Tomek w krainie kangurów

Autor:
Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 1)
wydawnictwo
Muza
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Dingo
typ
papier
6,8 (3304 ocen i 176 opinii)

Opis książki

Pierwszy tom przygód Tomka Wilmowskiego. z Warszawy pozostającej pod carskim panowaniem Tomek wyrusza do Australii, by wraz z ojcem przeżyć mnóstwo niebezpiecznych, ale też wspaniałych przygód.

źródło opisu: opis autorski

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
chrispu | 2015-01-26

Klasyka.
Klasyka polskiej powieści przygodowej dla młodzieży i starszych dzieciaków. Taki polski "Młody Indiana Jones", który co prawda nie szuka artefaktów ale przeżywa równie niesamowite przygody w egzotycznej scenerii. I właśnie te przygody oraz cała otoczka sprawiają, iż książka jest świetna. Można się z niej dużo, w przystępnej formie dowiedzieć o historii Australii i jej mieszkańcach oraz o zamieszkujących ją zwierzaczkach. Oczywiście jest to wiedza "z tamtych czasów" i niektóre informacje mogły się już zdezaktualizować.
Książkę całkiem dobrze się czyta, stosunkowo mało jest tu przestojów a dużo akcji i przemieszczania się, postacie są wyraziste, chociaż moim zdaniem niektóre nieco za "cukierkowate" a niektóre teksty są trochę mało współczesne (marynarze raczej tak "delikatnie" nie przeklinają jak robi to bosman Nowicki). Ale biorąc pod uwagę, iż jest to książka dla młodzieży to pewnie tak trzeba było ją napisać. I albo człowiek się zrazi (bo to takie nierzeczywiste) albo...

Edith | 2011-07-21
Przeczytana: 2003 rok

Często słyszę od ludzi w moim wieku jak to kochają Harrego Pottera, ponieważ sprawił, że ich dzieciństwo było magiczne. Ja nie czytałam książek o rzeczonym czarodzieju a w moim dzieciństwie nie było zbyt wiele magii, ale nie czuje się z tego powodu w żadnym stopniu gorsza. Moje dzieciństwo było bowiem pełne egzotycznych podróży i emocjonujących przygód.

"Tomek w krainie kangurów" jest lekturą w jednej z niższych klas szkoły podstawowej. Dobrze pamiętam, pod jakim wrażeniem byłam, gdy pierwszy raz ją przeczytałam. Od razu pokochałam młodego Wilmowskiego za jego błyskotliwe pomysły, bosmana Nowickiego za jego dobroć i prostolinijność i pana Smugę, za co? No on był po prostu super i już!. Chciałam więcej, marzyłam by towarzyszyć chłopakowi i jego przyjaciołom w kolejnej wyprawie. Następna część cyklu pt. "Tomek na Czarnym Lądzie" była pierwszą powieścią, jaką przeczytałam dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli. Pamiętam, że przeczytanie całego cyklu zabrało dość sporo czasu, w...

"Tomki" podsunął mi do czytania tata, w zasadzie czytaliśmy je na spółkę. Byłam po prostu zakochana w tych książkach i czytałam je po nocach pod kołdrą :) A najlepsze było to, że dzięki nim miałam mnóstwo dodatkowych informacji z geografii, biologii i historii.

olympique | 2013-12-03

Pierwsza część przygód Tomka, jest jedną z moich ulubionych książek. Wracam do niej co jakiś czas i pewnie będzie tak jeszcze długo. Co mnie do niej przyciąga? Chyba każdy z nas marzył kiedyś, że będzie wielkim odkrywcą, sławnym podróżnikiem. Dzięki tej serii możemy poczuć się jak główny bohater. W tej części poznajemy razem z Tomkiem Australię, jej historię, mieszkańców i pewną młodą damę, która będzie już stałą współbohaterką jego przygód. Naprawdę warto czasem wrócić do lat dziecięcych i przeczytać, najlepiej całą serię.

