Przemytnik i dama

Okładka książki Przemytnik i dama Julia Justiss
Okładka książki Przemytnik i dama
Julia Justiss Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Intrygi i Tajemnice (tom 3) Seria: Harlequin Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
Intrygi i Tajemnice (tom 3)
Harlequin Romans Historyczny
The Smuggler and the Society Bride
Harlequin
2011-10-12
2011-10-12
Barbara Ert-Eberdt
dama przemytnik harlequin miłość romans

Opisana historia była ciekawa i czytało się ja dobrze, jednak jak dla mnie było zbyt wiele opisów a za mało dialogów.

Mała ilość gwiazdek niech nikogo nie zmyli, bo to tylko takie sobie czytadełko, o znanym schemacie. Lektura bezproblemowa. Daje zajęcie, za bardzo nie odmóżdża, wzruszyć się pozwoli, ma pozytywne zakończenie no i nie trzeba pamiętać, gdzie się skończyło (w mojej pracy ma to duże znaczenie).
Dodatkowym walorem jest układanie tych opowiastek w cykl - dziś ten bohater, w kolejnym tomie któraś z postaci drugoplanowych. Lubię takie rzeczy czytać.
No i te kobitki, wiotkie jak trzcina, a jednak głębiej takie monolityczno - feministyczne (w rozumieniu p. Alutki z popularnego rodzinnego serialu:))

Lady Honoria Carlow wyjeżdża w pośpiechu z Londynu i udaje się do ciotki do Kornwalii.Powodem jej wyjazdu jest skandal,w jaki dziewczyna została uwikłana i niesłusznie oskarżona o naganne prowadzenie się,zostaje skompromitowana i porzucona przez narzeczonego a efektem tego jest wykluczenie Honorii z kręgu towarzyskiego Londynu.Podczas pobytu u ciotki dziewczyna przyjmuje swoje drugie imię Marie Foxe,by skandal nie dotknął również jej krewnej.Dziewczyna szybko zaprzyjaźnia się z okolicznymi mieszkańcami,dzięki ciotce odzyskuje spokój ducha i poznaje przystojnego kapitana Gabriela Hawkswortha,który jest byłym żołnierzem i obecnie trudni się przemytem na morzu.Mroczna natura mężczyzny fascynuje Marie,jednak wyczulona na punkcie swojego utraconego honoru postanawia nie dopuścić do bliższego poznania kapitana i nie ujawnia prawdy o swoim pochodzeniu.Marie angażuje się w pracę w miejscowej szkole,pomaga mieszkańcom w różnych sprawach,a zafascynowany jej postępowaniem,urodą i charakterem Gabriel zakochuje się w niej-z wzajemnością zresztą.Na drodze do ich szczęścia staje jednak utracony honor kobiety.Gabriel postanawia dojść prawdy,która okazuje się być związana ze skandalem sprzed dwudziestu lat,w jaki uwikłane zostały trzy znamienite rodziny arystokrackie,ponownie pojawia się osoba Stephana Hebdena-Cygana próbującego wymierzyć sprawiedliwość.Gdy Gabriel poznaje prawdziwą tożsamość ukochanej zdaje sobie sprawę,że nie jest w stanie zapewnić jej życia na poziomie,na jakim żyła w Londynie.Czy zwycięży miłość Gabriela i pokona konwenanse czy chęć powrotu Honorii do dotychczasowego życia w Londynie?
Książka napisana przejrzystym i łatwym językiem,akcja szybko się toczy,a wątki zgrabnie przenikają.Malownicze krajobrazy Kornwalii,wzburzone morze i piękne otoczenie sprawiają,że nie sposób oderwać się od lektury.Czająca się w tle namiętność,zaprawiona nutką tajemniczości i panującymi wówczas konwenansami oraz element niebezpieczeństwa i ryzyka w postaci przemytu zakazanych towarów sprawiają,że jest to idealna lektura na dłuższe popołudnie.Polecam!!!

Pogoda ostatnio nie sprzyja czytaniu książek, w każdym bądź razie w moim przypadku, ciągłe zimno i nadmiar pracy powodują u mnie ogromne pokłady senności. Ale próbuję z tą sennością walczyć, a pomogła mi ostatnio w tym, między innymi lektura „Przemytnika i damy”.

Honoria Carlow, córka hrabiego, już od małego wiedziała, że wszystko o czym zamarzy, będzie jej. Była w pełni świadoma, że ze swoim tytułem i pozycją kiedyś będzie mogła przebierać w mężczyznach. Ale pomimo, że wszyscy próbowali wychowywać ją na małą damę, to ona wolała chłopięce zabawy i nie raz wpadała przez to w tarapaty. I kiedy dorosła, to nadal nie potrafiła wyzbyć się tej odrobiny buntowniczości, nadal uwielbiała żyć na granicy tego co wypada, a tego co nie. Jednak w końcu miarka się przebrała.

