Okładka książki Tomek w krainie kangurów

Tomek w krainie kangurów

Autor:
Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 1)
wydawnictwo
MUZA
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Dingo
typ
papier
6,77 (3045 ocen i 156 opinii)

Opis książki

Pierwszy tom przygód Tomka Wilmowskiego. z Warszawy pozostającej pod carskim panowaniem Tomek wyrusza do Australii, by wraz z ojcem przeżyć mnóstwo niebezpiecznych, ale też wspaniałych przygód.

źródło opisu: opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Edith | 2011-07-21
Przeczytana: 2003 rok

Często słyszę od ludzi w moim wieku jak to kochają Harrego Pottera, ponieważ sprawił, że ich dzieciństwo było magiczne. Ja nie czytałam książek o rzeczonym czarodzieju a w moim dzieciństwie nie było zbyt wiele magii, ale nie czuje się z tego powodu w żadnym stopniu gorsza. Moje dzieciństwo było bowiem pełne egzotycznych podróży i emocjonujących przygód.

"Tomek w krainie kangurów" jest lekturą w jednej z niższych klas szkoły podstawowej. Dobrze pamiętam, pod jakim wrażeniem byłam, gdy pierwszy raz ją przeczytałam. Od razu pokochałam młodego Wilmowskiego za jego błyskotliwe pomysły, bosmana Nowickiego za jego dobroć i prostolinijność i pana Smugę, za co? No on był po prostu super i już!. Chciałam więcej, marzyłam by towarzyszyć chłopakowi i jego przyjaciołom w kolejnej wyprawie. Następna część cyklu pt. "Tomek na Czarnym Lądzie" była pierwszą powieścią, jaką przeczytałam dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli. Pamiętam, że przeczytanie całego cyklu zabrało dość sporo czasu, w mojej...

"Tomki" podsunął mi do czytania tata, w zasadzie czytaliśmy je na spółkę. Byłam po prostu zakochana w tych książkach i czytałam je po nocach pod kołdrą :) A najlepsze było to, że dzięki nim miałam mnóstwo dodatkowych informacji z geografii, biologii i historii.

olympique | 2013-12-03

Pierwsza część przygód Tomka, jest jedną z moich ulubionych książek. Wracam do niej co jakiś czas i pewnie będzie tak jeszcze długo. Co mnie do niej przyciąga? Chyba każdy z nas marzył kiedyś, że będzie wielkim odkrywcą, sławnym podróżnikiem. Dzięki tej serii możemy poczuć się jak główny bohater. W tej części poznajemy razem z Tomkiem Australię, jej historię, mieszkańców i pewną młodą damę, która będzie już stałą współbohaterką jego przygód. Naprawdę warto czasem wrócić do lat dziecięcych i przeczytać, najlepiej całą serię.

ZARAZA | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Żałuje, że nie przeczytałam tej książki oraz innych z serii z Tomkiem Wilmowskim kilka lat wcześniej. Wtedy zrobiłaby na mnie ogromne wrażenie. Jednak sięgając po nią nawet teraz przyjemnie spędziłam z nią czas, przeżywając ciekawe przygody.

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Po raz kolejny cały cykl opowieści o Tomku Wilmowskim przeczytałam juz jako dorosła osoba. Jako, że zawsze uwielbiałam geografię, książki pana Szklarskiego czytałam z wielkim zainteresowaniem. Akcja pierwszego tomu pt."Tomek w krainie kangurów" toczy się w Australii. Dzięki tej powieści poznajemy florę i faunę Australii, która nadal przez obecność wyjątkowych gatunków jest dla nas Europejczyków niezwykle egzotyczna. No bo czy gdzieś indziej spotyka się psy Dingo czy kangury, ptaki kiwi i altanniki, misie koala czy szereg innych wyjątkowych zwierząt? Do tego cała masa przygód, które stają się udziałem młodego podróżnika i jego ojca...Polecam

ZapomnianaBiblioteka | 2014-02-12

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim znany jest chyba wszystkim Czytelnikom Bloga ZAPOMNIANA BIBLIOTEKA. Ja również trzydzieści lat temu fascynowałem się przygodami rezolutnego chłopca, który z łatwością wychodził z wszelakich opresji. Przemierzyłem wraz z bohaterem tysiące kilometrów, zwiedziłem niemal wszystkie kontynenty. Kilka miesięcy temu kupiłem kilka tomów powieści Alfreda Szklarskiego wydanych przez Wydawnictwo „Śląsk” w latach 70-tych XX wieku. Właśnie książki w tej szacie graficznej wypożyczałem przed laty w szkolnej bibliotece.

Więcej na:

visenna88 | 2012-08-17
Przeczytana: 04 lipca 2012

Ocena 6 / 10 jest w moim przypadku zupełnie subiektywna: nie przepadam za powieściami przygodowymi dla młodzieży, w której to główny bohater jest najczęściej zręczniejszy od McGyvera i przeżywa więcej w ciągu wakacji niż zbiorowość miejska w ciągu dekady.

Jednak muszę oddać sprawiedliwość serii o Tomku, bo jest wspaniale dopracowana, jeżeli chodzi zarówno o informacje geograficzne i kulturowe jak i tempo akcji.

Anna | 2013-11-23

Bardzo fajna pozycja przygodowa. Można się wiele dowiedzieć o faunie i florze Australii. Obyczajach ludzi i zwierząt zamieszkujących te tereny. Można też liznąć nieco historii. Choć nie odczuwa się tej formy edukacyjnej, bo wszystko pięknie przybrane w świat przygód.
Polecam

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 20 czerwca 1996

To jedna z tych książek, na wspomnienie której od razu się uśmiecham. Wszystkie książki z cyklu o Tomku Wilmowskim są wyjątkowe. Każda z nich to wspaniała przygoda zapamiętana z dzieciństwa. Nie inaczej jest z "Tomkiem w krainie kangurów".

Nie znam chyba innego cyklu polskiego autora będącego tak świetną mieszanką przygód, podróży, historii o dorastaniu i przyjaźni. Do tego wszystkiego należy dodać piękne i niezwykle wierne opisy przyrodniczo-geograficzne. Efekt jest po prostu bombowy! Nawet jeśli mówimy tylko o niniejszym, pierwszym i chyba najbardziej "dziecinnym", że tak powiem, tomie cyklu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu bowiem Tomek jest w pierwszym tomie najmłodszy i dopiero rozpoczyna swoje przygody. Na początku w Australii. W krainie wspaniałej, dzikiej i cudownie malowniczej:) Nigdy chyba nie zapomnę historii poszukiwania małej Sally, ucieczki przed burzą piaskową, czy chwytania kangurów. A to przecież tylko mała część tego, co dzieje się w książce:)

...

tunio | 2014-04-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykłe, ale to moja pierwsza samodzielnie kupiona książka. Pamiętam, że już oglądając okładkę odczuwałem dreszcz związany z czekającą mnie niezwykłą podróżą do Australii, przygodą (i to bynajmniej nie epicką) i może jakimś romansikiem w tle...no cóż, zawiodłem się tylko w tej ostatniej kwestii...
Co tu dużo pisać, dorastałem na serii przygód Tomka Wilmowskiego i za to dziękuję Alfredowi Szklarskiemu.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku