Literatura faszystowska w obu Amerykach

Okładka książki Literatura faszystowska w obu Amerykach
Roberto Bolaño Wydawnictwo: Muza literatura piękna
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La literatura nazi en América
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377580875
Tłumacz:
Tomasz Pindel
Tagi:
Tomasz Pindel
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
346
153

Na półkach: ,

Lubicie powieści nietuzinkowe, na których fabułę składają się dziwne wydarzenia, dziwni bohaterowie, dziwne okoliczności i dziwne czyny?
A może poszukujecie autorów/pisarzy, którzy tworzą dzieła bardzo oryginalne?
Lub może interesuje/intryguje/brzydzi was zjawisko faszyzmu i chcielibyście czegoś się o nim dowiedzieć?
Możecie już zakończyć swoje poszukiwania, gdyż mam dla was książkę idealną !

Roberto Bolano Ávalos (1953-2003). Chilijski pisarz, poeta. Młodość spędził ponoć nie wychodząc z biblioteki. I wówczas postanowił, że zostanie pisarzem. Po zamachu stanu w 1973 roku został aresztowany, ale szybko zwolniony dzięki interwencji kolegów szkolnych. Opuścił Chile. Będąc w Meksyku, całkowicie oddał się działalności literackiej. Z grupą młodych poetów meksykańskich zainicjował ruch infrarrealizmu. Opuścił Meksyk i ruszył w świat. Przybył do Hiszpanii, gdzie był sam, bez odpowiednich dokumentów, klepał biedę. Pracował jako zmywacz, kelner, nocny stróż, śmieciarz, doker. I pisał. I wszystko wysyłał na konkursy literackie. Otrzymywane nagrody stabilizowały z wolna jego życie.W 1986 roku osiadł w Blanes na Costa Brava. Pisał trzy strony dziennie (po ogromnej liczbie poprawek, skreśleń i wielokrotnym przepisywaniu tekstu), czasem do dziesięciu. W roku 1993 lekarze zdiagnozowali u Niego ciężką chorobę wątroby. Rzucił się w wir obłąkańczej pracy, by zdążyć z realizacją literackich zamierzeń. Został wpisany na listę oczekujących na przeszczep wątroby. Świadom jak niewiele mu życia pozostało, poświęcił się całkowicie swej ostatniej powieści. Nie doczekał się już jej publikacji.
źródło:coolturka.com.pl

Prezentowana książka to bardzo ciekawa encyklopedia profaszystowskich pisarzy i poetów, którzy uwaga! tak naprawdę nigdy nie istnieli. "Literatura faszystowska w obu Amerykach" to zbiór wielu biografii kobiet i mężczyzn powiązanych zarówno z literaturą jak i tym jakże kontrowersyjnym światopoglądem. Są to postaci bardzo różnorodne, zamieszkujące tereny tytułowych obu Ameryk,w różny sposób powiązane z faszyzmem, czy nawet samym Hitlerem. Jedni z nich to poeci wybitni, inni tworzący dzieła, które w dzisiejszych czasach zaliczane by były do tych klasy B lub C. Jedni to osoby szczęśliwe i spełnione, drudzy to postaci smutne i zagubione. Łączą ich wszystkich tylko dwie rzeczy - miłość do literatury i poparcie dla nurtu propagowanego w XXw przez niemieckiego, znanego wszystkim przywódcę.

"Literatura faszystowska w obu Amerykach" to jedno z pierwszych dzieł Roberto Bolano, które znacznie wpłynęło na kontrowersyjny wizerunek autora. Książka ta została bardzo dobrze odebrana przez dużą część czytelników, jednak została też mocno skrytykowana min. na łamach takich gazet jak "The New York Times","The Guardian", czy "The New Yorker". Recenzenci nazywali ją wtedy nudną, irytującą powieścią, na której stworzenie wybitny autor zmarnował mnóstwo czasu. Ja się z nimi absolutnie nie zgadzam i uważam tę pozycję za niezwykle ciekawią i intrygującą.

Szczerze mówiąc mimo, iż jest to pozycja dość trudna i zawiła czytało mi się ją bardzo dobrze, szybko i przyjemnie. Książka ta przepełniona jest mnóstwem ironicznego i cynicznego, a zarazem również bardzo inteligentnego humoru,a mini biografie fikcyjnych literatów są bardzo ciekawe i przemyślane. Co ważne opowiadania te nie zostały, w przeciwieństwie do opinii niektórych krytyków napisane bez powodu. Każda z tych historii to tak naprawdę satyra XX- wiecznych wydarzeń, postępów literackich i od zawsze bardzo burzliwego życia politycznego. A każda postać nie jest tylko dziwnym tworem wyobraźni autora, ale również obrazem może nas samych, może osób nam bliskich, a może osób znanych nam z historii, lub gazet - wszystko zależy od naszej własnej interpretacji.

Tak jak już wspomniałam mnie ta książka bardzo się podobała, dlatego też nie zrażajcie się opiniami New York Times'a i z zapałem sięgajcie po "Literaturę faszystowską w obu Amerykach" Roberta Bolano.Polecam!

Lubicie powieści nietuzinkowe, na których fabułę składają się dziwne wydarzenia, dziwni bohaterowie, dziwne okoliczności i dziwne czyny?
A może poszukujecie autorów/pisarzy, którzy tworzą dzieła bardzo oryginalne?
Lub może interesuje/intryguje/brzydzi was zjawisko faszyzmu i chcielibyście czegoś się o nim dowiedzieć?
Możecie już zakończyć swoje poszukiwania, gdyż mam dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    131
  • Przeczytane
    72
  • Posiadam
    37
  • Ulubione
    2
  • Gabinet osobliwości
    1
  • 2017
    1
  • 2016
    1
  • Ameryka południowa
    1
  • Proza zagraniczna
    1
  • Oczekujące
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Literatura faszystowska w obu Amerykach


Podobne książki

Przeczytaj także