Okładka książki Tomek w krainie kangurów

Tomek w krainie kangurów

Autor:
Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 1)
wydawnictwo
MUZA
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Dingo
typ
papier
6,78 (3064 ocen i 157 opinii)

Opis książki

Pierwszy tom przygód Tomka Wilmowskiego. z Warszawy pozostającej pod carskim panowaniem Tomek wyrusza do Australii, by wraz z ojcem przeżyć mnóstwo niebezpiecznych, ale też wspaniałych przygód.

źródło opisu: opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Edith | 2011-07-21
Przeczytana: 2003 rok

Często słyszę od ludzi w moim wieku jak to kochają Harrego Pottera, ponieważ sprawił, że ich dzieciństwo było magiczne. Ja nie czytałam książek o rzeczonym czarodzieju a w moim dzieciństwie nie było zbyt wiele magii, ale nie czuje się z tego powodu w żadnym stopniu gorsza. Moje dzieciństwo było bowiem pełne egzotycznych podróży i emocjonujących przygód.

"Tomek w krainie kangurów" jest lekturą w jednej z niższych klas szkoły podstawowej. Dobrze pamiętam, pod jakim wrażeniem byłam, gdy pierwszy raz ją przeczytałam. Od razu pokochałam młodego Wilmowskiego za jego błyskotliwe pomysły, bosmana Nowickiego za jego dobroć i prostolinijność i pana Smugę, za co? No on był po prostu super i już!. Chciałam więcej, marzyłam by towarzyszyć chłopakowi i jego przyjaciołom w kolejnej wyprawie. Następna część cyklu pt. "Tomek na Czarnym Lądzie" była pierwszą powieścią, jaką przeczytałam dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli. Pamiętam, że przeczytanie całego cyklu zabrało dość sporo czasu, w mojej...

"Tomki" podsunął mi do czytania tata, w zasadzie czytaliśmy je na spółkę. Byłam po prostu zakochana w tych książkach i czytałam je po nocach pod kołdrą :) A najlepsze było to, że dzięki nim miałam mnóstwo dodatkowych informacji z geografii, biologii i historii.

olympique | 2013-12-03

Pierwsza część przygód Tomka, jest jedną z moich ulubionych książek. Wracam do niej co jakiś czas i pewnie będzie tak jeszcze długo. Co mnie do niej przyciąga? Chyba każdy z nas marzył kiedyś, że będzie wielkim odkrywcą, sławnym podróżnikiem. Dzięki tej serii możemy poczuć się jak główny bohater. W tej części poznajemy razem z Tomkiem Australię, jej historię, mieszkańców i pewną młodą damę, która będzie już stałą współbohaterką jego przygód. Naprawdę warto czasem wrócić do lat dziecięcych i przeczytać, najlepiej całą serię.

ZARAZA | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Żałuje, że nie przeczytałam tej książki oraz innych z serii z Tomkiem Wilmowskim kilka lat wcześniej. Wtedy zrobiłaby na mnie ogromne wrażenie. Jednak sięgając po nią nawet teraz przyjemnie spędziłam z nią czas, przeżywając ciekawe przygody.

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Po raz kolejny cały cykl opowieści o Tomku Wilmowskim przeczytałam juz jako dorosła osoba. Jako, że zawsze uwielbiałam geografię, książki pana Szklarskiego czytałam z wielkim zainteresowaniem. Akcja pierwszego tomu pt."Tomek w krainie kangurów" toczy się w Australii. Dzięki tej powieści poznajemy florę i faunę Australii, która nadal przez obecność wyjątkowych gatunków jest dla nas Europejczyków niezwykle egzotyczna. No bo czy gdzieś indziej spotyka się psy Dingo czy kangury, ptaki kiwi i altanniki, misie koala czy szereg innych wyjątkowych zwierząt? Do tego cała masa przygód, które stają się udziałem młodego podróżnika i jego ojca...Polecam

ZapomnianaBiblioteka | 2014-02-12

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim znany jest chyba wszystkim Czytelnikom Bloga ZAPOMNIANA BIBLIOTEKA. Ja również trzydzieści lat temu fascynowałem się przygodami rezolutnego chłopca, który z łatwością wychodził z wszelakich opresji. Przemierzyłem wraz z bohaterem tysiące kilometrów, zwiedziłem niemal wszystkie kontynenty. Kilka miesięcy temu kupiłem kilka tomów powieści Alfreda Szklarskiego wydanych przez Wydawnictwo „Śląsk” w latach 70-tych XX wieku. Właśnie książki w tej szacie graficznej wypożyczałem przed laty w szkolnej bibliotece.

Więcej na:

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 20 czerwca 1996

To jedna z tych książek, na wspomnienie której od razu się uśmiecham. Wszystkie książki z cyklu o Tomku Wilmowskim są wyjątkowe. Każda z nich to wspaniała przygoda zapamiętana z dzieciństwa. Nie inaczej jest z "Tomkiem w krainie kangurów".

Nie znam chyba innego cyklu polskiego autora będącego tak świetną mieszanką przygód, podróży, historii o dorastaniu i przyjaźni. Do tego wszystkiego należy dodać piękne i niezwykle wierne opisy przyrodniczo-geograficzne. Efekt jest po prostu bombowy! Nawet jeśli mówimy tylko o niniejszym, pierwszym i chyba najbardziej "dziecinnym", że tak powiem, tomie cyklu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu bowiem Tomek jest w pierwszym tomie najmłodszy i dopiero rozpoczyna swoje przygody. Na początku w Australii. W krainie wspaniałej, dzikiej i cudownie malowniczej:) Nigdy chyba nie zapomnę historii poszukiwania małej Sally, ucieczki przed burzą piaskową, czy chwytania kangurów. A to przecież tylko mała część tego, co dzieje się w książce:)

...

visenna88 | 2012-08-17
Przeczytana: 04 lipca 2012

Ocena 6 / 10 jest w moim przypadku zupełnie subiektywna: nie przepadam za powieściami przygodowymi dla młodzieży, w której to główny bohater jest najczęściej zręczniejszy od McGyvera i przeżywa więcej w ciągu wakacji niż zbiorowość miejska w ciągu dekady.

Jednak muszę oddać sprawiedliwość serii o Tomku, bo jest wspaniale dopracowana, jeżeli chodzi zarówno o informacje geograficzne i kulturowe jak i tempo akcji.

Anna | 2013-11-23

Bardzo fajna pozycja przygodowa. Można się wiele dowiedzieć o faunie i florze Australii. Obyczajach ludzi i zwierząt zamieszkujących te tereny. Można też liznąć nieco historii. Choć nie odczuwa się tej formy edukacyjnej, bo wszystko pięknie przybrane w świat przygód.
Polecam

tunio | 2014-04-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykłe, ale to moja pierwsza samodzielnie kupiona książka. Pamiętam, że już oglądając okładkę odczuwałem dreszcz związany z czekającą mnie niezwykłą podróżą do Australii, przygodą (i to bynajmniej nie epicką) i może jakimś romansikiem w tle...no cóż, zawiodłem się tylko w tej ostatniej kwestii...
Co tu dużo pisać, dorastałem na serii przygód Tomka Wilmowskiego i za to dziękuję Alfredowi Szklarskiemu.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku