Dzielnica cudów

Okładka książki Dzielnica cudów Henryk Mularski
Okładka książki Dzielnica cudów
Henryk Mularski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza literatura piękna
Krajowa Agencja Wydawnicza
1986-01-01
1986-01-01
alkoholozm relacja osobiste

Tytułowa „dzielnica cudów”, to wielkomiejska dzielnica robotnicza, którą raczej należałoby nazwać dzielnicą slumsów. Jednak może nie tyle o samą dzielnicę tu chodzi, co o jej mieszkańców: degeneratów, wykolejeńców, kryminalistów, pijaków, alkoholików. I o wódkę – obecną tam stale i wszędzie, przy każdej okazji, albo i bez okazji.

Mularski opisuje swoje życie – dzieciństwo i młodość spędzoną w „dzielnicy cudów”, ale głównie picie: byle czego, byle jak, z byle kim; picie pod sklepem, na trawniku, w melinie… Opisuje koszty takiego życia, nie tylko te materiale, ale właśnie moralne, duchowe; konsekwencje ponoszone osobiście, ale także dotykające członków rodziny, znajomych, współpracowników.

Opowieść kończy się, gdy autor-narrator wraca do normalnego życia po leczeniu odwykowym – jest jednak pełen wątpliwości i obaw o dalsze losy swoje i rodziny, o to, czy będzie w stanie utrzymać abstynencję.

Mularski opisuje swoje życie – dzieciństwo...

Poruszająca historia, otwiera na ludzi. Pozwala inaczej spojrzeć na drugą osobę, która jest uzależniona.

• Do oceny
  • Literatura piękna, powieści
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Dzielnica cudów