ZARAZA | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Żałuje, że nie przeczytałam tej książki oraz innych z serii z Tomkiem Wilmowskim kilka lat wcześniej. Wtedy zrobiłaby na mnie ogromne wrażenie. Jednak sięgając po nią nawet teraz przyjemnie spędziłam z nią czas, przeżywając ciekawe przygody.

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 20 czerwca 1996

To jedna z tych książek, na wspomnienie której od razu się uśmiecham. Wszystkie książki z cyklu o Tomku Wilmowskim są wyjątkowe. Każda z nich to wspaniała przygoda zapamiętana z dzieciństwa. Nie inaczej jest z "Tomkiem w krainie kangurów".

Nie znam chyba innego cyklu polskiego autora będącego tak świetną mieszanką przygód, podróży, historii o dorastaniu i przyjaźni. Do tego wszystkiego należy dodać piękne i niezwykle wierne opisy przyrodniczo-geograficzne. Efekt jest po prostu bombowy! Nawet jeśli mówimy tylko o niniejszym, pierwszym i chyba najbardziej "dziecinnym", że tak powiem, tomie cyklu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu bowiem Tomek jest w pierwszym tomie najmłodszy i dopiero rozpoczyna swoje przygody. Na początku w Australii. W krainie wspaniałej, dzikiej i cudownie malowniczej:) Nigdy chyba nie zapomnę historii poszukiwania małej Sally, ucieczki przed burzą piaskową, czy chwytania kangurów. A to przecież tylko mała część tego, co dzieje się w książce:)

"Tomek w...

klarita | 2013-01-31
Przeczytana: 21 grudnia 2009

Arcydzieło !!!!!!!!!!
Dla kogoś kto nie ma możliwości podróżować sobie od tak, ta książka jest istnym zbawieniem. Cudownie napisana, ciekawie przedstawiona, podkreślona opisami samej Australii. Posiada też akcenty humorystyczne np: poprzez samych bohaterów. Jest idealna dla dzieci jak i dla dorosłych. Sama bardzo często do niej wracam dlatego gorąco ją polecam !! ;]

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Po raz kolejny cały cykl opowieści o Tomku Wilmowskim przeczytałam juz jako dorosła osoba. Jako, że zawsze uwielbiałam geografię, książki pana Szklarskiego czytałam z wielkim zainteresowaniem. Akcja pierwszego tomu pt."Tomek w krainie kangurów" toczy się w Australii. Dzięki tej powieści poznajemy florę i faunę Australii, która nadal przez obecność wyjątkowych gatunków jest dla nas Europejczyków niezwykle egzotyczna. No bo czy gdzieś indziej spotyka się psy Dingo czy kangury, ptaki kiwi i altanniki, misie koala czy szereg innych wyjątkowych zwierząt? Do tego cała masa przygód, które stają się udziałem młodego podróżnika i jego ojca...Polecam

ZapomnianaBiblioteka | 2014-02-12

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim znany jest chyba wszystkim Czytelnikom Bloga ZAPOMNIANA BIBLIOTEKA. Ja również trzydzieści lat temu fascynowałem się przygodami rezolutnego chłopca, który z łatwością wychodził z wszelakich opresji. Przemierzyłem wraz z bohaterem tysiące kilometrów, zwiedziłem niemal wszystkie kontynenty. Kilka miesięcy temu kupiłem kilka tomów powieści Alfreda Szklarskiego wydanych przez Wydawnictwo „Śląsk” w latach 70-tych XX wieku. Właśnie książki w tej szacie graficznej wypożyczałem przed laty w szkolnej bibliotece.

Więcej na:

visenna88 | 2012-08-17
Przeczytana: 04 lipca 2012

Ocena 6 / 10 jest w moim przypadku zupełnie subiektywna: nie przepadam za powieściami przygodowymi dla młodzieży, w której to główny bohater jest najczęściej zręczniejszy od McGyvera i przeżywa więcej w ciągu wakacji niż zbiorowość miejska w ciągu dekady.

Jednak muszę oddać sprawiedliwość serii o Tomku, bo jest wspaniale dopracowana, jeżeli chodzi zarówno o informacje geograficzne i kulturowe jak i tempo akcji.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku