Każdy umiera w samotności

Okładka książki Każdy umiera w samotności
Hans Fallada Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Alone in Berlin (2016) literatura piękna
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Jeder stirbt für sich allein
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2011-11-23
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7508-385-9
Tłumacz:
Daria Kuczyńska-Szymala
Ekranizacje:
Alone in Berlin (2016)
Tagi:
literatura niemiecka II wojna światowa
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
563 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , ,

„Każdy umiera w samotności” to najbardziej wstrząsająca i najsmutniejsza powieść Hansa Fallady.

Jej akcja rozrywa się podczas drugiej wojny światowej w Berlinie.
Głównymi bohaterami są mieszkańcy kamienicy, którzy reprezentują różne postawy moralne i różny stosunek do nazizmu. Są wśród nich wielbiciele Hitlera i jego przeciwnicy, którzy po cichu prowadzą swoją małą wojnę z reżimem. Są i tacy, którzy traktują polityczne zmiany jako okazję do wzbogacenia się, robienia życiowych interesów i odbicia się od społecznego dna.
Oprócz wspomnianych sąsiadów do grona ważnych postaci dołączają ich znajomi, a także mundurowi prowadzący śledztwo w sprawie znajdowanych w różnych częściach miasta pocztówek krytykujących hitleryzm. Złapanie ich autora staje się idee fixe kilku inspektorów-karierowiczów.

Autor w realistyczny sposób opisuje codzienne życie w Berlinie lat 1940-1942. Atmosfera panująca w mieście jest przytłaczająca, na każdym kroku odczuwa się skutki nowego systemu, który niszczy ludzi uczciwych, a winduje różnych łajdaków i aparatczyków żądnych władzy. „Mierny, ale wierny” – to hasło przyświecające partii. Kto do niej nie należy, ma poważne problemy, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla najbliższych.

W tym świecie opartym na terrorze znajdują się jednak jednostki szlachetne, ludzie, którzy nie godzą się na zło, a ponieważ nie mogą tego zrobić otwarcie, na własną rękę zaczynają prowadzić małą wojnę z ukrycia. Mają nadzieję, że dzięki temu nie tylko zachowają godność, ale i otworzą oczy innym na to, co dzieje się dokoła.
Rozwinięcie i zakończenie tej historii nie może być optymistyczne. Przynosi ona wiele niespodzianek i autorom krytycznych kartek, i śledczym.
Finał zaś wstrząsa czytelnikiem do głębi i trwale zapisuje się w jego pamięci.

„Każdy umiera w samotności” to książka przygnębiająca, przerażająco smutna i poruszająca, ale niosąca też światełko nadziei na to, że w nawet w najbardziej nieludzkich czasach znajdują się jednostki, które potrafią zachować się przyzwoicie.
Głęboki humanitaryzm tej powieści przeciwstawiony jest zezwierzęceniu, do jakiego prowadzi nieuchronnie każdy terror. W tym kontekście idealnie pasuje do fabuły znany cytat z opowiadania Hemingwaya: „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.

Lektura książki Hansa Fallady nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Warto jednak się z nią zmierzyć, gdyż to proza zmuszająca do myślenia, robiąca ogromne wrażenie, poruszająca emocje i na pewno wartościowa.
Dziś styl i język sprzed siedemdziesięciu lat mogą wydawać się czasem nieco egzaltowane i trącące myszką. Ma to jednak swój niepowtarzalny charakter i urok.

„Każdy umiera w samotności” to najbardziej wstrząsająca i najsmutniejsza powieść Hansa Fallady.

Jej akcja rozrywa się podczas drugiej wojny światowej w Berlinie.
Głównymi bohaterami są mieszkańcy kamienicy, którzy reprezentują różne postawy moralne i różny stosunek do nazizmu. Są wśród nich wielbiciele Hitlera i jego przeciwnicy, którzy po cichu prowadzą swoją małą wojnę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 354
  • Przeczytane
    675
  • Posiadam
    192
  • Ulubione
    41
  • Teraz czytam
    18
  • Literatura niemiecka
    10
  • Literatura piękna
    8
  • 2014
    8
  • 2013
    8
  • 2018
    7

Cytaty

Więcej
Hans Fallada Każdy umiera w samotności - t. 2 Zobacz więcej
Hans Fallada Każdy umiera w samotności Zobacz więcej
Hans Fallada Każdy umiera w samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także