W poszukiwaniu nieśmiertelnych : mumie, śmierć i wiara w życie pozagrobowe

Okładka książki W poszukiwaniu nieśmiertelnych : mumie, śmierć i wiara w życie pozagrobowe Howard Reid
Howard Reid Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
historia
In Search of the Immortals
Państwowy Instytut Wydawniczy
2002-01-01
2002-01-01
83-06-02881-3
Joanna Aksamit
historyczne mumie antropologiczne śmierć mumifikacja

Ciekawa i starannie napisana książka o trwającej wiele tysiącleci tradycji mumifikacji umarłych oraz o systemach wierzeń opartych na kulcie przodków. Jak się okazuje, zwyczaje takie nie panowały wyłącznie w Starożytnym Egipcie i nie były zarezerwowane jedynie dla Faraonów czy członków nadwornej elity. W trakcie lektury Autor systematycznie i skutecznie uświadamia czytelnika o tym, jak powszechne były to obyczaje dla licznych ludów, żyjących na przestrzeni wieków w wielu oddalonych od siebie zakątkach Świata.

Howard Reid jawi nam się jako antropolog-praktyk, pochłonięty pasją badacz kultur, zaprawiony w wymagających wojażach podróżnik, poszukiwacz przygód, otwarty również na głębokie doświadczenia duchowe. Jednocześnie robi wrażenie specjalisty w swojej dziedzinie i naukowca twardo stąpającego po ziemi. W swojej książce dość powierzchownie potraktował Egipcjan, wychodząc zapewne z założenia, że na ich temat napisano już bardzo wiele. Skupił się natomiast na innych ludach takich jak dawni mieszkańcy pustyni Takla Makan w Azji Centralnej, o których pochodzeniu nadal niewiele wiadomo, czy Guanczowie zamieszkujący niegdyś jaskinie Wysp Kanaryjskich. Znajdziemy tu również bardzo dużo informacji o kulturach Ameryki prekolumbijskiej, często sporo starszych od powszechnie znanych Inków czy Azteków. Mnie natomiast najbardziej zaciekawił rozdział o ludach celtyckich, których członków, jak się okazuje, często gęsto można znaleźć zatopionych w duńskich czy północnoniemieckich bagnach i torfowiskach.

Książka napisana lekko i bez dłużyzn czy zbędnych technicznych szczegółów. Momentami czyta się jak dobrą przygodówkę. Jest też sporo refleksji i porównywania cywilizacji Zachodu do innych, pomniejszych, często minionych już kultur i tradycji Nowego czy Starego Świata. Widoczny u autora sceptycyzm wobec rodzimych wartości kontrastuje z fascynacją i nierzadko nadmierną gloryfikacją indiańskich odpowiedników. Pod koniec czuć Ayahuascę mocno :)

Na półkach: , , , , , ,

Mądrzy ludzie mądrze piszą o mądrych rzeczach.
Całkowity zbieg okoliczności wcisnął mi w dłonie tę książkę, gdy przekopywałam dział ezoteryczny w pogoni za pracami na temat tajników podświadomości, horoskopów, takich tam… Sam tytuł – „W poszukiwaniu nieśmiertelności” – jakoś dziwnie nie pasował mi do sekretnych porad na poprawę współżycia czy otwierania trzeciego oka. Mumia na okładce „patrzy się” na czytelnika i wskazując samą siebie palcem, mówi: „Opowiem ci o rzeczach, o których nawet przez myśli ci nie przeszło, że mógłbyś pomyśleć”.
Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych rzeczy: w Egipcie jest Sfinks i mumie, Azja to ryż, Tybet i sztuki walki, Germanie to Niemcy, Celtowie to byli wszędzie – i cała reszta stereotypów mniej lub bardziej opartych na prawdzie. To prawda, że nigdy przez myśli mi nie przeszło, iż tradycja mumifikacji była tak powszechna przez tysiące lat na całym świecie. Interesuję się kulturą prekolumbijskiej Ameryki Południowej, lecz kwestia mumii i tamtejszych ludów nigdy w mojej głowie nie szła w parze. Tymczasem Howard Reid przybył, zobaczył i napisał. Niesamowicie imponuje mi jego sylwetka; należy do grupy odważnych, pełnych ciekawości świata ludzi, którzy od najwcześniejszych lat poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania i nie boją się postawić wszystkiego, nawet własnego życia, na jedną kartę.
Książka, napisana momentami lekko zabawnym stylem, pozwala nam na podróż w czasie i otwiera nasze oczy, usuwając z nich bielmo przyzwyczajenia, że mumia to tylko faraona, bo był boską istotą i należy mu się hołd. Mumia to zastygły w czasie człowiek; przodek, który sam w sobie jest boski – pogląd, który niemalże wymarł w cywilizacjach zachodnioeuropejskich.
Warto poświęcić czas i pieniądze na ponad 250 stron cennych informacji, honorując w ten sposób czyjąś ciężką pracę.

Mądrzy ludzie mądrze piszą o mądrych rzeczach.

• Historia/Nauka/Reportaż
  • Archeologia, historia starożytna