Sin City: Ten żółty drań

Wydawnictwo: Egmont Polska
Sin City: That Yellow Bastard
komiksy
Patrycja

Odchodzący na emeryturę policjant przez przypadek ratuje małą dziewczynkę z rąk seryjnego mordercy, którym okazuje się członek klanu Roarków. Oczywiście, sprawa zostaje zatuszowana, a kozłem ofiarnym zostaje policjant. Kiedy po wielu latach wychodzi z więzienia, odnajduje dorosłą już dziewczynę, byłą ofiarę zboczeńca. Razem z nią dąży do ukarania prawdziwego sprawcy zbrodni sprzed lat.

Villiana | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Ta część do mnie nie przemówiła, niestety. Myślałam, że wpadłam w szał na Miasto Grzechu i co by się nie działo, to będzie mi się podobać, ale jednak w tej historii nie znalazłam nic, co by mnie wciągnęło i mocniej zainteresowało.

Policjant Hartigan przed przejściem na emeryturę wyrusza na swoją ostatnią akcję. Pragnie za wszelką cenę uratować jedenastoletnią Nancy przed synem senatora Roarka, który chce ją zgwałcić. Za wszystkie swoje poczynania przyjdzie mu słono zapłacić…

Działo się jak zwykle dużo i na ostro, tyle że nie specjalnie polubiłam Hartigana, a Nancy była mi totalnie obojętna, być może dlatego wydarzenia w komiksie nie bardzo mnie obeszły. Najgorszy jednak w całości był Żółty Drań, który w ogóle mi nie pasował graficznie do reszty. Duży plus za samo zakończenie.

Dla mnie do tej pory najsłabsza z części. Większość gwiazdek za grafikę (poza okropnym żółtym ufoludopodobnym człowieczkiem).

Yave | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Sin City uzależnia. I to jak bardzo. Chcąc nie chcąc musiałem w końcu wrócić do tego miasta, nieważne jak niebezpieczne by to było. Tym razem padło na historię ocenianą przez wielu jako najlepszą. I choć nie do końca się z tym zgadzam, bo już za kilka linijek zacznie się moje typowe narzekanie, że do tomu pierwszego to to nawet startu nie ma, to mogę zrozumieć zachwyty nad "Zółtym Draniem". Opowieść o zmęczonym życiu policjancie niesłusznie skazanym za zbrodnie delikatnie biorąc okrutne i o tym, jak postanawia ostatecznie walczyć o swoje idealnie wpasowuje się w klimat Miasta Grzechu. Jest ostra, jest mocna, brutalna i nie pozostawiająca w czytelniku nawet krztyny nadziei. Hartigan, główny bohater, staje bowiem do walki z największym złem miasta i od początku wie, że wygrać nie może. Takie podejście to już coś wyjątkowo nietypowego, a im bardziej z każdą stroną bardziej się pogłębia, tym bardziej kibicujemy Hartiganowi. Miller okrutnie bawi się z czytelnikiem. Momentami podchodzi...

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ XXXVII

Johna Hartigan to chyba jedyny uczciwy glina w Mieście Grzechu. Do emerytury pozostała mu godzina, ale trafia na ślad porwanej 11 - latki Nancy Callahan. Nancy uprowadził syn senatora, z zamiarem zgwałcenia i zamordowania, jak 3 poprzednie ofiary. John ratuje dziewczynkę, a pedofila masakruje, ale ten dobry uczynek ma swoje następstwa. Ranny i wrobiony w gwałt na Nancy trafia do więzienia. Spędza tam 8 lat dopóki Nancy znów nie zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo...

Jeśli spojrzycie na listę komiksów wszech czasów "Ten żółty drań" będzie czekał na was na bardzo wysokiej pozycji. Uznany za najlepszy tom Sin City, za jeden z najlepszych komiksów na świecie, kusił was będzie do sięgnięcia po niego. I gwarantuję wam, nie będziecie żałować. Komiks zachwyca zarówno scenariuszem jak i rysunkami. Emocjami, które wzruszają, wstrząsają o zachwycają. Przepiękną historią o miłości silniejszej niz godność czy życie.

Niestety, album ma też spory minus i nie mam tu...

Mateusz | 2016-02-04
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Kolejna udana przygoda z Miastem Grzechu za mną. Czytałem tutaj opinie, że fabuła jest prosta i przewidywalna, niektórym brakowało elementu zaskoczenia. Dla mnie znów była to wciągająca opowieść z charakterystycznymi bohaterami, z którymi bardzo szybko się zżyłem. Do tego czwarta część zwaliła mnie z nóg zakończeniem.

No i do tego ten klimat uzyskany dzięki świetnym rysunkom i wszystko okraszone czarnym humorem. Dla mnie bomba! Już nie mogę się doczekać kolejnych wycieczek do Miasta Grzechu!

olaf9000 | 2014-12-30
Na półkach: Komiks, Ulubione, Przeczytane

Dla mnie najlepszy album serii. Raz, że Miller uzupełnia CMYK, właśnie o Yellow. Dwa, uważam, że w "Żółtym..." stworzył najlepszą historię, którą opisał w mistrzowski sposób zarówno kadrami, jak i samym tekstem, którymi, gdyby go rozpisać na książkę, mógłby stać się przyjemnym thrillerem.
No i to co najważniejsze... Nancy. Nancy Callahan. Cudowna, piękna i wierna! ;-)

Apfelbaum | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Czwarty tom miasta grzechów wydaje mi się zwieńczeniem wcześniejszej pracy nad tą serią Franka Millera. Komiks ten jest bardzo ciekawy graficznie. Podobnie jak w poprzednich tomach dominują dwie barwy. Czerń i biel. Nie ma szarości. W tym komiksie autor zdecydował się nadać jednej postaci wyraźny żółty kolor. Efekt jest bardzo dobry. Żółty kolor kojarzy się z tym co niebezpieczne, trujące i takim jest tytułowy żółty drań. Wszystkie rysunki wydawały mi się bardziej przejrzyste niż w poprzednich tomach. Autor nabrał wprawy i lepiej poradził sobie niż do tej pory.

Również historia wydaje mi się lepsza niż w poprzednich tomach. Mamy mnóstwo odrealnionego świata. Całość ma jednak charakter bardziej klasycznego kryminału w którym dodatkowo bardzo wyraźnie umieszczono rywalizację pomiędzy policjantem, a przestępcą. Wokół wzajemnej sięgającej wielu lat wrogości prowadzona jest cała historia, a polem tej walki staje się godność i przyszłość młodej dziewczyny. Bardzo ciekawy pomysł znacznie...

trycha | 2014-02-17

Kolejna seria, z którą po prostu trzeba się zapoznać. Historie z miasta grzechu to filmy noir z najlepszego sortu. Charaktery są twarde i wyraziste, a fabuła nigdy nie rozczarowuje. Rzecz kultowa bez dwóch zdań.

Prażma | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016
Mariusz | 2016-12-05
Na półkach: Komiksy, Posiadam, Przeczytane
Mikołaj Ka | 2016-11-24
Najlepsze adaptacje komiksowe i "Wilq Superbohater"

Trwają prace nad animowaną adaptacją jednego odcinka ze słynnego cyklu komiksów o polskim superbohaterze Wilqu. Bartosz Minkiewicz, współautor serii, zdradza, że realna data premiery to wiosna 2013.