Aarionne

Trzyczęściowe opowiadanie. Zawiera refleksje na temat czasów rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Głównym bohaterem jest chłop, który przez Francuzów ceniony był za męstwo, ale po powrocie do kraju zostaje skazany na karę śmierci, gdyż uznano go za pańszczyźnianego uciekiniera.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2017-11-29

Im dłużej tę książkę czytałem, tym bardziej mnie wciągała. Książka zawiera podzielone na trzy części opowiadanie Żeromskiego poprzedzone świetnym, ciekawym i interesującym wstępem Jana Zygmunta Jakubowskiego.
Wspaniałe i smutne zarazem to opowiadanie Stefana Żeromskiego, którego głównym bohaterem jest polski żołnierz. Walczy on w armii francuskiej. Jest dzielmy, bohaterski i oddany sprawom wojennym. Wraca do Polski i tutaj niespodziewanie czeka go śmierć. Śmierć z rąk mieszkańców jego rodzinnych stron. Poruszające zakończenie tego dzieła daje do myślenia i zmusza do głębszej refleksji. Opowiadanie przedstawia przygnębiający obraz polskiej prowincji w początkowym okresie po rozbiorach. To jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury narodowej z tematyką i motywem polskiego żołnierza tułacza, walczącego "za wolność waszą i naszą". Swoisty to także wzorzec dla wielu późniejszych literackich publikacji z takową problematyką w roli głównej.
Dla mnie książka wybitna. Ocenie...

coccinellea | 2018-09-27
Przeczytana: 2004 rok