Rachunek zemsty

Albatros
2011-10-01
2011-10-01
978-83-7659-505-4

Okładka książki Wybraniec, Lista pana Rosenbluma, Syn kłusownika, Wciąż o tobie śnię Sam Bourne, Fannie Flagg, Natasha Solomons
Wybraniec, Lis... Sam Bourne, Fannie ...
Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Rachunek zemsty; Morderstwo króla Tuta; Sztuka ścigania w deszczu; Bezpośrednie zagrożenie Sam Bourne, Martin Dugard, James Patterson, Stella Rimington, Garth Stein
KSIĄŻKI WYBRAN... Sam Bourne, Martin ...

to sensacyjna opowieść w pełnym tego słowa znaczeniu, zawierająca również elementy political fiction i prawdy historycznej. Autor podaje czytelnikowi wiele poszlak, wzbudza podejrzenia, sieje ziarno niepokoju, nie ma klasycznej czerni i bieli, są za to ofiary i kaci. Z jednej strony przed oczyma mamy życie żydowskiego chłopca, a później mężczyzny, opowiedziane na stronach jego pamiętnika, z drugiej strony - obraz tego samego człowieka z perspektywy córki, policji i kogoś, kto stoi w cieniu, pociągając za niewidzialne sznurki. Obrazy te wzajemnie się uzupełniają, dając końcowy portret, krańcowo różny od początkowego. Fabuła opiera się na wydarzeniach rzeczywiście mających miejsce, ale często skrywanych za zasłoną dobra ogółu. Zgadzam się z moimi przedmówcami, ze opis książki nijak ma się do jej fabuły.

Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami czytelników: opis książki niezbyt dobrze określa jej tematykę. Poprzez umiejętne połączenie przeszłości (czasy wojny) z teraźniejszością autor stworzył bardzo ciekawą historię pod sensacyjną przykrywką. Dzieje się dość sporo i szybko, chodź niestety nie trudno domyślić się finału, za co mały minus.

Osobiście uwielbiam książki, z których mogę dowiedzieć się czegoś ciekawego i intrygującego o historii, nauce. Ta książka z pewnością do takich należy, co autor rzetelnie podsumowuje w notatce na koniec.

Osobiście uwielbiam książki, z...

Opis książki jest naprawdę biedny... Czytając nagle okazuje się, że książka wciąga jeszcze bardziej niż można się tego spodziewać. Wspaniały wątek losów żydów, który jak się okazuje oparty jest na faktach... Jedyne rzeczą, która mnie rozczarowała było... to że domyśliłem się zakończenia :)Śmiało polecam, bardzo przyjemna lektura, chociaż momentami ciężka emocjonalnie.

Lektura "Rachunku Zemsty" była moim drugim zderzeniem z rzemiosłem Sama Bourne'a. Owo zderzenie przynosi ogrom pozytywnych doznań. Spoglądając przez pryzmat warsztatu autora, pod tą pozycją znajdziemy przyjemną, choć mało wymagającą powieść sensacyjną. Siła książki polega na mistrzowskim wpisaniu intrygującego obrazu historycznego w przestrzeń "szybkiej narracji". Polecam.

Takie ksiazki mozna czytac. Bardzo sprytnie polaczony czas wspolczesny z okrutnymi latami wojny i obozami zagłady. Mimo ze w duzej mierze jest sensacyjna przypomina jeszcze raz jak traktowani byli Żydzi w obozach..
Bedziecie zadowoleni!

Bedziecie zadowoleni!

Gdyby nie fakt, iż książka była już u mnie na półce, za sprawą mojej siostry, prawdopodobnie będąc w księgarni i czytając opis ze skrzydełka okładki, nie zdecydowałabym się na jej zakup. Powód: streszczenie w zdecydowany sposób wskazuje na tematykę sensacyjną, a ja nie za bardzo przepadam za tym gatunkiem, kojarzy mi się zawsze z aferami szpiegowskimi itp. Oczywiście bardzo często nijak ma się to do rzeczywistości, niemniej tak to już u mnie jest… Zrobiłabym bardzo duży błąd, bo wątek sensacyjny nie ma nic wspólnego z moimi obiekcjami, jest natomiast doskonałą otoczką rzeczywistego przekazu, jaki autor chciał przedstawić czytelnikowi.

Akcja książki rozpoczyna się od dość nietypowego wydarzenia. Przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku przez pomyłkę zostaje zastrzelony niewinny mężczyzna, 77-letni Gerald Merton, którego ochroniarz wziął za usiłującego zdetonować bombę zamachowca-samobójcę. Tom, były prawnik ONZ ma dogadać się z córką zabitego, Rebeccą, aby wyciszyć sprawę i uniknąć skandalu. Od momentu spotkania tych dwojga ludzi akcja toczy się dwutorowo. Bieżące wydarzenia przeplatają się ze stopniowym ujawnianiem rzeczywistych wydarzeń z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Faktów znanych szerokiemu ogółowi, aczkolwiek z przybliżeniem szczegółów, oraz tych, o których mało kto wie. W kontekście tych wydarzeń pojawiają się pytania: czy Merton rzeczywiście był tak niewinny, jak początkowo sądzono? Czy wykonywał jakąś misję w Nowym Jorku? Kto mógł znaleźć się na jego celowniku? To pytania ściśle powiązane z losem zabitego. Pojawiają się jednak jeszcze inne, m.in., co jest powodem takich, a nie innych zachowań ludzi ocalonych z Holokaustu i jaki ma to związek z zaszyfrowanymi wiadomościami: „Ciotka Estera wróciła i jest na ulicy Megillat pod numerem siódmym, mieszkania cztery”, „ …oto dam im za pokarm piołun, a za napój wodę zatrutą”. Stopniowo ujawniane odpowiedzi poruszają szerszą problematykę, tj. moralności i prawa, sprawiedliwości i zemsty. Z tymi zagadnieniami muszą się zmierzyć bohaterowie książki, nie tylko Rebecca i Tom…

Sam Bourne porusza trudne tematy, niemniej przedstawia je w bardzo interesujący sposób. Wskazuje wiele poszlak, ale niczego nie ujawnia od razu, sieje przy tym ziarno niepokoju i ciekawości. Tym samym powoduje, że chęć poznania dalszych szczegółów nie pozwala na zbyt długie przerwy w jej czytaniu. Jedyny mankament, jaki odnotowałam,
to zakończenie, które nazwałabym „ trochę naciąganą teorią”. Zapoznając się z treścią książki, odnosi się wrażenie, że autor przywiązuje bardzo dużą wagę do zachowania pewnych reguł obowiązujących np. podczas akcji wywiadowczych i wszystkich działań z tym związanych, natomiast samo zakończenie w mojej ocenie łamie tę konwencję.
Ale może jednak się czepiam? Niemniej w żaden sposób nie umniejsza to wartości całego utworu i jest jedynie mało znaczącą wątpliwością.

Książkę polecam każdemu, nie tylko miłośnikom sensacji, bo chociaż jest to „powieść sensacyjna” jak dla mnie stanowi przede wszystkim źródło wiedzy historycznej, w szczególności tej „niewygodnej” i tym samym mało rozpowszechnionej.

Decyzja podjęta w ułamku sekundy, jedyna i słuszna, dzięki niej zostaną ocalone setki ludzi, jedno naciśnięcie spustu i zaraz drugie, potem kolejne. Naboje pieczołowicie wkładane do magazynku wreszcie spełniły swoją funkcję. Cel unieszkodliwiony ... A może agresor nie był tym za kogo go wzięto, a wszystko co było widziane to jedynie efekt adrenaliny, iluzja stworzona przez umysł, nie mająca pokrycia w rzeczywistości? Tak! Nie! Kilka sekund i czyjeś życie się zakończyło, to co miało być obroną stało się atakiem. Jak rozpoznać prawdziwe zagrożenie od tego pozornego? Czy winnym jest tylko ten kto strzelał czy ktoś inny, a może bezpośredni sprawca jest niewinny, bo był tylko narzędziem w rękach kogoś stojącego w cieniu?

