Ostatni Testament

The Last Testament
978-83-7359-883-6
Abraham, Biblia, zagadka
Ag2S

Ostatnia nierozwiązana zagadka Biblii…
Czy Abraham pozostawił testament, w którym zadecydował o przyszłości ziem żydowskich?
Thriller religijno-spiskowy oparty jest na odważnej hipotezie, której źródłem są teksty Starego testamentu.

Marsza | 2011-10-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie czytałam żadnej innej książki tego autora a i z tę zabrałam się nieco z przypadku. Opis na okładce zapowiadał jedną z wielu historii tego typu wydanych w ostatnich latach, ale kobieca postać wiodąca i brak czegokolwiek innego do czytania zrobiły swoje.

Na plus wyszło miejsce i realia książki. Po pierwsze bohaterowie nie latają po całym świecie a ograniczają się do małego, ale ciekawego jego kawałka. Izrael, Palestyna i ich okolice. Nawet bez tytułowego testamentu są ciekawe. Z tytułowym testamentem powinny być tym bardziej i są. Zazwyczaj.
Główne postaci to panna Costello, mediatorka ze Stanów Zjednoczonych, która w czasie trwania akcji robi wiele rzeczy, ale mediatorstwem się nie zajmuje, choć po to ją ściągnięto. Wielokrotnie od samego początku książki przewija się motyw jej wcześniejszej „wpadki” z braku lepszego określenia, która ponoć miała tragiczne skutki. Nim się dowiemy co to była za wpadka upłynie trochę czasu. Ponadto jest w średnim wieku (co podkreślane jest...

radosiewka | 2011-02-16

Każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę oderwać się od ambitnych książek i sięgnąć po coś znacznie lżejszego. Takim tytułem miał być z założenia „Ostatni Testament” autorstwa Sama Bourne’a. Pisarz, a zarazem dziennikarz skorzystał z kilkunastoletniego doświadczenia, jakie posiada w sprawach Bliskiego Wschodu i stworzył thriller ściśle je wykorzystujący. Jak więc wypada ten tytuł w porównaniu do książek Dana Browna bądź Jamesa Rollinsa?

Zacznijmy może od najmocniejszego punktu tej powieści, a mianowicie umiejscowienia akcji i pomysłu na intrygę. Autor dość wiarygodnie opisał sytuację polityczną i konflikty targające Izraelem, Palestyną i okolicznymi państwami. Nie wymagajmy jednak od „Ostatniego testamentu” nadmiernego realizmu – to literatura akcji, w której niemożliwe staje się jak najbardziej prawdopodobne.

Podczas negocjacji pokojowych między Izraelem i Autonomią Palestyńską jako mediator zostaje wysłana Amerykanka Maggie Costello. Z powodu pewnych problemów podczas jej misji...

“The Last Testament” nie jest zły: ma fajny pomysł, mocnych bohaterów, nie najgorsze dialogi (nie licząc paru ewidentnych wpadek, jak ta – bodaj cztery razy powtórzona – kiedy żydowscy bojownicy używają zdań w stylu “Jesus, I have to know!” ;- ) Gorzej, że Bourne nie za bardzo wie, co z tym zrobić. Pisze mu się fajnie, wszystko płynie dość szybko, jak fabuła wpada na mielizny, to zdarza się cud. Nie oczekujmy więc od tej powieści fajerwerków ani finezji. Ale na nudny wieczór albo średniej długości jazdę pociągiem, może być.

Zdecydowanie na plus jest oryginalny wybór głównej bohaterki. Nie jest to historyk, dziennikarz, były żołnierz, lekarz czy policjant, jak to bywa u konkurencji. Tutaj Bourne jest naprawdę oryginalny: Maggie Costello jest Irlandką, mieszkającą w USA i pracującą dla amerykańskiego rządu jako negocjatorka. Śliczna, bardzo inteligentna i… mająca problemy z trzymaniem nóg razem, jak to obrazowo określa jeden ze współpracowników prezydenta USA :)

Całość na:...

majek | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Tej książki nie da się czytać! Każda strona to katorga, z każdym zdaniem cała farsa wydłuża się niemiłosiernie. Główna bohaterka, o ile na początku była jeszcze w miarę, o tyle po kilkudziesięciu stronach staje się nie do zniesienia. I zacytuje tutaj Uriego: "Maggie, na litość boską, o co ci chodzi?" Ja też się nad tym zastanawiałam, bo ta kobieta sama tworzyła sobie ciągle jakieś problemy. Rozpamiętywała wszystko, analizowała, tropiła zagadki... I tylko do roboty mediatorki było jej daleko. A właśnie dlatego sięgnęłam po tą historię - szukałam silnej bohaterki, kobiety z piekła rodem. I co? Nic. Jakaś podpucha - ciepła klucha.Bardziej antypatycznej postaci dawno nie spotkałam. Wydaje mi się, że to przez kreację panny Costello ta książka jest taka beznadziejna. Z resztą, męskim charakterom też daleko do ideału.
Zdecydowanie nie polecam tej powieści - jak kocham sensacje i akcję, tak tutaj nic z żadnej z tych rzeczy nie dostałam. No i te TAJEMNICE, niemal absurdalne i tworzone na...

Lubię te klimaty. Przeczytałem. Nie utkwi w pamięci. Książka przeciętna. Daleko autorowi do Rollinsa, Browna, Berrego, McGowan. Coś w stylu Khourego, Knoxa. Takie sobie.

amalgamat | 2013-07-06
Przeczytana: 2012 rok

"Ostatni Testament" z całą pewnością nie jest dziełem wybitnym, takim które nie pozwala o sobie zapomnieć. Jenak w kategorii literackiej, do której należy, może uchodzić za powieść atrakcyjną. Szybka narracja, pełne napięcia zwroty fabuły, ciekawy pomysł- to należy zapisać a conto zalet książki. Potrafi, co zaskakujące, rozbudzić zainteresowanie historią stosunków izraelsko-palestyńskich, a także kulturą i religią judaistyczną, a tego nie sposób się spodziewać po lekkiej i szybkiej powieści sensacyjnej, jaką niewątpliwie jest

Grzegorz Skwarliński | 2016-10-07
Przeczytana: 03 października 2016