Tomek w krainie kangurów

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
1 315
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Dingo

Inne wydania

Pierwszy tom przygód Tomka Wilmowskiego. z Warszawy pozostającej pod carskim panowaniem Tomek wyrusza do Australii, by wraz z ojcem przeżyć mnóstwo niebezpiecznych, ale też wspaniałych przygód.

źródło opisu: opis autorski

7,71 (7 ocen i opinii)
Jak się nie zakochać?
Nina Majewska-Brown

8,5 (6 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

W obcej skórze
Sarah Hilary

6,88 (58 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
chrispu | 2015-01-26

Klasyka.
Klasyka polskiej powieści przygodowej dla młodzieży i starszych dzieciaków. Taki polski "Młody Indiana Jones", który co prawda nie szuka artefaktów ale przeżywa równie niesamowite przygody w egzotycznej scenerii. I właśnie te przygody oraz cała otoczka sprawiają, iż książka jest świetna. Można się z niej dużo, w przystępnej formie dowiedzieć o historii Australii i jej mieszkańcach oraz o zamieszkujących ją zwierzaczkach. Oczywiście jest to wiedza "z tamtych czasów" i niektóre informacje mogły się już zdezaktualizować.
Książkę całkiem dobrze się czyta, stosunkowo mało jest tu przestojów a dużo akcji i przemieszczania się, postacie są wyraziste, chociaż moim zdaniem niektóre nieco za "cukierkowate" a niektóre teksty są trochę mało współczesne (marynarze raczej tak "delikatnie" nie przeklinają jak robi to bosman Nowicki). Ale biorąc pod uwagę, iż jest to książka dla młodzieży to pewnie tak trzeba było ją napisać. I albo człowiek się zrazi (bo to takie nierzeczywiste) albo...

Renax | 2016-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Stara baba, a książki dla dzieci czyta. Ale chciałam sprawdzić jak zmienił się mój gust od dzieciństwa, bo w szkole podstawowej książki te mi się kompletnie nie podobały. Pamiętam, że nawet w naszej nędznej bibliotece szkolnej seria ta stała, ale ja po kilku stronach zasypiałam. Kompletnie mnie one nie wciągnęły. Teraz postanowiłam sprawdzić czy antypatie książkowe trwają przez całe życie. Zaopatrzyłam się więc w audiobook. Mycie okien to dobra okazja do słuchania książki, więc słuchałam. I ku mojemu zdziwieniu rozerwałam się słuchając pierwszej części przygód Tomka Wilmowskiego. Bardzo miła lektura.
Ale gdybym miała typować książkę tę jako lekturę dla swojej klasy, gdybym taką miała, albo dla swojego dziecka, to obstawiałabym, że książka zostanie sromotnie porzucona, mniej więcej jak to ja zrobiłam kiedyś.
Książkę cechuje piękny, literacki język, zarówno w opisach, jak i w dialogach. To dobrze i źle, bo teraz nikt nie używa imiesłowowych równoważników zdań. Jest też sporo wiedzy...

Edith | 2011-07-21
Przeczytana: 2003 rok

Często słyszę od ludzi w moim wieku jak to kochają Harrego Pottera, ponieważ sprawił, że ich dzieciństwo było magiczne. Ja nie czytałam książek o rzeczonym czarodzieju a w moim dzieciństwie nie było zbyt wiele magii, ale nie czuje się z tego powodu w żadnym stopniu gorsza. Moje dzieciństwo było bowiem pełne egzotycznych podróży i emocjonujących przygód.

"Tomek w krainie kangurów" jest lekturą w jednej z niższych klas szkoły podstawowej. Dobrze pamiętam, pod jakim wrażeniem byłam, gdy pierwszy raz ją przeczytałam. Od razu pokochałam młodego Wilmowskiego za jego błyskotliwe pomysły, bosmana Nowickiego za jego dobroć i prostolinijność i pana Smugę, za co? No on był po prostu super i już!. Chciałam więcej, marzyłam by towarzyszyć chłopakowi i jego przyjaciołom w kolejnej wyprawie. Następna część cyklu pt. "Tomek na Czarnym Lądzie" była pierwszą powieścią, jaką przeczytałam dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli. Pamiętam, że przeczytanie całego cyklu zabrało dość sporo czasu, w...

książek: 1932

"Tomki" podsunął mi do czytania tata, w zasadzie czytaliśmy je na spółkę. Byłam po prostu zakochana w tych książkach i czytałam je po nocach pod kołdrą :) A najlepsze było to, że dzięki nim miałam mnóstwo dodatkowych informacji z geografii, biologii i historii.

