Czary i czarownice - historia i tradycje białej magii

Tłumaczenie: Piotr Lewiński
Wydawnictwo: Muza
The Learned arts of Witches & Wizards
8373194312
czary, czarownice, magia, wierzenia
historia
Lisek_1986

Ilustrowany almanach, który unosi zasłonę kryjącą dzieje magii. Zwięźle i przystępnie przedstawia historię czarownic i czarodziejstwa, umożliwiając zarazem fascynujący wgląd w świat magii - święte przybytki, miejsca mocy, miejsca magiczne, a także sposoby nawiązywania kontaktu z przyrodą poprzez różnego rodzaju rytuały i praktyki. To piękne kompendium wiedzy tajemnej, bogato ilustrowane rycinami zaczerpniętymi z różnych źródeł, od średniowiecza po czasy współczesne, jest pełnym informacji przewodnikiem po historii, tradycjach i metodach czarownic i czarowników.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/czary-i-czarownice/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/czary-i-czarownice/

Ciekawa, lecz przez złe tłumaczenie tytułu można opacznie myśleć co jest jej zawartością.
Polecałabym młodszym osobom, które jeszcze mało są zapoznane z tematami czarów, Pogaństwa, Wicca i tematów okołoezoterycznych i okultystycznych.
Zawiera sporo ciekawostek dosyć znanych, krótkie życiorysy sławnych i popularnych postaci, opisy rytuałów i PRAKTYCZNE porady czarostwa. Spodoba się tym, którzy są zainteresowani CZYNNIE uprawiać magię.
Niestety zawiera sporo niedomówień, niedokończeń zagadnień (przynajmniej dla osób, które czytywały już literaturę o takiej tematyce), i kilka błędów (jak np. pentagram odwrócony - znak szatana..co jest karygodnym błędem ponieważ satanistycznym pentagramem jest tylko ten z wpisaną głowa Baphometa. Podobnie błąd w nazewnictwie i znaczeniu krzyża odwróconego, a raczej Piotrowego).
Ogółem dosyć przyjemna, choć za szybko się czyta i jest krótka.
Kupiłabym raczej tylko dla dziecka :)

Książka prezentuje tylko podstawowe informacje na temat czarów i czarownictwa, większość zagadnień została opisana tak skrótowo, że mieszczą się na jednej stronie. Spowodowało to oczywiście wystąpienie wielu niedomówień. Pojawiło się też niestety kilka błędów merytorycznych, takich jak błędne nazewnictwo pentagramów, złe powiązanie żywiołów z narzędziami lub mylenie (o zgrozo) sabatów z kowenami. Przyczepię się jeszcze do tłumaczenia, ponieważ ono również wprowadziło trochę zamieszania i nieporozumień. Natomiast zaletą jest piękne wydanie tej książki: gruby, solidny, ozdobny papier, mnóstwo różnorodnych zdobień i wiele dużych, kolorowych fotografii. Szata graficzna po prostu cieszy oko. Jest to ciekawa pozycja, przyjemna powtórka podstaw. Jeśli ktoś jednak dopiero szuka wiedzy na temat czarownictwa, to zachęcam do sięgnięcia po inne źródła.

Vemona | 2017-09-14
Przeczytana: marzec 2015

Wygląda ładnie, wydanie stylizowane na starą księgę, czyta się przyjemnie, ale to zaledwie cień wprowadzenia w temat. Absolutnie nie kompendium, nawet nie poradnik, właściwie jedynie bryk. Jeśli o szamanizmie jest tylko jedna strona, podobnie o magii afrykańskiej i karaibskiej, numerologia zajmuje też jedną, a tarot dwie (czyli bardzo dużo), to można jedynie liznąć temat, dowiedzieć się, że coś istnieje - i nic więcej.

BookJunkie | 2012-11-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 22 października 2012

Książka ciekawa, jednak denerwowało mnie zwracanie się autora do czytelnika jak do przyszłego czarodzieja.

Ireth | 2011-10-09
Przeczytana: 27 października 2011