Okładka książki Nigdy nie rodzi się byle kto...

Nigdy nie rodzi się byle kto...

Autor:
papier
Flos Carmeli
8,5 (4 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Nigdy nie rodzi się byle kto... to autentyczna, pasjonująca historia rodziny, która przeżyła wszystkie dramaty XX wieku. Akcja rozgrywa się na czterech kontynentach i odzwierciedla dzieje tysięcy Polaków, którzy przeszli podobną drogę, nie stali się ofiarami, zachowali swoją godność. Książka chwyta za serce i czyta się ją jak fascynującą powieść. Autorka przemierza ponad 150 tys. km po to, by zebrać materiał i spotkać bohaterów. Od pełnego miłości domu na Kresach u schyłku XIX wieku, przez paryskie salony lat 30., międzywojenny Poznań i syberyjskie łagry - po samotny pokoik w domu opieki w Kanadzie czy Australię 1994 - całe życie przegląda się w pisarstwie Maliny Stahre-Godyckiej.

Niezwykła książka o niezwykłych polskich losach na Kresach Rzeczypospolitej. (Ernest Bryll)
Przeczytałem bardzo uważnie z prawdziwą satysfakcją. Znakomita zbeletryzowana saga rodzinna wiek cały zagarniająca. Czyta się to doskonale, książka nadzwyczaj ciekawa, jestem prawdziwie wdzięczny za to dzieło. (prof. Leszek Kołakowski)
Pozazdrościć pasji i wytrwałości oraz umiejętności przekazywania historii i emocji. (Grażyna Wrońska - Radio Merkury)
Dawno takiej książki nie było. Wydźwięk książki wspaniały! To lekcja tolerancji i demokracji. Ci ludzie nauczyli się żyć. Pani jest córką tysięcy tysięcy takich rodzin. (red. Zofia Bobowicz)

źródło opisu: Okładka i opinie czytelników

źródło okładki: Flos Carmeli

Opinie czytelników
justi | 2012-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Najlepsze
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Niesamowita, wspaniała historia twardych, zwykłych-niezwykłych ludzi, usiana wtrąconymi jakby niechcący przemyśleniami, refleksjami wyciągniętymi z ciężkiego życia. Można być dumnym z takiej rodziny, ludzie, którzy brali los w swoje ręce, nie poddawali się beznadziei i dożyli sędziwego wieku bez zgorzknienia.

Flos | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Książka chwyta za serce i czyta się ją jak fascynującą powieść. Czytelnik jest świadkiem całego życia bohaterów, „od kolebki do grobowej deski”, poznając tym samym aspekty historii, której nie ma w podręcznikach szkolnych. Autorka przemierza ponad 150 tysięcy kilometrów po to, by zebrać materiał i spotkać bohaterów. Z godną podziwu sumiennością śledczego dziennikarza i wrażliwością nietuzinkowej pisarki odtwarza atmosferę miejsc i czasów, jak też ludzkie emocje, tak barwne i odzwierciedlające przeżywane wydarzenia historyczne na tle dziejów rodzinnych.

Wojciechl0 | 2012-12-30

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku