29 darów, które odmienią Twoje życie

Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2010-10-18
2010-10-18
29darów walker poradnik

Po przeczytaniu "Zanim się pojawiłeś" czułam kaca książkowego, a że nie chciałam znów sięgać po coś ciężkiego to postanowiłam zapoznać się z pozycją Cami Walker o jakże entuzjastycznym tytule "29 darów, które odmienią Twoje życie" I czy po przeczytaniu jej nadal mogę powiedzieć, że spełniła swoje zadanie będąc rzeczywiście historią umilającą mi czas? Tak, jednak jak się okazało perypetię głównej bohaterki pozostawiły po sobie znaczny ślad uświadamiając mi parę ważnych spraw. Chociaż nie - ja o nich wiedziałam, a działania Cami utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, że gdyby ludzie robili więcej dobrego świat byłby o stokroć lepszy.
Cami Walker od kilku nastu lat choruję na SM - stwardnienie rozsiane, które dopiero zostało u niej zdiagnozowane dwa lata temu po zaostrzeniu objawów. Choroba jak każda inna nie jest dla człowieka łaskawa tym bardziej taka, która będzie nam towarzyszyć do końca życia i albo ją zaakceptujemy albo będziemy płakać nad własnym losem nie wnosząc do życia żadnych barw. Tak właśnie żyła nasza główna bohaterka - po prostu egzystowała z mężem u boku Markiem i matką. Aż pewnego dnia za namową swojej przyjaciółki Mbali zaczęła wykonywać 29 darów w 29 dni i jak się później okazało nie tylko samo dawanie sprawiało jej radość, ale również w braniu widziała większy sens, co kiedyś przychodziło jej z niemałym trudem.
Autorka książki, a jednocześnie narratorka sprawiła nam bonus w postaci... no właśnie, żeby dowiedzieć się cóż to za niespodzianka musicie sami ją przeczytać.
Pozycja bardzo fajna, jednak mogłabym się doczepić tego, że wszyscy obdarowywani jak i Ci, którzy przystanęli na propozycję Cami byli bardzo przyjaźni. Co jest świetne, ale czy chociaż jedna osoba mogłaby do tego projektu nie przystąpić? Albo mogłoby się w tej kwestii zadziać coś innego.
Reasumując: Walker się spisała z małymi skazami.

Wspaniała książka napisana przez kobietę, która dla wielu ludzi na całym świecie stała się inspiracją do bezinteresownego obdarowywania innych.

Autorka owej książki, Cami Walker to świeżo upieczona mężatka. Zaledwie w miesiąc po ślubie, w wieku 31 lat stwierdzono u niej stwardnienie rozsiane. Wtedy to właśnie dla Cami zaczęło się zupełnie inne życie.
Miało być jak w bajce, cudowny, kochający mąż, beztroski miesiąc miodowy i plany o powiększeniu rodziny, niestety nieoczekiwana diagnoza lekarzy zmąciła spokój w życiu Cami i jej rodziny. Kobieta początkowo nie mogła się pogodzić z nagle zaistniałą sytuacją. Miała problmy z poruszaniem się, pojawiały się luki w pamięci, musiała zrezygnować z pracy i tym samym stała się obciążeniem dla swojego otoczenia, tym bardziej, że ta niemoc również odbiła się na jej sposobie bycia.
W tym dramatycznym momencie z pomocą przyszla jej pewna znajoma Mbali, która wcześniej była sąsiadką Cami. Kobieta zaproponowała jej praktykowanie obdarowywania innych przez kolejnych 29 dni. Cami sceptycznie podchodziła do propozycji, jednak ostatecznie zgodziła się spróbowac.
Ofiarowywane dary miały być raczej skromne. Były to rzeczy w rodzaju kwiatów, drobnych pieniędzy, samodzielnie zrobionego podarunku, wykonania za kogoś prostej czynności w domu... Miało to na celu uświadomienie Cami, iż mimo choroby ona również może czuć się otrzebna i zwyczajnie dać coś z siebie innym. Uświadomiła sobie, że obdarowując nie odczuwa już poczucia niedostatku i braku, co wyraznie wywołała w niej nagła wiadomość o chorobie. Utwierdziła się też w przekonaniu, że dając bezinteresownie, otrzymuje od świata o wiele więcej w zamian.
Co ciekawe Cami na tyle zaangażowała się w ten rytuał, że założyła specjalną stronę internetową poświęconą temu pomysłowi i dzięki niemu również inspiruje do bezinteresownego obdarowywania.

Ten cykl 29 dni, który Cami postanowiła nieprzerwanie kontynuować, nie tylko sprawił, że przestała myśleć o swojej chorobie i o tym, co ją ogranicza, okazało się, że choroba się zatrzymała, a miejscami stan ogólny Cami widocznie się poprawił.
Dzisiaj autorka dalej kontynuuje swoją misję inspiracji ludzi z całego świata, jak sama pisze w swej książce:

"Odkryłam, że mam siłę, aby dotknąć innych ludzi i skłonić ich do działania."

Bardzo serdecznie polecam tę książkę:)!

Miało być jak w...

Sprzedam, nowa, 10 zł

Sprzedam, nowa, 10 zł

chcę aż wprowadzić w życie :) nastraja pozytywnie :)

chcę aż wprowadzić w życie :) nastraja pozytywnie :)

Kiedy jesteśmy zdrowi i wszystko nam się jakoś układa w ogóle nie zwracamy uwagi na świat wokół nas. Żyjemy szybko, nie martwimy się o jutro. Dopiero nagła trudna sytuacja może nas zatrzymać i sprowokować do zadania sobie pytania "co dalej?", "dlaczego mnie to spotyka?".
Cami Walker niedługo po ślubie staje przed największą tragedią swojego życia - stwardnieniem rozsianym. Diagnoza totalnie ją zmienia. Z dnia na dzień wpada w coraz większą rozpacz, traci zapał. Wie, że nie ma żadnych leków, które mogą jej pomóc. Że już nic nie będzie jak dawniej, a snute z mężem plany nie ziszczą się, a przynajmniej nie tak jakby sobie tego życzyła.
Na jej drodze staje jednak jej przyjaciółka-uzdrowicielka, która przychodzi z pewnym wyzwaniem: 29 darów w 29 dni. Każdego dnia ofiarować dar komuś lub sobie samej.
Początkowo Cami jest sceptyczna, ale postanawia spróbować. Nawet nie wie jak dobroczynny wpływ na jej życie będzie miał telefon do przyjaciółki, pięć dolarów ofiarowane breakdancerowi czy list z podziękowaniami dla własnej mamy...

Książka "29 Darów" jest pisana w formie pamiętnika Cami. Pamiętnik ten jest jednocześnie skarbnicą refleksji, porad i życiowych wskazówek dla czytelnika. Pokazuje jak w prosty sposób można poprawić sobie nastrój, jak zwyczajny - codzienny - gest, może okazać się dla kogoś czymś niezwykle cennym. Krótkie rozdziały książki inspirują do walki ze swoimi problemami i dają nadzieję, optymizm i wiarę, że coś jednak można zmienić, coś z siebie komuś dać. I że dobro, które ofiarowujemy, nie idzie na marne; że kiedyś do nas wróci, z tego czy z innego źródła.

Lektura "29 Darów, które odmienią Twoje życie" zaowocowała wieloma refleksjami nad moim własnym życiem. Dlaczego w pośpiechu dnia codziennego zapominamy by coś komuś ofiarować? Cami mimo swojej choroby i cierpienia postanowiła podjąć 29-dniowe wyzwanie, aż wreszcie dawanie stało się dla niej nie tylko codzienną rutyną, ale i ulgą w bólu, lekarstwem na smutek i zmartwienia.
Może więc warto zapoczątkować projekt 29 Darów w naszych własnych życiach?

W obecnych czasach ludzie coraz częściej chorują, a jak wiadomo - choroba jest jedną z najgorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się komukolwiek z nas, Każdy pragnie być w pełni zdrowy oraz sprawny i tego samego życzy swojemu potomstwu. Jednak czasami za pomocą próśb i modlitw nie jesteśmy w stanie ofiarować sobie lub komuś zdrowia. Na własnej skórze, przekonała się o tym Cami Walker – autorka, a zarazem główna bohaterka książki pt. „29 darów, które odmienią Twoje życie”.

Ze zdrowej i szczęśliwej mężatki, stała się słabą i cierpiącą na stwardnienie rozsiane kobietą, której samopoczucie oraz chęć do życia z każdym kolejnym dniem dramatycznie malało. Jej wahania nastrojów męczyły nie tylko męża, ale również jej rodzinę i bliskich znajomych. Pewnego dnia słyszy od swojej przyjaciółki, a zarazem przewodnika duchowego o 29 darach, które mają pomóc jej w zmianie swojego życia, jednak czy ofiarowywanie innym darów, jest w stanie uszczęśliwić schorowanego i zdesperowanego człowieka?

„29 darów, które odmienią Twoje życie” jest pamiętnikiem Cami Walker, który pełni również rolę poradnika dla wszystkich osób, które chcą zmienić swoje życie. Przez te dwieście parę stron, czytelnik poznaje 29 dni z życia chorej na SM osoby, obserwuje jej wzloty i upadki, poznaje stan psychiczny, który cały czas ulega zmianie. Dzięki takim czynnikom, automatycznie związujemy się w pewien sposób z autorką, a tym samym odczuwamy zarówno żal, jak i współczucie pomieszane z radością, ulgą czy rodzącą się w nas motywacją do działania.

Poznając bliżej historię tej kobiety, nie można wyjść z podziwu. Dowiedzenie się o cierpieniu na nieuleczalną chorobę musi ogromnym być szokiem zwłaszcza, gdy słyszy się tego typu diagnozę kilka tygodni po wzięciu ślubu z „tym jedynym”. Świadomość, że ukochany prawdopodobnie zostawiłby Cię, gdyby odkryto tą przypadłość wcześniej, również nie jest pokrzepiająca i może sprawiać jedynie ból, jednak Cami Walker nie poddała się chorobie i złym myślom. Co prawda, często odczuwała własną bezsilność, popadała w depresję czy histerię, jednak koniec końców, postanowiła walczyć o cząstkę siebie, ofiarować ludziom 29 darów i otworzyć się na przyjmowanie miłości oraz dobra od innych ludzi.

Ogromną zaletą tej pozycji jest fakt, że autorka w żaden sposób nie próbuje zmusić czytelnika do zmiany religii czy swoich przekonań. Za pomocą opisu własnych przeżyć przedstawia zalety stosowania metody 29 darów, aczkolwiek nie naciska na odbiorcę, dzięki czemu w czasie poznawania jej historii mamy prawo do własnej interpretacji i samodzielnego podjęcia decyzji o naszym życiu.

Muszę przyznać, że dopiero dzięki tej lekturze byłam w stanie docenić wszystko to, co mam i zmienić swoje stanowisko w niektórych kwestiach. Obserwując stopniową zmianę autorki, postanowiłam wziąć z niej przykład i każdego dnia obdarowywać kogoś drobnym darem. Dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić każdą osobę do sięgnięcia po tę pozycję i przyłączenia się do tej „akcji”. Oprócz doskonałego przewodnika, a zarazem poradnika „29 darów…”, wydaje się być również idealnym pomysłem na prezent dla osoby szczególnie bliskiej naszemu sercu, której przyda się zapoznanie z tak optymistyczną i pokrzepiającą pozycją.

• *Zrecenzowane 2012*
  • 52 książki 2012