Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991 (wprowadzenie do syntezy)

Cykl: Zakulisowe Studia Społeczne
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,52 (114 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
24
8
30
7
23
6
19
5
5
4
1
3
2
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375068757
liczba stron
535
kategoria
historia
język
polski
dodał
wiking

Książka opisuje genezę wywiadu wojskowego w komunistycznej Polsce oraz rolę Sowietów w jego działalności. Autor przedstawia kierunki jego działalności, politykę personalną i struktury. "Jest upalny 22 lipca 2006 r. Kolejna rocznica ogłoszenia manifestu PKWN w Moskwie, który dał formalny początek państwowości Polski Ludowej. Decyzją władz RP zostaję przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji...

Książka opisuje genezę wywiadu wojskowego w komunistycznej Polsce oraz rolę Sowietów w jego działalności. Autor przedstawia kierunki jego działalności, politykę personalną i struktury.

"Jest upalny 22 lipca 2006 r. Kolejna rocznica ogłoszenia manifestu PKWN w Moskwie, który dał formalny początek państwowości Polski Ludowej. Decyzją władz RP zostaję przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Gdy kilka dni później z pierwszej ręki zapoznaję się z mentalnością wysokich ofi cerów tej służby, postanawiam ustalić i zrozumieć, jak to się stało… Jak to się stało, że w Warszawie, w gmachu przy al. Niepodległości, przez tyle lat funkcjonował jeden z najważniejszych instrumentów podległości naszego kraju.

Jak to się stało, że dopiero w siedemnastym roku budowania demokratycznej Polski rozmontowano tę postsowiecką redutę zlokalizowaną w najdalej na Wschód położonym kraju zachodniej części Europy. I jak to się stało, że do realizacji tego zadania polskie państwo wyznaczyło doktora nauk historycznych.

Ukończenie przedkładanej Czytelnikowi książki traktuję jako wypełnienie – po pięciu latach – zobowiązania, którego podjąłem się w 2006 r., ponieważ jako badacz i historyk aż za dobrze wiem, iż ludzką pamięcią, naszymi zaszłościami nie można w dowolny sposób zarządzać. Nie można arbitralnie stwierdzić, że czegoś nie będziemy pamiętać, że jakiś fragment przeszłości jest nieistotny. Wreszcie, że pozbywanie się niepotrzebnego balastu wymaga wytrwałości”
(z wprowadzenia Sławomira Cenckiewicza)

"Czasem narody ulegają fałszywym politycznym wyobrażeniom z powodu niemożności dotarcia do prawdy. Dzieje się tak niestety z powodu deficytu odwagi niezbędnej do ustalania prawdy. Książka Sławomira Cenckiewicza pokazuje, że obydwie przeszkody są do pokonania. Że drogą badań historycznych można wykazać fałszywość wielu legend na temat PRL i III RP.

Dzięki żmudnej pracy i wielkiej erudycji autora ta książka obala trzy mity. Mit patriotyczności: że w PRL kadra oficerska Wojska Polskiego, z jego tajnymi służbami na czele, nie uległa sowietyzacji. Mit profesjonalizmu: że tajne służby wojska, chociaż może służyły Sowietom, to jednak były sprawne operacyjnie. Mit antylustracyjny: że członkowie PZPR nie byli werbowani na informatorów tajnych służb PRL.

Gdyby polskie nauki społeczne miały więcej takich badaczy jak dr Cenckiewicz, znacznie trudniej byłoby manipulować Polakami."

prof. Andrzej Zybertowicz

 

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: www.zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 354
Łukasz Lelonek | 2011-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 18 października 2011

Jest to pierwsza praca naukowa podejmująca problematykę funkcjonowania Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w PRL czyli po prostu wywiadu wojskowego. Pierwsza praca naukowa, ponieważ jako jedyna napisana dotychczas opiera się głównie na dokumentach utworzonych przez ten organ.
Praca obejmuje okres powstania zalążków komunistycznego wywiadu w postaci Gwardii Ludowej (1943r.) i sięga aż do okresu transformacji ustrojowej. W formie epilogu autor przedstawił dzieje, okoliczności powstania i likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych w III RP, które pod względem kadrowym były kalką II Zarządu.
Autor w swojej pracy przedstawia dzieje struktur wywiadu wojskowego w PRL i jego działalności, które wykazują ogromną zależność od Moskwy (co było historykom już znane).
Głównym odkryciem badacza jest jednak wykazanie braku profesjonalizmu tych służb, niezdolnych do wypracowania większych osiągnięć wywiadowczych, a czasami wręcz przypadków prawdziwych kompromitacji. Ta zła passa nie została przełamana pomimo podejmowanych wielu prób reorganizacji "wojskówki" i ciągła się właściwie aż do czasów nam współczesnych w postaci WSI.
Lepszą pracę Zarząd II wykazał jedynie prowadzeniu działalności wywiadowczej na terenie Polski i w środowiskach polonijnych. Proceder ten nasilił się jeszcze bardziej w okresie stanu wojennego i następnych latach prowadząc nieraz do konfliktów ze służbami cywilnymi (SB a później UOP). Głównym obszarem działalności były sfery biznesowe (tj. afera FOZZ) i medialna.
Treść pracy odpowiada standardom naukowym, wobec czego każda informacja zawarta w pracy zawiera odwołanie do źródła w postaci przypisu, w celach jej ewentualnej weryfikacji. Kolejnym atutem tej pracy jest obszerna bibliografia przedstawiające wykorzystane archiwa, prace wspomnieniowe, publicystyczne a zwłaszcza naukowe.
"Długie ramię Moskwy" jest przede wszystkim pracą historyczną o charakterze poznawczym. Jednak wnioski z niej wypływające dotyczą aktualnych wydarzeń, choćby w postaci uznania za słuszną decyzji o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych w 2006 roku.
Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych historią PRL i okolicznościami powstania III RP.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Co słychać w Londynie

Czy da się napisać romans historyczny, który zaskoczy? Julia Quin udowadnia że tak! Inteligentny humor w połączeniu z inteligentnymi bohaterami daje b...

zgłoś błąd zgłoś błąd