Okładka książki Akademia pana Kleksa

wydawnictwo
Siedmioróg
typ
papier
6,31 (9841 ocen i 459 opinii)

Opis książki

Jest to pierwsza część baśniowej trylogii Jana Brzechwy, arcydzieło, do przeczytania którego nikogo nie trzeba zachęcać. Tytułową Akademię, położoną w ogromnym parku pełnym jarów i wąwozów, otacza wysoki mur, w którym jedna obok drugiej mieszczą się żelazne furtki, zamknięte na srebrne kłódeczki, a każda z nich to drzwi do innej bajki... Wraz z Panem Kleksem - niezwykłym nauczycielem i wynalazcą - bohaterowie opowieści odwiedzają baśniowe królestwa i przeżywają niewiarygodne przygody, a z każdej wyprawy wracają mądrzejsi.

Ilustracje Artur Piątek.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
ChicaDeAyer | 2015-02-05
Przeczytana: 2003 rok

Ta książka stanowi dla mnie synonim dzieciństwa i jeden z pierwszych skoków w niesamowity świat fantazji. Trafiła do mnie w sposób bezpośredni i odkryła wiele nowych możliwości, jednocześnie zaszczepiając miłość do książek. Dalszych przygód Pana Kleksa w formie książkowej nie poznałam, za to obejrzałam filmy z fenomenalnym Piotrem Fronczewskim. Ach i ten prześwietny 'Marsz wilków' TSA w ścieżce dźwiękowej - do tej pory pamiętam ciarki na plecach podczas seansu.

MountainTobacco | 2014-02-18

Robiłam porządki na strychu i z najwyższej półki wysypały się na mnie książeczki dla dzieci. Znalazłam wśród nich właśnie Akademię Pana Kleksa z ilustracjami Bohdana Butenko:) Przyznam szczerze, że nie była to jedna z moich ulubionych książek. Ponieważ miałam nieodparte wrażenie, że jest dla chłopców... Na dodatek doskonałe i zabawne ilustracje dość mocno ingerowały w tekst, co mnie nieco rozpraszało... Pomimo iż uwielbiam ilustracje Bohdana Butenko i miałam inne książeczki z Jego ilustracjami i zawsze ogromnie je lubiłam. Sama postać Pana Kleksa była dla mnie wprost cudownie dziwaczna. Po latach sięgnęłam więc po następne części z postacią charyzmatycznego nauczyciela i ogromnie mi się spodobały, a zwłaszcza te, które opisywały przecudne podróże... Oceniam więc całą serię...

Danway | 2011-12-17
Przeczytana: 1991 rok

Tej książki autorstwa Jana Brzechwy chyba nie trzeba przedstawiać nikomu... Przepełniony fantastyką świat jest po prostu niesamowity i bardzo trudno o nim zapomnieć... Nawet po 20 latach...

Najbardziej cieszy mnie, że jest to twór polskiej literatury... Co pokazuje, że Polak też potrafi zbudować niesamowity magiczny świat...

Książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a dodatkowo wspaniała jest także ekranizacja, tejże książki z doborową obsadą... Obydwie zdecydowanie polecam, zaczynając oczywiście od książki...

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 19 maja 2009

Trudno o bardziej zmyślną książkę i postać, niż Ambroży Kleks. Zawsze chciałam, żeby Pan Kleks został moim przyjacielem. Chyba ze względu na to, że był tak niemożliwie bajeczny, tak bardzo nierealistyczny, że odstawałby od szarości ludzkiej rzeczywistości.
Szarość ludzkiej rzeczywistości... czy właśnie przed tym już od najmłodszych lat książki mają chronić ludzi? Dzieci? Przed byciem nijakim, przed byciem zagubionym i przed brutalnością losu - czasami też.

Przeczytałam tylko tą część "Akademii Pana Kleksa", gdyż taki był mój obowiązek w podstawówce. Nie sięgnęła po kolejne części, gdyż w tamtym wieku nie wiele czytałam i nie przeszkadzało mi to. "Akademia Pana Kleksa" była jednak piękną przygodą dziesięcioletniej dziewczynki w świat pełen przygód i magii :) Piękny smak mojego dzieciństwa.

Dominka1 | 2014-03-14

Uwielbiałam bajki napisane przez Jana Brzechwę. Powieść "Akademia Pana Kleksa" była pierwszą książką jego autorstwa ,która nie spodobała mi się. Teoretycznie to są klimaty,które lubię.Magiczna szkoła , czarodziejski opiekun.Świat niczym z bajkowego snu,który z czasem zamienia się w koszmar.Mali chłopcy uczą się w Akademii przedziwnych umiejętności między innymi kleksografii,zaglądają do sąsiednich bajek by pożyczyć np zapałki,odwiedzają niesamowite miejsca takie jak Psi Raj.Narratorem ,który zapoznaje nas z światem Akademii jest Adaś Niezgódka.Jednym z jego najlepszych przyjaciół staje się szpak Mateusz.Rozdział w którym poznajemy historię jego życia to klasyczna baśń,pełna dramatycznych chwil i grozy.Klimat beztroskiego życia burzą nowi uczniowie-Anatol i Alojzy.Jak ich obecność wpłynie na losy Akademii Pana Kleksa?
Magia opisywana w tej powieści mnie nie odpowiadała .Ani w lekcjach geografii(z piłką-globusem w roli głównej) ani w leczeniu chorych sprzętów czy otrzymywaniu...

Małgorzata | 2011-01-02

Smaki dzieciństwa gdy królowała wyobraźnia nad internetem

Asheraa | 2012-06-07
Przeczytana: 2007 rok

Ja również należę do grona czytelników, którym się ta książka cholernie podobała. :)Mnie również przypomina ona BEZTROSKIE dzieciństwo. Do dziś pamiętam, że podczas czytania owego dzieła przechodziły mi ciarki po plecach, z zapałem czytałam rozwiązywanie różnych zagadek, no i oczywiście "wtapiałam się" w cudowny, przesycony magią, wykreowany przez Brzechwę świat.

Elilaya | 2012-09-09

Mnie się jakoś nigdy specjalnie ta książka nie podobała. Niczym mnie nie zachwyciła, a dzisiaj się zastanawiam co mnie w ogóle opętało by kiedykolwiek po nią sięgać. No przepraszam.. ale Akademia dla samych chłopców, na czele z nauczycielem wiecznie spożywającym jakieś proszki, który ma w zanadrzu pompkę do powiększania... I to ma być normalna bajka dla dzieci?

książek: 19216

Mojej córce bardzo się podobało ;)
„Akademia pana Kleksa” prowadzi czytelnika przez zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni i fantazji. Tytułowany bohater, kochany i szanowany przez uczniów, potrafi dosłownie wszystko: unosi się w powietrzu, zna myśli swych podopiecznych, ma magiczne oko, które wysyła gdziekolwiek zechce i pompkę powiększającą, a na obiad zjada kolorowe motyle. Żyje w przyjaźni z postaciami z sąsiednich bajek, a jego pomocnikiem jest gadający szpak Mateusz. Sama Akademia jest również miejscem magicznym. Chłopcy przebywają w niej chętnie i zdobywają umiejętności, których nie nauczyliby się w normalnej szkole. Uczą się kleksografii, przędzenia liter i leczenia chorych sprzętów. Z pryszniców spływa pieniący się sok owocowy, a nagrodą za wybitne osiągnięcia w nauce są barwne piegi. Świat uczniów Akademii pana Kleksa intryguje, ciekawi i zbudza pozytywne wrażenia.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku