Okruchy

Okładka książki Okruchy Kazimierz Wójtowicz CR
Okładka książki Okruchy
Kazimierz Wójtowicz CR Wydawnictwo: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM literatura piękna
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM
1993-01-01
1990-01-01
aforyzmy przypowieści złote myśli

"Nie można każdego dnia robić coś wielkiego, ale z pewnością można zrobić zawsze coś dobrego". Zgodnie z tym przysłowiem niemieckim postanowiłem dziś między innymi napisać pozytywną opinię o wybitnie dobrej książce, którą ostatnio przeczytałem z wielkim zainteresowaniem i wielką przyjemnością. To książka dla miłośników filozofii, religii, etyki, aforyzmów i przysłów. Choć wydana przez Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla chrześcijan. Choć napisana przez duchownego na pewno nie jest przeznaczona tylko dla duchownych.
Książka rozpoczyna się od króciutkiego "Słówka do czytelnika". Po nim znajdziemy 120 numerowanych opowiastek, pod którymi autor umieścił zazwyczaj kilka przysłów, cytatów, aforyzmów, które odnoszą się do danej przypowiastki. Pod koniec książki zamiast posłowia kilkanaście przysłów o słowie z całego świata. Książkę kończy indeks tematyczny i spis treści. Opowiastki (dające do myślenia i zmuszające do refleksji) o różnej tematyce. Poruszane są w nich zagadnienia filozoficzne i związane ze sprawami etycznymi, z moralnością, z religiami. Przysłowia, aforyzmy i cytaty pod nimi umieszczone są świetnie dobrane i wyśmienicie współgrają z krótkimi tekstami opowiastek. Przysłowie, które rozpoczyna niniejszą opinię o książce jest także zaczerpnięte z tegoż dzieła.
Na zakończenie przytoczę 89 tekst, który niech stanowi zachętę do przeczytania całej książki. Jego tytuł to "O krześle i fotelu". Oto on: "Tak się złożyło, że obok siebie od dłuższego czasu stały: zwykłe drewniane krzesło i wygodny wyściełany fotel. Nietrudno się domyśleć, że ten drugi mebel cieszył się większym powodzeniem: ludzie jakoś zawsze woleli odpowiednią część ciała lokować na fotelu niż na krześle. Trzeba przy tym zaznaczyć, że krzesło było jeszcze zdrowe i chętne do służby. Pewnego wieczoru odezwało się więc w koleżeńskim tonie do fotela:
- Dlaczego ludzie cię tak faworyzują? Od czego to zależy?
- Bo widzisz - uśmiechnął się szelmowsko fotel - ja jestem giętki i poddaję się zawsze naciskowi z zewnątrz".

• Wcześniejsze
  • L. polska