Celtowie, Germanie i Wikingowie

Wydawnictwo: Arkady
historia, cywilizacje
historia
koimass

Książka opisuje cywilizacje, które we wczesnym średniowieczu rozwinęły się w Europie Północnej i Środkowej. Po wiekach stały się one tłem wielu popularnych mitów i legend, a przez to źródłem inspiracji dla różnych dziedzin sztuki od opery po komiksy. Leksykon przedstawia pochodzenie tych ludów, ich organizacje społeczną, życie codzienne, wierzenia oraz rozmaite obiekty kultury materialnej, które dziś stanowią ozdobę największych muzeów.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 2011.

źródło okładki: http://www.arkady.com.pl/product/18541,celtowie_ge...»

Forma leksykonu wymusza pobieżne potraktowanie większości tematów, uproszczenia i wiele pominięć, co widać najbardziej przy próbie przedstawienia bogów czy słynnych postaci. Tak samo wątpliwość budziło we mnie połączenie trzech, mimo że w jakimś sensie podobnych, kultur.

Mimo wszystko czytało się dobrze, wielki plus za świetne fotografie, których można nie spotkać w innych opracowaniach, i ciekawe mapy na końcu książki.

Fantasy-Bestiarium | 2016-04-11

"Celtowie, Germanie i Wikingowie" autorstwa Roberta Gianadda wprowadza nas w odległy i mroczny czas Celtów, German oraz Wikingów. Publikacja zawiera wiele ciekawych zdjęć i informacji, które pozwolą czytelnikowi zagłębić się w ten burzliwy okres. Książka wydana jest w formie przewodnika-leksykonu, jednak po mimo tego i tak czyta się świetnie, nie nudząc się ani przez moment. Jeżeli interesujecie się tamtym okresem i ludami, to jak najbardziej jest to lektura godna uwagi. Książka pozwala zasięgnąć nieco szerszy i głębszy pogląd na tamten okres historyczny.

Wczesno średniowieczne cywilizacje Celtów, Germanów oraz Skandynawów po dziś dzień owiane są wieloma legendami podaniami odnośnie ich powstania. Do dnia dzisiejszego powstało na ich temat wiele książek, komiksów, filmów oraz gier. Dzięki tej publikacji mamy możliwość zapoznać się bliżej z tymi ciekawymi kulturami. Poznać wiele ciekawostek, które do tej pory nie były mi znane i dostarczyć sporą dawkę licznych wierzeń z pogranicza...

Maciej Gutowski | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Leksykon jak to leksykon, nie oczekujmy po nim sztucznych ogni, fajerwerek i nagich tancerek. Ten ma fajne zdjęcia, a informacje są napisane w taki sposób, że człowiek nie usypia przy czytaniu.

Arkadian449 | 2013-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Dużo zdjęć, ciekawe informacje (może jest zbyt dużo oczywistych informacji przy opisach zdjęć). Jeśli ktoś choć troszkę interesuje śię tymi ludami, to warto poczytać. Pomino tego, że jest to przewodnik/leksykon, ciekawie się czyta (jak na przewodnik). To pierwsza książka tego typu którą byłem w stanie przeczytać (inne zanudzały na śmierć).