biznes, finanse

Przedstawiany podręcznik jest adresowany do studentów prawa i administracji oraz zainteresowanych praktyków. W książce są omówione wszystkie kluczowe zagadnienia polskiego samorządu terytorialnego: struktura władz, procedury uchwałodawcze, pełnomocnictwo administracyjne i przenoszenie kompetencji, nadzór administracyjny i sądowa kontrola samorządu. Autorzy odwołują się zarówno do Konstytucji RP, Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, ustaw, jak i do prawa miejscowego. W szerokim zakresie wykorzystali orzecznictwo TK, SN i sądów administracyjnych. Wyeksponowali zarówno cechy wspólne samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, jak i różnice międzynimi. Autorzy krytycznie oceniają działalność prawodawcy, podsuwając mu propozycjeszczegółowych korekt, sprzyjających decentralizowaniu administracji publicznej, i wspierania zalążków społeczeństwa obywatelskiego.

szaramysz | 2015-11-24
honorata | 2015-01-18