Okładka książki Akademia pana Kleksa

wydawnictwo
Siedmioróg
typ
papier
6,3 (9597 ocen i 449 opinii)

Opis książki

Jest to pierwsza część baśniowej trylogii Jana Brzechwy, arcydzieło, do przeczytania którego nikogo nie trzeba zachęcać. Tytułową Akademię, położoną w ogromnym parku pełnym jarów i wąwozów, otacza wysoki mur, w którym jedna obok drugiej mieszczą się żelazne furtki, zamknięte na srebrne kłódeczki, a każda z nich to drzwi do innej bajki... Wraz z Panem Kleksem - niezwykłym nauczycielem i wynalazcą - bohaterowie opowieści odwiedzają baśniowe królestwa i przeżywają niewiarygodne przygody, a z każdej wyprawy wracają mądrzejsi.

Ilustracje Artur Piątek.

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
MountainTobacco | 2014-02-18

Robiłam porządki na strychu i z najwyższej półki wysypały się na mnie książeczki dla dzieci. Znalazłam wśród nich właśnie Akademię Pana Kleksa z ilustracjami Bohdana Butenko:) Przyznam szczerze, że nie była to jedna z moich ulubionych książek. Ponieważ miałam nieodparte wrażenie, że jest dla chłopców... Na dodatek doskonałe i zabawne ilustracje dość mocno ingerowały w tekst, co mnie nieco rozpraszało... Pomimo iż uwielbiam ilustracje Bohdana Butenko i miałam inne książeczki z Jego ilustracjami i zawsze ogromnie je lubiłam. Sama postać Pana Kleksa była dla mnie wprost cudownie dziwaczna. Po latach sięgnęłam więc po następne części z postacią charyzmatycznego nauczyciela i ogromnie mi się spodobały, a zwłaszcza te, które opisywały przecudne podróże... Oceniam więc całą serię...

Danway | 2011-12-17
Przeczytana: 1991 rok

Tej książki autorstwa Jana Brzechwy chyba nie trzeba przedstawiać nikomu... Przepełniony fantastyką świat jest po prostu niesamowity i bardzo trudno o nim zapomnieć... Nawet po 20 latach...

Najbardziej cieszy mnie, że jest to twór polskiej literatury... Co pokazuje, że Polak też potrafi zbudować niesamowity magiczny świat...

Książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a dodatkowo wspaniała jest także ekranizacja, tejże książki z doborową obsadą... Obydwie zdecydowanie polecam, zaczynając oczywiście od książki...

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 19 maja 2005

Trudno o bardziej zmyślną książkę i postać, niż Ambroży Kleks. Zawsze chciałam, żeby Pan Kleks został moim przyjacielem. Chyba ze względu na to, że był tak niemożliwie bajeczny, tak bardzo nierealistyczny, że odstawałby od szarości ludzkiej rzeczywistości.
Szarość ludzkiej rzeczywistości... czy właśnie przed tym już od najmłodszych lat książki mają chronić ludzi? Dzieci? Przed byciem nijakim, przed byciem zagubionym i przed brutalnością losu - czasami też.

Przeczytałam tylko tą część "Akademii Pana Kleksa", gdyż taki był mój obowiązek w podstawówce. Nie sięgnęła po kolejne części, gdyż w tamtym wieku nie wiele czytałam i nie przeszkadzało mi to. "Akademia Pana Kleksa" była jednak piękną przygodą dziesięcioletniej dziewczynki w świat pełen przygód i magii :) Piękny smak mojego dzieciństwa.

Dominka1 | 2014-03-14

Uwielbiałam bajki napisane przez Jana Brzechwę. Powieść "Akademia Pana Kleksa" była pierwszą książką jego autorstwa ,która nie spodobała mi się. Teoretycznie to są klimaty,które lubię.Magiczna szkoła , czarodziejski opiekun.Świat niczym z bajkowego snu,który z czasem zamienia się w koszmar.Mali chłopcy uczą się w Akademii przedziwnych umiejętności między innymi kleksografii,zaglądają do sąsiednich bajek by pożyczyć np zapałki,odwiedzają niesamowite miejsca takie jak Psi Raj.Narratorem ,który zapoznaje nas z światem Akademii jest Adaś Niezgódka.Jednym z jego najlepszych przyjaciół staje się szpak Mateusz.Rozdział w którym poznajemy historię jego życia to klasyczna baśń,pełna dramatycznych chwil i grozy.Klimat beztroskiego życia burzą nowi uczniowie-Anatol i Alojzy.Jak ich obecność wpłynie na losy Akademii Pana Kleksa?
Magia opisywana w tej powieści mnie nie odpowiadała .Ani w lekcjach geografii(z piłką-globusem w roli głównej) ani w leczeniu chorych sprzętów czy otrzymy...

Małgorzata | 2011-01-02

Smaki dzieciństwa gdy królowała wyobraźnia nad internetem

Elilaya | 2012-09-09

Mnie się jakoś nigdy specjalnie ta książka nie podobała. Niczym mnie nie zachwyciła, a dzisiaj się zastanawiam co mnie w ogóle opętało by kiedykolwiek po nią sięgać. No przepraszam.. ale Akademia dla samych chłopców, na czele z nauczycielem wiecznie spożywającym jakieś proszki, który ma w zanadrzu pompkę do powiększania... I to ma być normalna bajka dla dzieci?

Asheraa | 2012-06-07
Przeczytana: 2007 rok

Ja również należę do grona czytelników, którym się ta książka cholernie podobała. :)Mnie również przypomina ona BEZTROSKIE dzieciństwo. Do dziś pamiętam, że podczas czytania owego dzieła przechodziły mi ciarki po plecach, z zapałem czytałam rozwiązywanie różnych zagadek, no i oczywiście "wtapiałam się" w cudowny, przesycony magią, wykreowany przez Brzechwę świat.

Najlepsza lektura szkolna.:)
Jak na moje- Brzechwa napisał prototyp "Harrego Pottera"- tylko nikt go nie odkrył.

Kasia | 2013-08-19

Lektura, którą wspominam z uśmiechem na twarzy. Zabawne wydarzenia podobają się wszystkim, bez względu na wiek. Można wyśmienicie się przy niej bawić. Czytając ją można uronić łzy z powodu śmiesznych sytuacji. Dzieci czytając tą książkę, mogą śmiało uczyć się wraz z uczniami Akademii Pana Kleksa niebywałych przedmiotów, jakich na pewno nie można znaleźć w prawdziwym świecie. "Akademia Pana Kleksa" na pewno nie kojarzy się z przymusową lekturą, która nikomu się nie podoba. Kojarzy się zaś ze znakomitą zabawą i niesamowitymi chwilami spędzonymi wraz z głównymi bohaterami.Tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się jeszcze z tą lekturą, serdecznie zachęcam do jej przeczytania.

Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku