Podróżować, pisać

Okładka książki Podróżować, pisać Joanna Ugniewska
Okładka książki Podróżować, pisać
Joanna Ugniewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2011-01-01
2011-01-01
978-83-60046-15-9
literatura podróżnicza

Okładka książki Triest. Książka do pisania Joanna Ugniewska, praca zbiorowa
Triest. Książk... Joanna Ugniewska, p...
Okładka książki Historia literatury włoskiej, t. 2. Od Arkadii po czasy współczesne Halina Kralowa, Joanna Ugniewska, Krzysztof Żaboklicki
Historia liter... Halina Kralowa, Joa...

Za kilka tygodni zapewne pojadę do Włoch. Postanowiłem na taką okazję przygotować listę książek. Myślę że prof. Ugniewska to dobry wstęp. Jest tu trochę Herberta, jest Brandys i Muratow oczywiście. Bardzo wiele dla mojej wyobraźni wniósł rozdział o włoskiej tożsamości. Całkiem niedawno we Włoszech, trochę mnie to zaskoczyło, zadano sobie kilka trudnych pytań. Być może dzisiaj My także powinniśmy zadać sobie pytanie "czy Polacy istnieją ?"... ciekawe czy ktoś odważy się odpowiedzieć. Po przeczytaniu, widać wyraźnie, przychodzą mi refleksje nie tylko włoskie.

Niełatwa to książka, a temat bardzo ciekawy. Mimo iż przeczytałam prawie wszystkie pozycje omawiane przez autorkę (głównie autorzy włoscy lub o Włochach piszący) to nie zawsze nadążałam za wszystkimi pojęciami i nawiązaniami. Moim zdaniem trochę za sucho podane.

Autorska pisze, że zrezygnowała z aparatu naukowego, ale niestety, książka przez to nie nabrała dynamiki i życia. Erudycyjna, ale bezpłciowa.

• Azja 2018
  • Domowa biblioteka
  • Seria Zeszytów Literackich
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

Dodaj cytat z książki Podróżować, pisać