Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Siedmioróg
typ
papier
6.26 (8175 ocen i 370 opinii)

Opis książki

Jest to pierwsza część baśniowej trylogii Jana Brzechwy, arcydzieło, do przeczytania którego nikogo nie trzeba zachęcać. Tytułową Akademię, położoną w ogromnym parku pełnym jarów i wąwozów, otacza wysoki mur, w którym jedna obok drugiej mieszczą się żelazne furtki, zamknięte na srebrne kłódeczki, a każda z nich to drzwi do innej bajki... Wraz z Panem Kleksem - niezwykłym nauczycielem i wynalazcą - bohaterowie opowieści odwiedzają baśniowe królestwa i przeżywają niewiarygodne przygody, a z każdej wyprawy wracają mądrzejsi.

Ilustracje Artur Piątek.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
MountainTobacco | 2014-02-18

Robiłam porządki na strychu i z najwyższej półki wysypały się na mnie książeczki dla dzieci. Znalazłam wśród nich właśnie Akademię Pana Kleksa z ilustracjami Bohdana Butenko:) Przyznam szczerze, że nie była to jedna z moich ulubionych książek. Ponieważ miałam nieodparte wrażenie, że jest dla chłopców... Na dodatek doskonałe i zabawne ilustracje dość mocno ingerowały w tekst, co mnie nieco rozpraszało... Pomimo iż uwielbiam ilustracje Bohdana Butenko i miałam inne książeczki z Jego ilustracjami i zawsze ogromnie je lubiłam. Sama postać Pana Kleksa była dla mnie wprost cudownie dziwaczna. Po latach sięgnęłam więc po następne części z postacią charyzmatycznego nauczyciela i ogromnie mi się spodobały, a zwłaszcza te, które opisywały przecudne podróże... Oceniam więc całą serię...

Danway | 2011-12-17
Przeczytana: 1991 rok

Tej książki autorstwa Jana Brzechwy chyba nie trzeba przedstawiać nikomu... Przepełniony fantastyką świat jest po prostu niesamowity i bardzo trudno o nim zapomnieć... Nawet po 20 latach...

Najbardziej cieszy mnie, że jest to twór polskiej literatury... Co pokazuje, że Polak też potrafi zbudować niesamowity magiczny świat...

Książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a dodatkowo wspaniała jest także ekranizacja, tejże książki z doborową obsadą... Obydwie zdecydowanie polecam, zaczynając oczywiście od książki...

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 19 maja 2005

Trudno o bardziej zmyślną książkę i postać, niż Ambroży Kleks. Zawsze chciałam, żeby Pan Kleks został moim przyjacielem. Chyba ze względu na to, że był tak niemożliwie bajeczny, tak bardzo nierealistyczny, że odstawałby od szarości ludzkiej rzeczywistości.
Szarość ludzkiej rzeczywistości... czy właśnie przed tym już od najmłodszych lat książki mają chronić ludzi? Dzieci? Przed byciem nijakim, przed byciem zagubionym i przed brutalnością losu - czasami też.

Przeczytałam tylko tą część "Akademii Pana Kleksa", gdyż taki był mój obowiązek w podstawówce. Nie sięgnęła po kolejne części, gdyż w tamtym wieku nie wiele czytałam i nie przeszkadzało mi to. "Akademia Pana Kleksa" była jednak piękną przygodą dziesięcioletniej dziewczynki w świat pełen przygód i magii :) Piękny smak mojego dzieciństwa.

Elilaya | 2012-09-09

Mnie się jakoś nigdy specjalnie ta książka nie podobała. Niczym mnie nie zachwyciła, a dzisiaj się zastanawiam co mnie w ogóle opętało by kiedykolwiek po nią sięgać. No przepraszam.. ale Akademia dla samych chłopców, na czele z nauczycielem wiecznie spożywającym jakieś proszki, który ma w zanadrzu pompkę do powiększania... I to ma być normalna bajka dla dzieci?

Małgorzata | 2011-01-02

Smaki dzieciństwa gdy królowała wyobraźnia nad internetem

Najlepsza lektura szkolna.:)
Jak na moje- Brzechwa napisał prototyp "Harrego Pottera"- tylko nikt go nie odkrył.

kryptonite | 2010-12-30
Przeczytana: 1999 rok

Zawsze postać Pana Kleksa będzie kojarzyć mi się z Fronczewskim.

yootsuu | 2010-08-21

pamiętam, że jak byłam mała to co jakiś czas tata siadał ze mną i bratem i czytał nam wybrane przez nas historie. zawsze wybieraliśmy takie same - ja sam początek i o Mateuszu, a mój brat jakieś ze środka, nudniejsze. :) nie wiem, czemu tak się działo, bo i ja, i mój brat umieliśmy czytać i nie pamiętam też, aby rodzice czytali nam jakąkolwiek inną książkę. może dlatego jest to dla mnie pozycja bardzo ważna i magiczna.

jedna z pierwszych przeczytanych książek, która rozbudziła we mnie miłość do czytania i wyobraźnię. i pozbyła kompleksów nt. piegów. :) wracam do niej nawet mając te siedemnaście lat.

Mojej córce bardzo się podobało ;)
„Akademia pana Kleksa” prowadzi czytelnika przez zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni i fantazji. Tytułowany bohater, kochany i szanowany przez uczniów, potrafi dosłownie wszystko: unosi się w powietrzu, zna myśli swych podopiecznych, ma magiczne oko, które wysyła gdziekolwiek zechce i pompkę powiększającą, a na obiad zjada kolorowe motyle. Żyje w przyjaźni z postaciami z sąsiednich bajek, a jego pomocnikiem jest gadający szpak Mateusz. Sama Akademia jest również miejscem magicznym. Chłopcy przebywają w niej chętnie i zdobywają umiejętności, których nie nauczyliby się w normalnej szkole. Uczą się kleksografii, przędzenia liter i leczenia chorych sprzętów. Z pryszniców spływa pieniący się sok owocowy, a nagrodą za wybitne osiągnięcia w nauce są barwne piegi. Świat uczniów Akademii pana Kleksa intryguje, ciekawi i zbudza pozytywne wrażenia.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku