Kwiaty polskie

poezja
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
1983-01-01
1983-01-01
poemat dygresyjny literatura polska XX wiek

Poemat-nie poemat.

Czytałem bezpośrednio po biografii Tuwima - był to klucz do zrozumienia "fabuły" Kwiatów Polskich.

Skąd cudzysłów? Ponieważ Kwiaty Polskie to strumień świadomości Tuwima. Nawiązania, konteksty, dygresje, dygresje do dygresji sprawiają, że sama fabuła zdaje się tylko pretekstem do kontunuowania poematu.

Trudne to było w odbiorze, bez znajomości biografii - chyba niemożliwe... Mam jednak poczucie, że choć przez chwilę i nie do końca wyraźnie zobaczyłem co działo się w umyśle genialnego niewątpliwie polskiego Poety.

Poemat-nie poemat.

Trudne to było w odbiorze, bez znajomości...

Wersja audio i ebook

Jakże pięknie pisał Tuwim, dosadnie, a zachowując przy tym wrażliwość na to co było przedmiotem jego słów... Tuwim pisze tu o cieniach i blaskach swojego Narodu. Dotyka spraw błahych i ważnych, byłych i wciąż aktualnych nawet dziś, bo będąch częścią kodu kulturowego, który ma każdy kto wychował się w Polsce.

Poeta daje upust zwykłej irytacji powszednim chamstwem i cwaniactwem, a jest też głosem i gniewem w sprawach wielkich jak wojna, poniżenie, jak brak wyrównanego moralnego rachunku między katem a ofiarą... Są też tematy słodkie, miłe i ciepłe, takie blisko skóry, są te erotyczne, a są i żartobliwe☺️ Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie

Skłamię jeśli napiszę, że to najłatwiejsze teksty, ale myślę także, że warto się w nie zagłębić.

Dodam jeszcze, że wersja audio jest wyjątkowo dobra i jest to lektorska, ale jednak interpretacja, a nie regularne czytanie jak w przypadku powieści np.

Wersja audio i ebook

Poeta daje upust zwykłej irytacji...

Swietna ksiazeczka dla dzieci giraco polecam!!!!!

Swietna ksiazeczka dla dzieci giraco polecam!!!!!

Chyba jeden z zapomnianych polskich poeamtów dygresyjnych. Pełen bólu, zawodu, tęsknoty, niepokoju, samotności. Utwór powstał w czasie okupacji "ku pokrzepieniu serc" rodaków autora, jednak nie poprzestawał na wartości sentymentalnej, bowiem Tuwin zawarł również propozycje jak można ulepszyć Rzeczpospolitą. Poemat zawiera opinie na tematy polityczne, społeczne i moralne. Mówi o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Nie można mu odmówić wartości literackiej, jednak przez swoją wymagającą treść, obawiam się, że niewiele osób po niego sięgnie.

Wyzwanie czytelnicze LC - marzec 2023

To nie jest łatwa lektura, dużo tu nawiązań do współczesnych poecie wydarzeń i osób.

Tuwim opowiada historię rodziny Dziewierskich, w którą wplata dygresje nawiązujące do różnych wydarzeń i postaci, wplata także wątki autobiograficzne.

Poeta umiejętnie operuje słowem, mamy tu niezwykle trafne rymy, poemat jest bardzo melodyjny i każde słowo trafione w punkt.
Po prostu majstersztyk!

Wyzwanie czytelnicze LC - marzec 2023

Marzec: #WyzwanieLC2023

Marzec: #WyzwanieLC2023

bezapelacyjnie genialna

bezapelacyjnie genialna

#Wyzwanie LC kwiecień 2022

"Bukiety wiejskie, jak wiadomo,
Wiązane były wzwyż i stromo.
W barwach podobne do ołtarza,
Kształt serca miały lub wachlarza."

"Kwiaty polskie" to piękny poemat dygresyjny Juliana Tuwima, który poświęcony jest Polsce, Polakom i polskości. Jest nostalgiczny i liryczny, ale również bywa drapieżny i oskarżycielski, pełen jest skrajnych emocji, napięcia, lecz nie brakuje w nim swoistego humoru autora. Znajdziemy w nim również sporo wątków autobiograficznych, które dotyczą różnych okresów z życia Tuwima. Jego celne metafory i zaskakujące często skojarzenia są tak bardzo sugestywne, że czytając można zobaczyć to o czym pisze autor, w głowie pojawiają się obrazy, usłyszeć można dźwięki a nawet poczuć zapachy...

"My country is my home. Ojczyzna
Jest moim domem. Mnie w udziale
Dom polski przypadł. To - ojczyzna,
A inne kraje są hotele."

"Kwiaty polskie" urzekają wręcz słowami, którymi poeta bawi się, zachwyca nimi po mistrzowsku, zostawiając w czytelniku na zawsze ślad.
Czytam te wiersze Tuwima od wielu lat, jednak za każdym razem odbieram je inaczej. Wpływ pewnie na to ma również upływ czasu, ja dojrzewam razem z tymi bardzo trafnymi i sugestywnymi wersami. Myślę, że jest to jedno najważniejszych dzieł polskiej poezji. Wiem, że nie wszyscy ją lubią, ale uważam, że poezja jest prosta i jednocześnie subtelna i nie trzeba jej się bać. Z pewnością wpływ na to, że niektórzy unikają poezji było zmuszanie do analizy wierszy w szkole, gdzie trzeba było wytłumaczyć nauczycielowi, co poeta miał na myśli, znam takie osoby, którym właśnie w taki sposób obrzydzono poezję.
Ja miałam to szczęście, że trafiałam na znakomitych polonistów, którzy potrafili zaszczepić w młodzieży miłość do poezji i nie tylko...

Uważam, że ten liryczny, pełen tęsknoty do kraju dzieciństwa, do ojczyzny poemat jest bardzo pięknie przedstawiony, poprzetykany, ubrany w kwiaty, chociaż nie jest to opowieść o kwiatach. Oczywiście, że niektóre wydarzenia czy problemy z lat dwudziestych, trzydziestych, czterdziestych XX wieku nie są już dość znane i aktualne, nie wszyscy wiedzą kim są opisywane niektóre osoby, lecz jeżeli komuś zależy to sobie przypomni lub doczyta o nich.
Z pewnością wiele osób może zaskoczyć fakt, że fragment tego poematu znają nawet niemal na pamięć, ja tak zaskoczyłam swoją znajomą, która nuciła piosenkę Ewy Demarczyk:

"Czy pamiętasz, jak z tobą tańczyłem walca,
Panno, madonno, legendo tych lat?
Czy pamiętasz, jak ruszył świat do tańca,
Świat, co w ramiona mi wpadł?"

Gdy jej powiedziałam, że to z "Kwiatów polskich", to nie wierzyła, aż musiałam pokazać jej fragment o Grande Valse Brillante...
Tuwim jest jedyny w swoim rodzaju, jego poezja jest niepowtarzalna, nie do podrobienia, zachwycająca i szczególnie dopracowana przez autora. Pokazuje nam jak dużo i jak pięknie można wyrazić prostymi wydawałoby się słowami.
Dla mnie poezja to odpoczynek od szeroko rozumianej teraźniejszości, gdy już nie chce mi się patrzeć na pomysły naszej obecnej władzy - wracam do czasów poety i mogę inaczej patrzeć na obecną sytuację.

"Niech prawo zawsze prawo znaczy,
a sprawiedliwość - sprawiedliwość."

Wszystkie te fragmenty z życia, tę prozę tak zręcznie Julian Tuwim przerobił w piękne wersy splecione w kolorowy bukiet z polskich kwiatów.
I chociaż może dla niektórych jego poezja nie jest zbyt łatwa w odbiorze, to jednak ktoś nazwał go czarodziejem słów i nie jest to bezpodstawne.
Dla mnie lektura poematu Tuwima "Kwiaty polskie" to prawdziwa przyjemność, więc myślę, że dla innych osób lubiących poezję, również będzie przyjemnością.
Zachęcam.

#Wyzwanie LC kwiecień 2022

"Bukiety wiejskie, jak wiadomo,
Wiązane były wzwyż i stromo.
W barwach podobne do ołtarza,
Kształt serca miały lub wachlarza."

Poezja pierwsza klasa!

Poezja pierwsza klasa!

Wśród 2368 moich opinii nie ma słowa o tym arcydziele, po prostu przeoczyłem, toteż nie mogę narzekać, że na LC jest tylko 21 opinii. A może i lepiej, że tak mało, bo wszystkie można przeczytać. Mnie najbardziej odpowiada oznaczona godłem MarWinc choć nie rozumiem dlaczego jej autor dał 9/10, a nie 10/10:
„Sięgnąłem po ten poemat jako po lek na wszelkie -izmy naszych czasów – demonicznych naszych prześladowców: kaczyzmy, ziobryzmy, faszyzmy i katolicyzmy… Tu się człowiek nadyszał i ojczyzny napił! Uspokoił rozedrgane zmysły.
A tu: podmiot skacze z kwiatka na – nomen omen – kwiatek: od scen z dzieciństwa, po wspomnienia ważnych epizodów życiowych, a wszystko łączone luźnym biegiem skojarzeń. Poezja poematu na miarę największych dzieł literatury. Ale dlaczego na miarę, skoro to polszczyzna najpierwszego sortu! I chyba trzeba tu zmilczeć dalej, nie opowie się tego wszak miłośnikom disco polo, a innym opowiadać nie trzeba: znają i czasem wracają…”
Uzupełniam powyższą opinię pytaniem z sąsiedniej recenzji: dlaczego „księdza Pudra policzkowano przed ołtarzem", bo to obecnie wyjątkowo aktualne. Ocena 10/10

„Sięgnąłem po ten...

• Poezja