Po kłótni z narzeczonym, Honoria zostaje zwabiona do altanki, by rzekomo pogodzić się. Jednak kiedy w nocy dociera na miejsce, zamiast narzeczonego, zastaje tam największego podrywacza, który ją związuję i ... wtedy na miejsce przybywa jej brat. Niby w samą porę, jednak honor zostaje splamiony. Honoria opuszcza Londyn i udaje się do ciotki do Kornwalii.

Przekonana, że ciotka jej nie zrozumie, początkowo nie wyjawia tajemnicy swojego przybycia. Jednak z czasem okazuje się, że i ciotka nie była tak całkiem niewinna. Do tego włączenie się w życie miejscowej społeczności skutkuje poznaniem bardzo interesującego mężczyzny. Gabriel Hawksworth choć na pierwszy rzut wydaje się być zwykłym przemytnikiem, wprawdzie bardzo przystojnym, to jednak pała się zajęciem, które w pewnych kręgach jest raczej niemile widziane, w każdym bądź razie tak się wydaje Honorii. A jednak nie potrafi się ona oprzeć jego urokowi.

Czy tych dwoje ma szansę na wspólną przyszłość? Czy Honoria będzie w stanie porzucić życie jakie prowadziła w Londynie, na rzecz małego społeczeństwa Kornwaliskiego?

To były niesamowicie mile spędzone chwile, na dworze mróz i śnieg i ja w ciepłym pokoju z filiżanką herbaty i niezwykle ciekawą książką. „Przemytnik i dama” to bardzo dobry romans historyczny, w którym nie brakuje schadzek, potajemnych uścisków, a przede wszystkim wielkiej intrygi. Kto i dlaczego postanowił tak się zemścić na córce hrabiego, czy była ona sama sobie winna, czy może w tym wszystkim jest coś jeszcze.

Niestety urodziłam się trochę za późno, i to nawet bardzo, a szkoda, bo takie życie bardzo by mi się podobało. Bale i skandale, gry prowadzone między kochankami, potajemne schadzki, intrygi prowadzone między najlepszymi rodami i w tym wszystkim prawdziwe uczucia. Na szczęście, są jeszcze takie książki jak ta, które dostarczają nam dobrej rozrywki !!!

Piękna opowieść o miłości, która "zaatakowała" dwójkę młodych ludzi z kompletnie innych środowisk w najmniej oczekiwanym momencie. Ona piękna, młoda i bogata Lady Honoria, która w swoim życiu musiała przekonać się co z człowiekiem może zrobić plotka i spisek, który ma doprowadzić do jej zniknięcia z życia towarzyskiego ogromnego Londynu. Ku swojemu zdziwieniu potępiona niesłusznie przez brata i porzucona przez narzeczonego ucieka do Kornwalii do swojej dawno nie widzianej ciotki. Tam aby plotki nie dotarły do "wieśniaków" przyjmuję nazwisko swojej ciotki. Od tej pory funkcjonuje jako Marie Foxe. Na jej drodze staje on młody, przystojny przemytnik Gabriel Hawksworth, który po raz pierwszy zakochuje się w takiej kobiecie i pożąda jej "umysłu, a nie ciała". Jak potoczą się ich losy ? Czy Lady Honoria powróci do swojego domu w Londynie oczyszczona z zarzutów ? Przekonajcie się sami ;].

Nigdy do tej pory nie myślałam, że będą mi się podobały romanse, które zawsze kojarzyły mi się z pustą, ładną dziewczyną, która zakochuję się w jakimś pięknisiu zapatrzonym w siebie. Przez setki stron zbliżają się i oddalają się od siebie żebyśmy tylko później mogli przeczytać "I żyli długo i szczęśliwie". Jednak postanowiłam, że spróbuję i może taki romans historyczny mi się spodoba i muszę powiedzieć, że nie żałuję.

W książce tej Julia Justiss przedstawia nam kawałek dobrej literatury rozrywkowej, która umiliła mi niedziele. Jej historia nie jest błaha i pozbawiona sensu. Przedstawiając nam podejrzaną o zdradę młodą dziewczynę, która została wciągnięta w jakiś spisek, który doprowadził do tego, że przekonała się jakiego ma brata i postanowiła wyjechać daje nam dużo do myślenia. Bardzo podobała mi się postawa dziewczyny, która mimo iż uciekła z domu do ciotki to nie siedziała tam bezczynnie i nie rozpaczała tylko zajęła się pomocom młodym dziewczyną i układaniem kwiatów, aby uszczęśliwić swoją ciotunię. Honoria to piękny obraz kobiety, która nie dała się schematom i chciała zmienić swoje życie tak aby poprowadzić je w sposób wyśniony przez lata. Nie interesuję ją status społeczny, czy majątek mężczyzn. Chce czuć się bezpieczna, kochana i godnie żyć. Wiąże swoje życie z pomocom innym i morzem.

