się to komukolwiek dawniej wydawało”.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sybora | 2018-06-12
Przeczytana: 31 maja 2018

Pozycja ta to zbiór reportaży pisanych przez Jasienicę jako relacja z tzw. badań milenijnych. Był to szeroko zakrojony program prac wykopaliskowych, które miały na celu poszerzenie wiedzy o początkach Państwa Polskiego. Tyle tytułem wprowadzenia. Jeśli zaś chodzi o wrażenia z lektury, to były one zdecydowanie pozytywne. Jasienica pisze tak jakby na żywo opowiadał wrażenia z minionego dnia i tego, co zobaczył na stanowisku. Pisze nie tylko o znaleziskach z wykopu, ale dzieli się też wieloma spostrzeżeniami na temat samych archeologów, zarówno kadry profesorskiej, jak i studentów. Przywołuje liczne anegdoty i opisuje charakter poznawanych osób. Mimochodem wtrąca również uwagi na temat wyglądu odwiedzanych regionów Polski, stanu ich dróg, komunikacji, lasów, miast. Mamy więc obraz kraju lat 50-tych, a więc tak niedługo po wojnie.
Dla mnie ciekawe i w jakiś sposób niezwykłe było czytanie o ówczesnych "młodzieńcach" - młodych archeologach, którzy później w dużej mierze osiągnęli tytuły...

Marianus | 2018-05-21

Kolejna książka Pawła Jasienicy, którą czyta się niemal za jednym zamachem. Polecam.

KSIĄŻKI Z NASZYCH PÓŁEK – recenzja V
Paweł Jasienica – Archeologia na wyrywki

"Nie szukamy skarbów z mapą w ręku i "X" nigdy nie oznacza celu. Siedemdziesiąt procent archeologii to praca w bibliotece."

W taki sposób swoim studentom przedstawiał tajniki pracy archeologa niezapomniany Indiana Jones. Na szczęście lektura książki Pawła Jasienicy nie jest wertowaniem kart, na których umieszczono niekończące się, nudne opisy mozolnej analizy bibliotecznych zbiorów. W "Archeologii na wyrywki" przedstawił on bowiem bardzo plastyczny obraz tego, co w tej dziedzinie nauki jest najbardziej fascynujące.

Tytuł ten jest niejako kontynuacją napisanej wcześniej książki, znanej jako "Świt słowiańskiego jutra". Obie te pozycje zostały wydane mniej więcej w połowie lat 50. XX wieku. Druk "Świtu…" przekroczył wówczas dziesięć tysięcy egzemplarzy, zaś opisywana tu "Archeologia…" została zamknięta w ponad trzech tysiącach sztuk nakładu. Świadczyć by to mogło o znacznie mniejszym zainteresowaniu...

| 2012-07-16
Przeczytana: 09 października 2002

Bardzo ciekawie napisana książka, trochę historyczna trochę biograficzna. Generalnie dotykająca zagadnień antropologii i dziejów naszego państwa. W bardzo przystępny i interesujący sposób przedstawiona praca, często mozolna i trudna, archeologów, którzy potrafią ze zwykłego koloru ziemi wyczytac historię miejsca jakie badają. Polecam szczególn ie osobom potrafiącym podchodzic do historii nie jak do szkolnego obowiązku, ale z fantazją i pasją.

kiził nobotak | 2019-03-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2019