Pieniądze, ich brak zamyka wiele drzwi, ich posiadanie otwiera nawet najcięższe wrota, a czy można za ich pomocą zrekompensować śmierć bliskiej osoby? To ostatnie zadanie dostał do realizacji Tom Byrne, adwokat, który dawno ideały włożył głęboko między bajki. Swoją wiedzę prawniczą wykorzystuje nie by bronić niewinnych, ale by pomóc tym, którzy płacą najwięcej, skrupuły zostały zastąpione brzęczącą mamoną, a raczej zerami na koncie. Marzenia o naprawianiu świata przypomina mu znajomy ze starych czasów, jednak to tylko pozory, bo ma pomóc w zatuszowaniu sprawy, jego atutem jest doświadczenie i skuteczność w osiąganiu celów wyznaczonych przez klientów. Taka wizytówka powinna gwarantować, że sprawa zostanie załatwiona szybko i sprawnie, bez zagłębiania się w szczegóły, jednak czy na pewno? "Właściwy" człowiek na "odpowiednim" miejscu może jeszcze zaskoczyć i to nawet samego siebie. Kolejna sprawa, którą należy szybko zakończyć, tak by zbędny szum medialny nie wpłynął negatywnie na wizerunek mocodawcy prawnika. Wszystko wydaje się w każdym szczególe sprecyzowane, nie ma miejsca na skrupuły czy głos sumienia, liczy się tylko i wyłącznie opinia publiczna, a raczej to by otrzymała właściwą informację, bez "niepotrzebnych" detali. Założenia mają do siebie to, że nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, a w tym przypadku zaczynają się pojawiać sygnały, iż historia ma drugie dno i to sięgające daleko w przeszłość ... do drugiej wojny światowej. Jak to możliwe? Dwudziesty pierwszy wiek, ponad pięćdziesiąt lat po zakończeniu walk i człowiek będący jako dziecko był świadkiem pogromu swojego narodu, który zostaje zastrzelony przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, a do tego wszystkiego miał kontakty z handlarzem bronią ... Prawdziwa zagadka, a "adwokat diabła" zaczyna mieć wątpliwości, w co ma wierzyć? W to co mówią zwierzchnicy, a może pamiętnik sprzed lat zawiera klucz do obecnych wydarzeń? Jaką rolę wybierze Tom Byrne - świadka czy uczestnika wydarzeń?

"Rachunek zemsty" to sensacyjna opowieść w pełnym tego słowa znaczeniu, zawierająca również elementy political - fiction i rzeczywistej prawdy historycznej. Autor podaje czytelnikowi wiele poszlak, wzbudza podejrzenia, sieje ziarno niepokoju, nie ma klasycznej czerni i bieli, są za to ofiary i kaci. Z jednej strony przed oczyma mamy życie żydowskiego chłopca, a później mężczyznę, opowiedziane przez niego samego na stronach jego pamiętnika, z drugiej strony obraz tego samego człowieka z perspektywy córki, policji i kogoś, kto stoi w cieniu i pociąga za niewidzialne sznurki. Obrazy te wzajemnie się uzupełniają, dając końcowy portret krańcowo różny od początkowego. Fabuła opiera się na wydarzeniach rzeczywiście mających miejsce, ale często skrywanych za zasłoną dobra ogółu. Fakty i fikcja są równie prawdopodobne, a alternatywny rozwój pewnych wątków powieści nie jest niemożliwy do zaistnienia. Historia zatacza pełne koło - zaczyna się i kończy w tym samym punkcie pod względem miejsca, ale bohaterowie nie są już tacy jakimi byli. Sprawiedliwość wymierzona po latach nie ma smaku triumfu i nie jest pisana dużymi literami, blizna po jej wydarzeniu będzie śladem przypominającym o zemście, karze i okrucieństwach wojny.

Bardzo dobra powieść sensacyjna, w której fikcja literacka przeplata się z historyczną prawdą. 60 lat po wojnie nazistowscy zbrodniarze nie mogą czuć się bezpieczni. W roli wymierzających sprawiedliwość ich ofiary, ostatni ocaleni z Holocaustu.

książka trzymająca w napięciu do ostatnich stron, zdecydowanie polecam,

książka trzymająca w napięciu do ostatnich stron, zdecydowanie polecam,

Gdy sprawiedliwość jest bezsilna, pozostaje tylko zemsta. Książka bardzo wciągająca i pokazująca jakie można mieć wpływy posiadając stanowisko i pieniądze. Prędzej czy później znajdzie się osoba dzięki której sprawiedliwości stanie się zadość.

• Literatura angielska
  • Przeczytane w 2018
  • Przeczytane [2018]
  • Przeczytane 2017 roku
  • Kryminał, thriller, sensacja...

Dodaj cytat z książki Rachunek zemsty