Gabriel, który stanął jej na drodze to nie jest zwykły przemytnik. Jego historia jest nieco dłuższa i bardzo ciekawa. Nie należy do mężczyzn traktujących kobiety jak przedmiot, liczy się z ich zdaniem i marzeniami. Poszukuję żony podobnej do niego - wyjętego ze schematów człowieka pragnącego podróżować i wyświadczać przysługi innym. Przemytnikiem zostaje aby oddać swój dług względem pewnego mężczyzny, który uratował mu życie. Gdyby nie to sam nie wie kim by był. Pokochał morze i tylko ono jest miejscem, do którego zawsze będzie tęsknił. Jest bardzo szarmancki, męski i mądry. Jest bardzo ciekawym bohaterem, który został wręcz idealnie wykreowany do swojej roli, której nie zdradzę ;]

A do tego wszystkiego historia osadzona w barwnej i kolorowej Anglii XIX wieku. Autorka wręcz doskonale opisała krajobraz tamtej epoki, piękne zatoczki, klify i leśne drogi. Ach ... można się rozmarzyć ;D.

Myślę, że jest to bardzo dobry przykład literatury, która bawi i uczy. Nie jest to pusty tekst i lepiej nastolatki zrobiłyby czytając o takiej miłości i poświęceniu niż o tym co robi dla siebie bardzo ostatnio znana para wampir-człowiek.... No ale to już rozważania na inny temat także kończę mój wywód i zapraszam do dzielenia się wrażeniami po przeczytaniu tej jakże interesującej pozycji ;)

ksiazkimolaksiazkowegoxp.blogspot.com

Jestem wielką fanką romansów historycznych. Często dopada mnie myśl, że urodziłam się w nie tej epoce co trzeba. Zachwycają mnie piękne suknie do ziemi, turniury, gorsety i bufy. Piękno przyrody nie skażone cywilizacją. Wielkie bale wydawane w sezonie towarzyskim, tajemne kody nadawane wachlarzem, elegancja, zjawiskowe fryzury no i oczywiście dżentelmeni. Jedyne co mnie odrzuca to konwenanse. Słowa głównej bohaterki idealnie oddają jej rygor " Tylko mężczyźni cieszą się swobodą wyboru. Kobiety, i to ze wszystkich sfer, muszą podążać wąską ścieżką, na której możliwości są bardzo ograniczone, a za zboczenie z wyznaczonej drogi spotyka je kara". Ta kara jest często niewspółmierna do winy. Wystarczył drobiazg i kobieta mogła pożegnać się ze swoją reputacją i dobrym imieniem swojej rodziny. Dochodziło wówczas do różnych wydarzeń od bankructwa poprzez niechciane małżeństwa lub staro panieństwo do samobójstw. Życie i szczęście pięknej dziewczyny było zagrożone na każdym kroku.

"Przemytnik i dama" opowiada historię niezależnej i zbuntowanej młodej dziewczyny, pochodzącej z rodziny londyńskiej elity. Jest uwikłana w wydarzenie, który niszczy jej reputację. Skandal był zamierzonym działaniem aby zniszczyć dobre imię Honorii. Dziewczyna ratuje się ucieczką, wyjeżdża do majątku swojej ciotki do Kornwalii. Tam poznaje przystojnego przemytnika z romantyczną duszą, niebywale męskiego. Honoria nie jest w stanie oprzeć się sile jego pożądania.

Uważam, że społeczeństwo, w tamtych czasach, wiele traciło na swoich sztywnych zasadach. Wiele kobiet, które wykraczały poza ramy konwenansów były traktowane jak dziwaczki, wariatki bądź tak jak Honoria traciły reputację. Skazywane były przez to na życie w samotności lub małżeństwa bez uczucia oparte tylko na korzystnych koneksjach czy warunkach finansowych.

Julia Justiss potrafi w subtelny sposób poruszyć trudne tematy tj. niezrozumienie dla inności ( historia małej Eve),bieda która zmusza do działań wbrew sobie (Lourie). Zmusza do przemyśleń na życiem własnym ale i tez nad życiem osób w naszym otoczeniu. Jak nasze postępowanie wpływa na innych. Czy możemy i potrafimy bezinteresownie pomagać naszym bliźnim.
Żaden dobry romans historyczny nie może obejść się bez intrygi. Kto chciał kompromitacji Brylantu Londynu- Honorii? I dlaczego skandal łączy się z hrabią Narborough- jej ojcem?

Ciekawa pozycja dla wielbicieli romansów, konwenansów i intryg.

Kolejna część cyklu "Intrygi i tajemnice", tym razem o Honorii i Gabrielu. Dosyć ciekawa historia uczucia rodzącego się pomiędzy tą parą.

• Harlequin
  • Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Justiss Julia
  • Moje

Dodaj cytat z książki Przemytnik i dama