Aleksandra | 2016-04-27
Przeczytana: 1963 rok

Książka otwierająca cykl historii o Tomka Wilmowskim i jego przygodach w przeróżnych miejscach świata. Byłam zakochana w Tomku i przeczytałam wszystkie powieści o nim. Książki napisane dla młodych czytelników, poruszające kwestie dojrzewania, a jednocześnie uczące miłości do natury. Wspaniała seria.

olympique | 2013-12-03

Pierwsza część przygód Tomka, jest jedną z moich ulubionych książek. Wracam do niej co jakiś czas i pewnie będzie tak jeszcze długo. Co mnie do niej przyciąga? Chyba każdy z nas marzył kiedyś, że będzie wielkim odkrywcą, sławnym podróżnikiem. Dzięki tej serii możemy poczuć się jak główny bohater. W tej części poznajemy razem z Tomkiem Australię, jej historię, mieszkańców i pewną młodą damę, która będzie już stałą współbohaterką jego przygód. Naprawdę warto czasem wrócić do lat dziecięcych i przeczytać, najlepiej całą serię.

ZARAZA | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Żałuje, że nie przeczytałam tej książki oraz innych z serii z Tomkiem Wilmowskim kilka lat wcześniej. Wtedy zrobiłaby na mnie ogromne wrażenie. Jednak sięgając po nią nawet teraz przyjemnie spędziłam z nią czas, przeżywając ciekawe przygody.

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 20 czerwca 1996

To jedna z tych książek, na wspomnienie której od razu się uśmiecham. Wszystkie książki z cyklu o Tomku Wilmowskim są wyjątkowe. Każda z nich to wspaniała przygoda zapamiętana z dzieciństwa. Nie inaczej jest z "Tomkiem w krainie kangurów".

Nie znam chyba innego cyklu polskiego autora będącego tak świetną mieszanką przygód, podróży, historii o dorastaniu i przyjaźni. Do tego wszystkiego należy dodać piękne i niezwykle wierne opisy przyrodniczo-geograficzne. Efekt jest po prostu bombowy! Nawet jeśli mówimy tylko o niniejszym, pierwszym i chyba najbardziej "dziecinnym", że tak powiem, tomie cyklu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu bowiem Tomek jest w pierwszym tomie najmłodszy i dopiero rozpoczyna swoje przygody. Na początku w Australii. W krainie wspaniałej, dzikiej i cudownie malowniczej:) Nigdy chyba nie zapomnę historii poszukiwania małej Sally, ucieczki przed burzą piaskową, czy chwytania kangurów. A to przecież tylko mała część tego, co dzieje się w książce:)

"Tomek w...

klarita | 2013-01-31
Przeczytana: 21 grudnia 2009

Arcydzieło !!!!!!!!!!
Dla kogoś kto nie ma możliwości podróżować sobie od tak, ta książka jest istnym zbawieniem. Cudownie napisana, ciekawie przedstawiona, podkreślona opisami samej Australii. Posiada też akcenty humorystyczne np: poprzez samych bohaterów. Jest idealna dla dzieci jak i dla dorosłych. Sama bardzo często do niej wracam dlatego gorąco ją polecam !! ;]

ZapomnianaBiblioteka | 2014-02-12

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim znany jest chyba wszystkim Czytelnikom Bloga ZAPOMNIANA BIBLIOTEKA. Ja również trzydzieści lat temu fascynowałem się przygodami rezolutnego chłopca, który z łatwością wychodził z wszelakich opresji. Przemierzyłem wraz z bohaterem tysiące kilometrów, zwiedziłem niemal wszystkie kontynenty. Kilka miesięcy temu kupiłem kilka tomów powieści Alfreda Szklarskiego wydanych przez Wydawnictwo „Śląsk” w latach 70-tych XX wieku. Właśnie książki w tej szacie graficznej wypożyczałem przed laty w szkolnej bibliotece.

Więcej na: