Lubimyczytać.pl to:
ponad 662 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Tomek w krainie kangurów

Tomek w krainie kangurów

MUZA
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Dingo
typ
papier
6.75 (2752 ocen i 135 opinii)

Opis książki

Pierwszy tom przygód Tomka Wilmowskiego. z Warszawy pozostającej pod carskim panowaniem Tomek wyrusza do Australii, by wraz z ojcem przeżyć mnóstwo niebezpiecznych, ale też wspaniałych przygód.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Edith | 2011-07-21
Przeczytana: 2003 rok

Często słyszę od ludzi w moim wieku jak to kochają Harrego Pottera, ponieważ sprawił, że ich dzieciństwo było magiczne. Ja nie czytałam książek o rzeczonym czarodzieju a w moim dzieciństwie nie było zbyt wiele magii, ale nie czuje się z tego powodu w żadnym stopniu gorsza. Moje dzieciństwo było bowiem pełne egzotycznych podróży i emocjonujących przygód.

"Tomek w krainie kangurów" jest lekturą w jednej z niższych klas szkoły podstawowej. Dobrze pamiętam, pod jakim wrażeniem byłam, gdy pierwszy raz ją przeczytałam. Od razu pokochałam młodego Wilmowskiego za jego błyskotliwe pomysły, bosmana Nowickiego za jego dobroć i prostolinijność i pana Smugę, za co? No on był po prostu super i już!. Chciałam więcej, marzyłam by towarzyszyć chłopakowi i jego przyjaciołom w kolejnej wyprawie. Następna część cyklu pt. "Tomek na Czarnym Lądzie" była pierwszą powieścią, jaką przeczytałam dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli. Pamiętam, że przeczytanie całego cyklu zabrało dość sporo czasu, w mojej...

"Tomki" podsunął mi do czytania tata, w zasadzie czytaliśmy je na spółkę. Byłam po prostu zakochana w tych książkach i czytałam je po nocach pod kołdrą :) A najlepsze było to, że dzięki nim miałam mnóstwo dodatkowych informacji z geografii, biologii i historii.

olympique | 2013-12-03

Pierwsza część przygód Tomka, jest jedną z moich ulubionych książek. Wracam do niej co jakiś czas i pewnie będzie tak jeszcze długo. Co mnie do niej przyciąga? Chyba każdy z nas marzył kiedyś, że będzie wielkim odkrywcą, sławnym podróżnikiem. Dzięki tej serii możemy poczuć się jak główny bohater. W tej części poznajemy razem z Tomkiem Australię, jej historię, mieszkańców i pewną młodą damę, która będzie już stałą współbohaterką jego przygód. Naprawdę warto czasem wrócić do lat dziecięcych i przeczytać, najlepiej całą serię.

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Po raz kolejny cały cykl opowieści o Tomku Wilmowskim przeczytałam juz jako dorosła osoba. Jako, że zawsze uwielbiałam geografię, książki pana Szklarskiego czytałam z wielkim zainteresowaniem. Akcja pierwszego tomu pt."Tomek w krainie kangurów" toczy się w Australii. Dzięki tej powieści poznajemy florę i faunę Australii, która nadal przez obecność wyjątkowych gatunków jest dla nas Europejczyków niezwykle egzotyczna. No bo czy gdzieś indziej spotyka się psy Dingo czy kangury, ptaki kiwi i altanniki, misie koala czy szereg innych wyjątkowych zwierząt? Do tego cała masa przygód, które stają się udziałem młodego podróżnika i jego ojca...Polecam

Protoavis | 2014-02-12

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim znany jest chyba wszystkim Czytelnikom Bloga ZAPOMNIANA BIBLIOTEKA. Ja również trzydzieści lat temu fascynowałem się przygodami rezolutnego chłopca, który z łatwością wychodził z wszelakich opresji. Przemierzyłem wraz z bohaterem tysiące kilometrów, zwiedziłem niemal wszystkie kontynenty. Kilka miesięcy temu kupiłem kilka tomów powieści Alfreda Szklarskiego wydanych przez Wydawnictwo „Śląsk” w latach 70-tych XX wieku. Właśnie książki w tej szacie graficznej wypożyczałem przed laty w szkolnej bibliotece.

Więcej na:

visenna88 | 2012-08-17
Przeczytana: 04 lipca 2012

Ocena 6 / 10 jest w moim przypadku zupełnie subiektywna: nie przepadam za powieściami przygodowymi dla młodzieży, w której to główny bohater jest najczęściej zręczniejszy od McGyvera i przeżywa więcej w ciągu wakacji niż zbiorowość miejska w ciągu dekady.

Jednak muszę oddać sprawiedliwość serii o Tomku, bo jest wspaniale dopracowana, jeżeli chodzi zarówno o informacje geograficzne i kulturowe jak i tempo akcji.

Anna | 2013-11-23

Bardzo fajna pozycja przygodowa. Można się wiele dowiedzieć o faunie i florze Australii. Obyczajach ludzi i zwierząt zamieszkujących te tereny. Można też liznąć nieco historii. Choć nie odczuwa się tej formy edukacyjnej, bo wszystko pięknie przybrane w świat przygód.
Polecam

Katerina | 2010-04-22
Przeczytana: 03 stycznia 2007

Ciekawa fabuła ze sprytnie wstawionymi faktami odnośnie danego kontynentu, w tym przypadku Australii.
Generalnie raczej książka dla młodszego czytelnika, aczkolwiek dla starszych może ona być bardzo przyjemnym odpoczynkiem od "poważnych lektur dla dorosłych":).

geokuba | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 października 2013

Czytając tę książkę pierwszy raz w podstawówce oceniałem ją najniżej jako rewelacyjną. Lecz po latach, niestety, nie broni się. Im bardziej zagłębiałem się w lekturę tym bardziej mnie irytowała. Rozmowy głównych bohaterów są sztuczne i oficjalne jak w jakimś urzędzie. Autor w takich rozmowach przemyca różne ciekawostki przyrodnicze, ale wypadają one jako wiadomości encyklopedyczne, a to w rozmowach się nie sprawdza.
Nie ma w tej książce życia. Pamiętam ją jako jedną wielką przygodę, ale teraz widzę, że jest pełna komunałów, morałów i sztuczności.
Cóż, ta książka jest kierowana dla młodego czytelnika. Być może taka nachalna poprawność jest tym spowodowana. Ja jej jednak nie kupuję.
Podobało mi się natomiast jak autor przedstawił polskie realia historyczne. Tutaj duży plus.
Osobną kwestią jest sprawa polowań na zwierzęta. Niby nasi łowcy chwytają je żywe, bo mają je dostarczyć do ogrodów zoologicznych, ale mimo to zdarzają się trupy. Trzeba np. zabić przewodnika stada kangurów, aby to s...

anialea | 2014-01-26
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane

Tomek w krainie kangurów to świetna książka.
Podczas czytania wyobrażałam sobie przepiękną florę i faunę Australii. Tytułowy bohater przeżywa wiele trudnych przygód i niebezpieczeństw. Jest to naprawdę bardzo odważny chłopiec. Polecam każdemu do przeczytania.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica